اخبار و جشنواره ها

برخورد مناسب با انتظارات کودکان

در اغلب خانواده های دوران ما با آنکه بسیاری از مادرها بیرون از منزل کار می کنند رابطه مادر با فرزندش صمیمانه است و انتظارات کودکان از والدین واقع بینانه است.  کودک مادرش را بیش از سایرین دوست دارد و از او توقع دارد که مسائلش را حل کند. در خیلی از موارد ممکن است که به دلیل انتظارات متفاوت مادر و کودک از یکدیگر بین آنها اختلاف و تضاد ایجاد شود. در این مقاله به بررسی این موضع می پردازیم که با جود ناهمانگی ها و مقاومت هایی که ممکن است کودک با مادر انجام دهد بازهم راه هایی برای جلوگیری از تنش بیشتر و بهبود رابطه مادر و کودک وجود دارد.

رابطه میان مادر وکودک همیشه بدون اشکال نیست. اما خوشبختانه مشکلاتی که مادر با آن روبرو می شود همگی غیر قابل پیش بینی نیستند. به رغم تفاوت های فردی، رشد کودکان مختلف از وجوه مشترک و شباهت های فراوان برخوردار هستند. اگر بدانید که اغلب بچه ها در هر سنی هستند که چه رفتاری از خود نشان می دهند در برابر رفتارهای فرزند خود احساسی متفاوت می کنید. این آگاهی می تواند به والدین کمک کند تا رفتارهای پخته تری در قبال فرزندانشان در سنین مختلف داشته باشند.

برخورد مناسب با انتظارات کودکان

در ادامه به بررسی خلاصه وار ویژگی رفتاری کودکان در هر دوره سنی که ناشی از انتظارات آنها از والدین می باشد، می پردازیم.

دو ساله ها 

کودکان 18 ماهه به طور کلی و در  مجموع به راحتی به دستورات پدر و مادر گردن نمی نهند و از آنها اطاعت نمی کنند. اما کودک 2 ساله اغلب به طیب خاطر از پدر و مادرش اطاعت می کند. بنابراین اگر در  برابر مقاومت کودک 18 ماهه خود آرامش ، صبر و شکیبایی به خرج دهید تا او بزرگتر شود و بر توانائی هایش اضافه گردد پاداش خود را دریافت می کنید.

کودک 2.5 ساله

2.5 ساله ها در دنیای بی نهایت زندگی می کنند. در واقع از سویی به سوی دیگر تاب میخورند و در انتخاب مردداند. کودک 2.5 ساله هر دو را می خواهد.

هر چه مادر بخواهد کودک معکوس آنرا می خواهد. گرفتار نهایت های متضاد است به طوری که اگر کسی دخالت نکند در هر لحظه به  جانبی روان می شود.

بنابراین وظیفه مادر است که تا حد امکان کودک را در خیابان یک طرفه قرار دهد. امکان انتخاب کردن را از او بگیرد، مسیرفعالیت های او را مشخص کند.

سعی کنید هر طور شده از طرح سوالاتی که کودک بتواند به آن جواب منفی بدهد خودداری کنید. و سعی کنید او را در معرض انتخاب هایی قرار ندهید که نتواند به آن پایبند باقی بماند. به  عبارت دیگر به دلیل شرایط سنی کودک او را تا حد امکان در معرض رفتار مشخص قرار دهید.

2.5 تا 3  سال

کودکانی که در این سن قرار دارند در شرایط غریبی به سر می برند. می خواهند به کمک مادر خود دوران زندگی گذشته خود را هم  چنان جان ببخشند. انتظار دارند مادرشان مانند گذشته با آنها رفتار کند. وقتی خسته می شوند می خواهند کسی را آنها را تحمل کند و حتی دوست دارند که از شیشه غذا بخورند. کودکانی که بیشتر  حرف میزنند این توقع را به زبان می رانند.

مادر با تجربه می داند فرزند کم سن او قبل از  پای گذاشتن به دوران بعدی می خواهد دوران قبلی را قدر کافی  تجربه کند و بنابراین در رسیدن به این هدف به او کمک می کند. مادر مدبر به  خاطر این رفتارهای به ظاهر عجیب به او نمی خندد.

3 ساله ها

سه سالگی دوران رابطه خوب میان کودک و مادر است. سه سالگی برای بسیاری از بچه ها دوران توجه به ما است. برای بسیاری از آنها مادر دوست و معاشر خوبی است. بنابراین کودک نه تنها لذت و رضایت فراوانی به مادر خود می دهد بلکه اداره کردن و نگهداری از او ساده تر می شود.

کودک سه ساله میان نهایت های ضد ونقیض گرفتار نمی شود و هر دو را در آن واحد انتخاب نمی کند. می تواند از میان دو یا  چند مورد یکی را انتخاب کند.

اغلب می توانید با کودک 3 ساله وارد معامله شوید به شرط انکه از این سیاست بیش از اندازه استفاده نکنید. کودک سه ساله به امید کار خوشایند تر در آینده به اقدامی ناخوشایند در حال حاضر بدهد.

کودک سه ساله می تواند به خوبی از توانائی هایی کلامی خود استفاده کند می تواند نسبت به کلمات دیگران واکنش نشان دهد. می تواند راز نگهدار باشد. می تواند اگر او را متقاعد کنید کاری را در ازاء دریافت پاداش انجام دهد.

3.5 ساله ها

بسیاری از کودکان 3.5 ساله به طور موقت مرحله ای را پشت سر می گذراند که نه تنها در زمینه هماهنگی های حرکتی با دشواری روبرو هستند، بلکه در زمینه های ایمنی عاطفی نیز با مشکل روبرو هستند. بسیاری از آنها توجه و تضمین بیشتری می خواهند، اغلب به شدت خواهان توجه و محبت پدر و مادر هستند.

4 ساله ها

کودک 4 ساله یک شخصیت کاملا ثابت قدم نیست. کودکان 4 ساله اصولا به این تمایل دارند که در مقام ضدیت با هر چه تعیین شده به پا خیزند و در برابر آن مقاومت کنند. از جمله مهم ترین آماج قیام کودک اختیار پدر و مادر است. البته این کودک در بلند مدت کوتاه می اید و به اصطلاح تسلیم می شود اما قبل از رسیدن به این موقعیت سر و صدا و های و هوی به راه می اندازد.

کودک 4 ساله به سرکشی و تمرد علاقمند است اما کودک 5 ساله اطاعت می کند و از این فرمان برداری لذت می برد.

به هر شکل که مایلید با این شرایط روبرو شوید اما مقاومت کودک 4 ساله را آنقدر جدی نگیرید.

نکات کلیدی و کاربردی در ارتباط با انتظارات کودکان از والدین

تعامل و ارتباط مادر و کودک مکن با چالش ها و مشکلاتی رو به رو باشد. از 2 سالگی تا 4/5 سالگی در هر سال کودک شرایط روانی و  رفتاری خاصی دارد و در طی این سالها با تغییراتی رو به رو است. لازم است که برای کاهش چالش و تضاد مابین مادر و فرزند با توجه به نکته های هر دوره رفتار خود را تنظیم کنیم. وجود آرامش، صبر و محبت به عنوان زیربنای رفتاری والدین با کودکان در هر دوره سنی ضروری محسوب می شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.