اخبار و جشنواره ها

آرام نشستن کودکان

آموختن آرام نشستن کودکان ، یکی از دشوارترین درس هایی است که کودکان خردسال باید یاد بگیرند. حتی چند لحظه انتظار، به نظر کودک ابدی می ­آید. فرزندتان باید منظور والدین از آرام نشستن را بفهمند و بسیار اهمیت دارد که  والدین در مورد انتظارشان واقع بین باشند. راهکارهای پیشنهادی زیر بدین منظور طراحی شده است که چطور کودک آرام بنشیند و در عین حال نسبت به همکاریش احساس خوبی داشته باشد.

آرام نشستن کودکان

راهکارهایی برای آرام نشستن کودکان

  • اگر او را تشویق کنید که مسیر کوتاهی را پیاده روی کند یا اگر سعی کنید فعالیت های جسمی را پیدا کنید که برای او جالب است موفق تر خواهید بود تا اینکه دائم به او فشار بیاورید تا خود را به بچه های دیگر برساند یا با آنها بازی کند.
  • با ساعت مسابقه بگذارید: زمان سنج را برای یک مدت منطقی تنظیم کنید. اگر میتواند 5دقیقه پشت سر هم پشت میز بنشیند زمان سنج را روی 5دقیقه تنظیم کنید.به مرور، زمان را زیاد کنید و موفقیت های کودک را تحسین کنید.
  • اگر می ­خواهید کودک فعالی را به رستوران یا به گردش و خرید ببرید قبل از اینکه به جایی برسید که باید آرام بنشیند حتما به او فرصت بدهید که عضلاتش را به کار بیندازد. اگر نمی ­تواند آرام و قرار بگیرد دور کردن او از محیط بهتر از آن است که او را مجبور کنید مطابق میل شما رفتار کند.
  • در ازای هر دقیقه خوب نشستن، اجازه دهید یکی دو دقیقه، کاری را که دوست دارد انجام دهد.
  • کودک را به خاطر صبر کردنش تحسین کنید.
  • انتظارات خود را کم کنید و مدتی را که فرزندتان باید آرام باشد کوتاه کنید تا به تدریج بتوانید به او بیاموزید که برای زمان طولانی تری آرام بنشیند.
  • به کودک بفهمانید در ازای دقایقی که آرام نمی نشیند، باید کارهایی که دوست ندارد را انجام دهد.
  • به صورت تصویری به کودک خود نشان دهید که از او چه انتظاری دارید. کودک را وادارید که وانمود کند که در حال نشستن روی صندلی هواپیماست و کمربندش را هم بسته است. به کودکتان بگویید که شما خلبان هستید و اعلام کنید که علامت روی کمربند ایمنی”روشن” است. این بدان معناست که او باید همانجا بنشیند. سپس چراغ کمربند را”خاموش” کنید تا بدین ترتیب کودک بتواند بلند شود و بایستد. با تکرار این بازی، زمان نشستن را افزایش دهید.
  • بازی مجمسه سازی کنید یعنی به کودکتان بگویید روی یک صندلی بنشیند و دستهایش را روی زانویش بگذارد و مثل مجسمه بی حرکت باشد کودکی که می ­تواند یک دقیقه بنشیند همین زمان را از او بخواهید تا آگاهی او را نسبت به کنترلش روی حرکات، بالا ببرید.
  • به کودکتان بگویید که تصور کند به چسب آغشته شده است و از روی صندلی به اندازه زمان تعیین شده نمی ­تواند تکان بخورد.

نتیجه گیری: اگر مزاج آرامی دارید ممکن است سطح فعالیت فرزندتان برایتان مشکل آفرین باشد. هنگامی که فرزندتان بزرگ تر می شود و به نظارت کمتری نیاز دارد حرکات پرانرژی او می­ تواند برایش یک حسن بزرگ به حساب آید. اگر بتوانید این نکته را به خود یادآوری کنید شاید اکنون راحت تر بتوانید قدر او را بدانید. همچنین با انجام راهکارهای بالا کنترل بیشتری روی کودکتان داشته باشید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.