اخبار و جشنواره ها

مشکل شب ادراری کودک پیش دبستانی

علت شب ادراری کودک چیست؟ در دوره پیش دبستانی کودک شما آداب توالت رفتن را یاد گرفته و حتی بیشتر اوقات خودش به تنهایی به توالت می رود. این شرایط حس خوب استقلال را برای او پیش می آورد. اغلب کودکان تا سن پیش دبستانی می توانند شب ها ادرار خود را نگه داشته و خشک بخوابند ویا برای توالت رفتن از خواب بیدار شوند. اما عده ای از کودکان نیمه های شب وقتی از خواب بیدار می شوندکه دیگر رختخواب خود را خیس کرده اند.

همین موضوع باعث می شود تا والدین نگران کودک شوند و جویای بررسی های پزشکی می شوند. اما باید گفت شب ادراریدر دوره پیش دبستانی کاملاً طبیعی است هرچند کودک آداب توالت رفتن را فراگرفته باشد اگر دچار شب ادراری شود غیر عادی نیست. حتی اگر 3 تا 4 بار در شب ادرار کند. البته بعضی کودکان بزرگتر نیز هستند که به چنین وضعیتی دچار می شوند . اما بازهم غیر عادی نیست. باید گفت عده ای از کودکان بخاطر استرس و مشکلات دیگر دچار شب ادراری می شوند.

برای گذار از این مرحله ما چند توصیه برای شما داریم:

  • در میزان نوشیدنی که کودکتان طی شب مصرف می کند محدودیت اعمال کنید. به او بگویید بعد از شام یک ساعت از قبل از خواب تنها یک لیوان آب بنوشد و نه بیشتر.
  • قبل از خواب از دستشویی رفتن او مطمئن شوید.
  • اگر کودکتان به راحتی به خواب می افتد قبل از اینکه خودتان بخوابید یک بار دیگر اورا به دستشویی برده وبعد خود بخوابید.
  • بدون فشار قبل از اینکه به کودکتان بخواب رود، برایش توضیح دهید که خشک خوابیدن او چقدرمهم است و اگر نیاز به دستشویی رفتن در نیمه های شب دارد حتماً یا خودشبه دستشویی برود ویا شما را برای رفتن به دستشویی صدا بزند.

مهمترین چیز که شما در ارتباط با شب ادراری کودکتان نباید فراموش کنید این است که به کودکتان بفهمانید شب ادراری شکستی برای او محسوب نمی شود.کودکان پیش از 7 سالگی هنوز ظرفیت مثانه شان به حدی نرسیده است که همه شب را برای مدت طولانی خشک بخوابند و نیز از سیگنال هایی که بدنشان برای نیاز به دستشویی رفتن برای آنها می فرستد هم آگاهی ندارند.

کودکتان را بخاطر شب ادراریش شرمنده نساخته و در او احساس گناه ایجاد نکنید. آنها به خاطر اتفاقی که افتاده به اندازه کافی احساس بدی دارند. در عوض به کودکتان اطمینان دهید که شما برای حمایت و کمک به او حضور دارید وبه مرور زمان و باکمک هم خواهید توانست مشکل را حل کنید.

روش هایی را که سابقاً برای آموزش توالت رفتن به کودکتان می دادید را این بار نیز برای پیشگیری از شب ادراری او بدهید. از جدول پاداش ها برای تقویت مثبت او استفاده کنید. البته به شرط آنکه مطمئن باشید کودکتان در نیمه های شب نسبت به ادرار و سیگنال های بدنیش آگاهی دارد.

داشتن استرس و اضطراب ازعمده دلایل شب ادراری کودکان است. اگر کودکتان به مدت 6 ماه یا بیشتر شبها خشک می خوابید، حالا شروع به شب اداری کرده است او را به لحاظ استرس و اضطراب بررسی روانی کنید. و اتفاقات زندگی او را زیر نظر بگیرید. اینکه آیا خواهر و برادری جدید بدنیا آمده اند؟ آیا شما در آستانه طلاق قرار دارید؟ آیا او به تازگی یکی از اعضای خانواده اش را از دست داده ؟ و…

این قبیل تغییرات در شکل گیری شب ادراری کودک نقش اساسی دارد. بنابراین حتماً مسئله را با روانشناس کودکتان در میان بگذارید.

اگر کودک شما اکنون 6 سال تمام دارد و هنوز دو یا چند بار در هفته شب اداری دارد و علیرغم تلاش های شما بهبود حاصل نشده است حتماً بایک روانپزشک مشورت کنید.

گاهی اوقات شب ادراری نشانه مسئله ای در سلامت سیستم ادراری کودکتان است پس باید مورد آزمایش قرار بگیرد. گاهی اوقات این اتفاق به خاطر خواب سنگین کودک می افتد. بنابراین، اگر به نظرتان این شب ادراری کودکتان غیر طبیعی است او را پیش روانپزشک ببرید.

با خود او اقدام به تمیز کردن رختخواب ها یا تعویض ملافه ها کنید. این کار به او انگیزه می دهد تا بار دیگر از بروز این اتفاق بپرهیزد. علاوه بر اینها امروزه محصولاتی برای شب ادراری یافت می شود که می تواند کمک کننده باشد. مثلاً زنگ های هشدار دهنده شب ادراری. این زنگ ها که به روی برخی تشک ها نصب می شوند به اولین قطه ادرار حساسیت نشان داده و شروع به زنگ زدن می کند. این وسیله برای کودکانی مناسب است که بواسطه خواب سنگین دچار شب ادراری می شوند.

شب ادراری آنهم در سنین زیر 7 سال عارضه نیست. هر کودک بسته به روند تکامل مغزش کنترل ادرارش را بدست می آورد. پسرها به نسبت دخترها دیرتر به این تکامل می رسند بنابراین شب اداری و حتی خیس کردن خود طی روز برایشان طبیعی تر است. هر چند نباید گفت که شب ادراری برای دختران غیر طبیعی است اما برخی والدین کمال گرا بر این باور اند که دخترها نباید در شب ادرار کنند. ادرار در شب دلایل زیادی دارد. و والدین می بایست برحسب شرایط روند رشدی کودکشان را در این مسئله محک بزنند. ضمن اینکه خیلی از روانشناسان بر این باوراند که والدین با کمی مداومت و بردن کودک به دستشویی در طی شب برای چندین بر می توانند این مشکل را حل کنند. والدین در این شرایط می باست درست مثل زمانی که قصد گرفتن پوشک از کودکشان کنند عمل کرده. یعنی در فاصله زمانی کوتاه کوتاه او را به دستشویی ببرند تا جایی که ساعت زیستی بدن او برای رفع این نیاز بدنی تامین شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.