اخبار و جشنواره ها

بیش فعالی و اثر آن بر خواهر و برادرها

همه خوب می دانیم که فرزند پروری یک کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی (ADHD) نیاز به صبوری زیاد و درک و تغییر در بخش هایی از روابط والدین با کودک دارد. اما خواهر و برادر ها چطور؟ داشتن یک خواهر یا برادر مبتلا به ADHD خود مسئله است که چالش های متعددی را در محیط خانه بر می انگیزد.

کودکان، خصوصا در دوره دبستان ممکن است در زندگی با یک خواهر یا برادر مبتلا به اختلال بیش فعالی همه انواع عواطف را تجربه کرده باشند. آنها ممکن است احساس خشم کرده باشند، خسته شده باشند و یا حتی از سوی او مورد اهانت قرار گرفته باشند. چون آنها خیلی در حال تخلیه انرژی اند و پیش بینی ناپذیرند. به خاطر توجه و انرزی زیادی که والدین به کودک مبتلا به بیش فعالی اختصاص می دهند ممکن است او احساس کند که در فضای خانه و خانواده جایگاه محدودی داشته و احساس فقدان و انزوا کند. حتی ممکن است استرس والدین به آنها نیز انتقال پیدا کرده و محیط خانواده پر تنش شود. از طرف دیگر جنگ و بحث و نزاع هم که جز جدایی ناپذیر در میان  این خواهر و برادرهاست .

حتی برخی خواهر و بردارها مسئولیت پذیرترند نسبت به خواهر و بردارهای دیگر به آنها کمک می کنند و از جنگ و دعوا می پرهیزند. همین باعث می شود که کودک مبتلا به بیش فعالی عصبانی شده و پرخاشگری کند.

اثرات اختلال بیش فعالی بر خواهر و برادرها:

خواهر و برادرها ممکن است طیفی از هیجانات زیر را تجربه کنند مثل :

 • اضطراب در ارتباط با رفتار خواهر یا برادرشان
 • نگرانی درباره تغییرات در زندگی روتینشان
 • حسادت به خاطر توجه مفرط والدین به کودک مبتلا به بیش فعالی
 • ناراحتی بخاطر فقدان خانواده نرمال
 • احساس افتخار به خاطر کمک به خواهر یا برادر مبتلا به بیش فعالی شان
 • اضطراب بخاطر سلامتی پدر و مادرشان

بنابراین نباید فراموش کنیم که خواهر و برادرهای کودکان مبتلا به بیش فعالی نیز در معرض مشکلاتی چون افسردگی، اضطراب و حتی وسواس قرار دارند. لذا شما به عنوان والدین وظایفی بر عهده دارید که اجتناب ناپذیر است.

با همه این اوصاف در این مقاله ما سعی می کنیم راهکارهایی برای کمک به خواهر و بردار ها ارائه دهیم:

راهکارهایی برای کمک به خواهر و بردار ها

 • برنامه منظمی برای تک تک خواهر و برادرهایی که مبتلا به بیش فعالی نیستند بریزید.

درست است! برای او نیز برنامه ریزی خاص داشته باشید به طوری که به او نیز توجه مثبت شده و نیازهای رشد و نموش فراهم شود. هر چقدر کودکتان سرگرم تر باشد کمتر درگیر مشکلات شما با کودک بیش فعال خواهد شد. خصوصا اگر آنکه کودکتان مدت زمانی را در روزهای تابستان در کلاس های فوق برنامه بیرون از خانه بگذراند. بهترین فوق برنامه برای این خواهر و برادرها ورزش است.

 • به کودکان اجازه دهید تا بداند که شما وضعیت و شرایط او با خواهر یا برادر مبتلا به بیش غعالی اش درک می کنید. او را مطمئن سازید که درک می کنید، اتفاقی که افتاده است در واقع چالشی است که او برای مبارزه با نشانه های بیش فعالی خواهر یا برادرش بکارگرفته است. کودکتان را در معرض هوای تازه قرار داده و حرفهایش را بشنوید. او را بخاطر چالش هایی که با خواهر یا برادرش دارد سرزنش نکنید کمی خود را نیز در موقعیت او قرار داده و شرایط را از دریچه چشمان او بنگرید.
 • با کودکان غیر مبتلایتان کار کنید که تکنیک هایی را در برابر خواهر یا بردارشان بکار ببرند که بتوانند با رفتارهای مشکل زای کودک مبتلا به بیش فعالی مبارزه کنند. بهتر است بدین منظور به روشی اصول تر عمل کنید وقتی شرایط آرام است و فرصت صحبت کردن با او را دارید با او به گفتگو بنشینید:
 • نخست مشکل پیش آمده را با هم بررسی کنید و سعی کنید از روش حل مسئله کمک بگیرید
 • با روش بارش مغزی، بگذارید هر راه حل منطقی و غیر منطقی که به ذهن کودکتان می رسد را عنوان کند.
 • سپس بدون اینکه از میان راه حل ها انتخابی داشته باشید از تکنیک بازی نقش استفاده کرده و همه راه حل های او را با هم  بازی کنید. حتی خیلی وقت ها راه حل های غیر منطقی را به شیوه طنز گونه مورد انتقاد قرار دهید.
 • در ادامه بهترین راه حل ها را در موقعیت های مختلف بر گزیده و آنها را با یکدیگر تمرین کنید. شما حتی می توانید یک اسم رمزی برای راه حل های خود بگذارید و هر وقت کودک مجدد درگیر شرایط مشابه شد با یادآوری اسم رمز تکنیک مناسب آن شرایط را برایش یادآور شوید.
 • با کودکی که مبتلا به بیش فعالی نیست ابراز همدردی و درک کنید و وقتی در او در مقابله با خواهر یا برادر مبتلا به بیش فعالی اش مشکل دارد سرزنشش نکنید درک کنید که مقاومت و روش صحیح رفتاری با کودکی که مبتلا به بیش فعالی است کار دشواری است.
 • کودکتان را همواره با فعالیت های ورزشی و موسیقیایی و نیز بازی با خمیر و هنرهای دستی مشغول دارید. کودکتان را به خاطر رفتارهای پسندیده و راه حل های رفتاری با خواهر و برادر مبتلا به بیش فعالی اش تشویق کرده و پاداش دهید.
 • برای کودکتان درباره اختلال خواهر یا برادرش و واقعیات و ویژگی های این اختلال توضیح دهید.
 • از راههای دوستانه رفتار کردن کودکتان با کودک مبتلا به ADHD مطمئن شوید. مطمئن شوید که رفتارهای او مسالمت آمیز است و باعث درگیری او با خواهر یا برادرش نمی شود. و مطمئن شوید که او از از قوانین واضع خانه، پیامدها ، وظایف ویژه اش به طور روزانه ،نظارت دقیق شما بر او ، فیدبک دادن ،جوایز و … آگاهی دارد. این کار به همه کودکان کمک می کند و نیز راه مناسبی برای کمک به مدیریت نشانه های سخت کودک مبتلا به بیش فعال است.
 • و اگر هم فکر می کنید که حل تعارضات و مشکلات میان آنها برایتان دشوار است می توانید از یک متخصص روانشناسی کمک بگیرید.
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.