اخبار و جشنواره ها

درمان لجبازی کودکان نوپا

برای درمان لجبازی کودکان نوپا چه کار کنیم؟ تقریباً می توان گفت که همه والدین شاهد لجبازی های کم و زیاد فرزندشان بوده اند. لجبازی و نافرمانی یکی از ویژگی های طبیعی کودکان پس از سن 2 سالگی است به عبارت دقیق ­تر کودک از لجبازی به عنوان ابزاری برای رسیدن به استقلال استفاده می کند اما در حقیقت وقتی مهارت های شناختی و اجتماعی اش بالاتر می رود. او شیوه های به استقلال رسیدن را یاد می گیرد.

ولی در هر صورت لجبازی های اولیه کودکان اگر به شکل منطقی صحیح هدایت نشود، تبدیل به نافرمانی گسترده در سال های بعدی زندگی او خواهد شد. لذا در این مقاله ما به شما راه حل­ هایی ارائه می دهیم که می توانید از آن برای جلوگیری از لجبازی­ های کودکان پیش دبستانی استفاده کنید:

راهکارهایی برای درمان لجبازی کودکان

توجه مثبت روزانه:

یکی از آسان ترین راه ها برای کاهش رفتار لجبازانه، توجه مثبت به طور روزانه با اوست. بعضی اوقات کودکان بد رفتاری از خو بروز می دهند تا توجه والدینشان را جلب کنند. حتی اگر توجه منفی باشد. بنابراین، سعی کنید هر روز با او تعامل مثبت داشته باشید و با او بازی کنید هرچه شما زمان بازی او را با کیفیت تر کنید و بیشتر به او توجه کنید و حین بازی با او به کارهای دیگری مشغول نباشید میزان لجبازی های او در طی روز کمتر خواهد شد.

این رفتار را در او ریشه یابی کنید:

ببینید که علت اصلی لجبازی­ های کودکتان چیست؟ آیا آن الگوی رفتاری برای رسیدن به خواسته هایش است؟ آیا لجبازی می کند تا کاری را انجام ندهد؟ یا مریض است و بیقرار و یا اینکه هول است و عجله برای کارهای دارد؟

همچنین برای خودتان و او این اطمینان را ایجاد کنید که شما پای قوانین و انجام کارهای خانه ایستاده­ اید و در این سن او نیز می بایست کارهای مربوط به خودش را خودش انجام دهد. و اگر می خواهید که قوانین خانگی تان برایش اثر بخش باشد، کارها را به بخش های کوچک کوچک تقسیم کنید معمولاً وقتی به کودکان 5 یا 6 ساله می گویید: “اتاقت را مرتب کن”، این کار را خیلی سخت می یابد اما وقتی به او می گویید: «اول عروسک هایت را جمع کن، سپس مداد رنگی هایت را در جعبه بگذار و …” این کار برایش یک بازی خوشایند می شود. بنابراین وقتی شما ریشه لجبازی های اورا پیدا می کنید می توانید موقعیت ها را شناسایی کرده که در آن کودکتان لجبازی می کند و با یک تکنیک یا حل مسئله ساده این لجبازی را در او خنثی کنید.

کودکتان را برای رفتار خوب آماده کنید:

سعی کنید از موقعیت هایی که احتمال می رود کودکتان در آن مستعد لجبازی و یا دیگر بدرفتاری هاست بپرهیزید. اگر کودکتان به هر بهانه ای لجبازی می کند سعی نکنید برنامه ای برای بعد از مهد یا آخر هفته او بچینید.

یا اگر احساس می کنید که تغییر ناگهانی برایش سخت است سعی نکنید او را از یک موقعیت به موقعیت دیگر سریع انتقال بدهید برای این کار به او زمان دهید تا با لجبازی هایش روبه رو نشود.

با کودکتان به گونه ای رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار شود:

با بزرگ شدن کودک حتی کودک شما که خیلی رفتارهای خوبی دارد ممکن است در بعضی روزها بد رفتاری­ هایی از خود بروز دهد او ممکن است بعضی روزها در وضعیت خلقی خوبی نباشد یا خسته باشد یا زمان بیشتری می خواهد. و سخت بر سرکاری که می خواهد انجام دهد پا فشاری کند، در این مواقع با او به نرمی و با آرامش و احترام صحبت کنید و شرایط و وضعیت را برایش توضیح دهید و دلایل مخالفتتان را به او بگویید در این شکل رفتاری شما، بالاخره او اطمینان حاصل می کند که شما هنوز علی رغم لجبازیهایش دوستش دارید و اگر دست از لجبازی بردارد این دوست داشتن ادامه هم خواهد داشت. بدین شکل کودکتان رفتار منطقی را نیز یاد می گیرد .

از مهارت های کلامی برای حل مسائلتان استفاده کنید:

والدین کودکان پیش دبستانی معمولاً از این مهارت استفاده نمی ­کنند و تلاش دارند تا با قوه قهریه خود کودک را مطیع سازند. درحالی که اگر مهارت کلامی میان شما و کودکان جاری نشود احتمال اینکه او در سال های دبستان از این مهارت برای حل مسائلش استفاده کند کمتر است. بنابراین، حتی در بدترین شرایط بحرانی نخست کودکتان را آرام سازید تا گریه کردن و رفتارهای لجبازانه اش تا حدودی فروکش کند بعد با یکدیگر درباره خواسته او صحبت کنید و خواسته اش را آرام آرام حلاجی کنید در مرحله بعد با یکدیگر دنبال بهترین راه حل بگردید. مثلاً اگر در آن شرایط نمی خواهید اسباب بازیی را بخرید به او بگویید که «من می دانم که تو آن اسباب بازی را دوست داری ولی الان من نمی توان این را برایت بخرم و یا در حال حاضر من پولم محدود است و می توانم تو را به پارک ببرم یا می توانم برایت کتاب بخرم یا اینکه وقتی با بابا صحبت کردیم و او هم موافقت کرد برای خرید این اسباب بازی می آییم. یا اینکه به جای آن می توانیم از دوستانت دعوت کنیم تا به خانه آمده و باهم بازی کنید.

قوانین قطعی را برای خانه تان وضع کنید:

کودکتان را مطمئن سازید که اگر برخی کارها را انجام ندهد و یا دست از برخی کارها برندارد از بعضی امتیازها محروم خواهد شد و شما نیز در امتیازدهی یا محروم سازی نیز با جدیت برخورد کنید تا او نیز در این دوره نظم بیشتری بگیرد.

تا می توانید با او سازش برقرار کنید:

اگر کودکتان در روزهای سرد پاییز اصرار به پوشیدن دامن می کند به جای اینکه با او بجنگید سعی کنید به طور سازش کارانه ای رفتار او را اصلاح کنید. مثلاً با نرمی به او بگویید که «جوراب شلواری خوشگله را با دامنت بپوش حالا بیا جلوی آینه ببین چقدر خوشکل شدی.» کودکان معمولاً بدین شیوه شما را تحت کنترل خود می گیرند ولی اگر شما حساسیت زیاد نشان ندهید او نیز به روش سازش کارانه با شما رفتار خواهد کرد.

حدود اختیارات او را تعیین کنید:

وقتی کودکتان بیش از اندازه اصرار به چگونه انجام شدن کارها و زمان انجام آنها دارد و شما می توانید یا با او حق دو انتخاب دادن به او این رفتارش را کنترل کنید و یا اینکه بعد از اینکه او تکالیفی را انجام داد به او اجازه کاری را بدهید. «مثلاً این اسباب بازی را بعد از اینکه عروسک هایت را از روی زمین جمع کردی به تو می دهم.»

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.