اخبار و جشنواره ها

معرفی بازی برای کودکان دو ساله

در این مقاله به معرفی و بررسی هشت بازی برای کودکان دو ساله خواهیم پرداخت. وقتی کودکتان شمع دو سالگی اش را فوت می کند انتظار شما نیز کمی از او بالاتر می رود. حالا انتظار دارید که او از نظر هوشی، جسمی، اجتماعی و عاطفی نیز تغییر کند. زیرا این تغییرات به او کمک کی کند تا جهان پیرامونش را بیشتر کَند و کاو کند و بیشتر اطلاعات بدست آورد. اما این کند و کاو ها بدون حمایت های والدین و بدون کمک های آنان حاصل نخواهد شد. والدین به کودکشان کمک می کنند تا عملکردها، رفتارها، افکار و احساساتشان را بشناسند.

دوسالگی سن دشواری است زیرا زبان در حال رشد است و هنوز تکامل نیافته، و هر چیزی برای کودک جذاب است و تازگی دارد. بنابراین، والدین باید نقش تشویق کننده ای داشته و فعالیت هایی را در دسترس کودک قرار دهند که او را در تکالیف رشدی ماهر سازد. بازی برای کودکان دو ساله باید حاوی فعالیت های زبانی، تعاملی، خیالپردازی باشد تا در این راستا مفید باشد.

معرفی بازی برای کودکان دو ساله

هشت بازی برای کودکان دو ساله

تغییر لباس (پرو)

لوازم مورد نیاز: لباس های قدیمی یا محلی

لباسهای قدیمی خودتان را از کمد بیرون بیاورید. اجازه دهید کودکتان آنها را پرو کند. و  در قالب لباسی که پوشیده است نقش بازی کند. شما می توانید این بازی را وقتی که او و دوستانش در خانه هستند بازی کنید.

مهارت ها: خلاقیت، تخیل، مهارتهای زبانی و رشد اجتماعی

مکالمه های کوچک

لوازم مورد نیاز: عروسک و چند تکه اسباب بازی

یک عروسک را دستتان بگیرید و کودکتان را تشویق کنید تا آنرا بگیرد و از جای او صحبت کند، لباس بپوشد و از آن مراقبت کند. سعی کنید روش صحیح بازی کردن را به کودکتان یاد دهید با عروسک او همانطور صحبت کنید که با کودکتان حرف می زنید و کودکتان را تشویق کنید تا مثل شما عمل کند.

مهارت ها: رشد اجتماعی، مهارت های حرکتی ظریف؛ خلاقیت و تفکر.

بازی پیدا کردن اسباب بازی پنهان شده

لوازم مورد نیاز : چند تکه اسباب بازی

اسباب بازی را در جایی که زیاد سخت نیست پنهان کنید و از کودکتان بخواهید تا آن را پیدا کند. خودتان با او همراهی کنید و از او بخواهید تا با توجه به راهنمایی هایتان اسباب بازی را پیدا کند.

مهارت ها:  گوش دادن، حل مسئله، مهارت های اجتماعی و رشد حافظه.

بازی “مامان میگه“

با راهنمایی های ساده شروع کنید. «مامان میگه: اسباب بازی را لمس کن»

و بعد به تدریج دستوراتتان را سخت تر کنید. مامان میگه : «گوش سمت چپت را بکش و بعد گوش سمت راستت را بکش.»

این بازی را هر روز ادامه دهید.

مهارت ها: مهارتهای حرکتی درشت، پیروی از دستورات، رشد زبان.

بازی “شما نامه دارید“

لوازم مورد نیاز: جعبه کفش قدیمی ، پاکت نامه

با تزئین یک جعبه کفش یک صندوق پستی درست کنید. یک قسمت از جعبه را به اندازه پاکت نامه تان ببرید. یا  می توانید قسمت های دیگر را به اندازه پاکت هایی با سایزهای مختلف ببرید. و از کودک بخواهید تا نامه بنویسد داخل پاکت بگذارد و در نهایت به صندوق بیاندازد. این بازی نه تنها مهارت های حرکتی کودکتان را افزایش می دهد بلکه شما می توانید بسیاری از مفاهیم پایه ای را برایش توضیح دهید. درباره تصویرها، رنگ ها و لغات برایش توضیح دهید؛ به او کمک کنید تا نامه ها را بر اساس سایز دسته بندی کند، یا نامه ها را بشمارد و یا شکل رنگشان را بگوید و… شما همچنین می توانید با هم پستچی بازی کنید.

مهارت ها: رشد و درک مفاهیم پایه، مهارت های حرکتی ظریف

قایق سواری

لوازم مورد نیاز: حوله یا پتو

کودکتان را روی یک حوله بزرگ یا پتو بنشانید و او را دورتا دور اتاق بکشید. وانمود کنید که آن پتو یا حوله، یک قطار یا قایق است و شما در مکان های مختلف توقف کنید مثل باغ وحش، پارک بعد تصور کنید که در آن مکان چه کارهایی انجام می دهید.

مهارت ها: تعادل ، وانمود سازی

رد بدن

لوازم مورد نیاز: کاغذ بزرگ، قیچی، مداد

از کودکتان بخواهید تاروی کاغذ بزرگ دراز کشیده و با یک مداد دور تا دور بدن او را روی کاغذ نقاشی کنید. چون کودک برای اینکه شما بتوانید رد بدنش را صحیح نقاشی کنید مجبور است چند دقیقه ای بی­حرکت باقی بماند. بنابراین، این بازی برای خود کنترلی مناسب است. سپس روی رد بدن به او نشان دهید که چشم ها کجاست؟ بینی کجاست؟ و دهان در کجا قرار دارد؟ و اگر کودکتان برای کشیدن و رنگ کردن اندام ها تمایل نشان داد خیلی خوب است. اگر کودکتان تمایل به دراز کشیدن روی کاغذ نداشت او را مجبور نکنید و با رد دست و پایش شروع کنید.

مهارت ها: احساس خود کنترلی، شناخت اندام ها و مهارت های زبانی.

رشد خودکنترلی به مذاکره و گفتگو در کودکان کمک می کند و به آنها یاری می رساند  تا مشکلاتشان را بدون از دست دادن کنترل خود حل کنند. مثل بازی «چراغ قرمز ، چراغ سبز» یا «استوپ رقص»

مهارت ها: خودکنترلی

خودبیانی

لوازم مورد نیاز : چهره ها بریده شده از مجلات ، کاغذ ، چسب ماتیکی

چشم، گوش، موها، بینی ها، را از عکس های مختلف افراد درون مجله ها ببرید. و آنها را در اختیار کودک قرار داده تا روی یک کاغذ دایره ای شکل بچسباند. او را تشویق کنید تا چهره های بامزه بسازد. کودکتان را راهنمایی کنید تا تصاویر را چگونه بچسباند.

اما سعی کنید خیلی او را راهنمایی نکنید و از او بیشتر سوال بپرسید. که من متعجبم که تو چطور این عکس ها را می چسبانی ؟ «کودکی یادگیری وقاعی تازه و استفاده از آنها درتئوری خواست بنابراین به آنها کمک کنید تا تئوری جدید بسازند.

مهارت: خلاقیت در زبان

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.