اخبار و جشنواره ها

حمایت از همسر باردار توسط پدر

زنان در دوران بارداری مراحل حساسی را از سر می گذرانند. آنها علاوه بر عواقب بارداری که به سراغشان می آید، گاه استرس های زیادی را تحمل می کنند. بنابراین مردان باید حمایت از همسر باردار را مد نظر قرار دهند. بر طبق گزارشات انجمن زنان باردار آمریکا، زنانی که در این دوره تنها زندگی می کنند بیشتر احتمال دارد که به سیگار روی آروند و از این رو خطرات زیادی متوجه جنین شان شود.

از طرف دیگر زنانی که با  حضور همسر دوران بارداری را طی می کنند و تحت حمایت های او هستند در طول باردرای و بعد از تولد استرس کمتری دارند. خوشبختانه امروزه به دلیل بالا رفتن سطح آگاهی مردم از مسائل روانی زنان باردار، مردان بیشتر از گذشته به فکر سلامت روان زن باردار در این دوره هستند.

امروزه بیش از یک دهه گذشته، تاکید بر زایمان طبیعی می شود و برخی بیمارستان های خصوصی نیز شرایط را فراهم کرده اند تا زن به همراه همسرش زایمان را به پایان برساند. در این شرایط علاوه بر اینکه زن آمادگی روانی بیشتری برای زایمان پیدا می کند. همسرش نیز احساس خودارزشمندی بیشتری میکند. حال برای اینکه شما خودتان را برای زایمان همسرتان آماده سازید ما چند توصیه اساسی برایتان  داریم:

چند توصیه در ارتباط با حمایت از همسر باردار

حمایت از همسر باردار توسط پدر

شرکت در کلاس های آمادگی بارداری

پیش از هر چیز بهتر است در ابتدای بارداری همسرتان او را تشویق کنید تا در کلاس های بارداری و آموزش های زایمان شرکت کند. این کلاس ها که بیشتر در شهر های بزرگ برگزار می شود، علاوه بر اینکه هر هفته سلامت جنین را بررسی می کند با همسرتان نیز مشاوره کرده و اطلاعات مناسبی را در اختیار او قرار می دهد. از طرف دیگر این کلاس ها به طور گروهی تشکیل می شود و زنان باردار می توانند درباره مسائلشان با یکدیگر به گفتگو بنشینند. لذا این کلاس ها برخی جلسات هم برای همسران دارد  و شما را برای زایمان همسرتان آماده تر می کند. و آموزش هایی را به شما می دهد. چه زن بخواهد زایمان طبیعی داشته باشد و چه سزارین این آموزش ها  ارائه می شود.

حال اگر شما در موقعیتی زندگی می کنید که امکان دسترسی به این کلاس ها را ندارید بهتر است همگام با باردرای همسرتان کتب و مقالات و مجلات متعددی را در این باره مطالعه کرده و حتی برخی نکات را نیز یادداشت کنید.

توجه به چند نکته اساسی که در آستانه بدنیا آمدن کودک

 • کیف مخصوص زایمان را از یک هفته قبل از زمان زایمان آماده کنید. با کمک مامای همسرتان لیست وسایل مورد نیاز را تهیه کرده و داخل ساک بگذارید. مثل, لباس و کلاه کودک، دستمال مرطوب، پوشک، پستانک، شیردوش، پدشیردهی، چند تکله لباس تمیز برای همسرتان و… این کیف را در دسترس خود قرار داده تا در صورت نیاز سریع آن را برداشته و به بیمارستان بروید.
 • در هفته آخر ممکن است هر لحظه درد زایمان شروع شود و شما می بایست آمادگی آن را داشته باشید. بطور کلی درد زایمان دردی است که بطور ریتمیک آغاز می شود و ابتدا هر نیم ساعت به نیم ساعت است و بعد هر یک ربع به یک ربع بعد هر 10 دقیقه به ده دقیقه و … است بسته به اینکه شما در چه فاصله ای از بیمارستان قرار دارید دکتر متخصصان تعیین خواهد کرد که در چه فاصله زمانی از درد به بیمارستان مراجعه کنید امروزه بدلیل پیشرفت علم و آسانتر کردن شرایط زایمان طبیعی زنان با شروع درد به بیمارستان می روند و در آنجا دکتر متخصص با اقدامات دارویی و پزشکی هم فرایند زایمان را سرعت بخشیده و هم از بی حسی های موضعی برای بدنیا آوردن کودک استفاده می کند.
 • در هفته های آخر امکان سوراخ شدن کیسه آب دور جنین و یا پاره شدن آن وجود دارد. اگر همسرتان با موقعیتی روبرو شد که احساس کرد کیسه آب سوراخ شده است به او پیشنهاد دهید که نخست با یک پد بهداشتی این موضوع را پیگیری کند در سوراخ شدن کیسه مایع آمنیوتیک به طور قطره ای بیرون می ریزد و اگر پد بهداشتی بعد از گذشت نیم ساعت خیس شد کیسه آب سوراخ شده و باید دکتر متخصص را در جریان بگذارید.
 • اگر به طور ناگهانی کیسه آب پاره شد. نیازی به هول شدن نیست شما تا 10 ساعت پس از پارگی کیسه خطری کودکتان را تهدید نمی کند . بنابراین در کمال آرامش از همسرتان بخواهید قبل از رفتن به بیمارستان دوش  بگیرد. سپس آماده شده و ساک کودک را برداشته و بیمارستان بروید. در راه برای اینکه سرعت بیرون ریزی مایع آمنیوتیک را کمتر سازید بهتر است از همسرتان بخواهید روی صندلی عقب خودرو دراز کشیده و هردوپایش را بالا نگه داشته  و به در خودرو بچسباند. در راه استرس نداشته باشید و استرس خود را نیز به همسرتان انتقال نداده و با جملات امیدوار کننده او را حمایت روانی کنید.

اگر شانس حضور در اتاق زایمان را پیدا کردید پرستارها، متخصصان و ماماهای بخش به شما خواهند گفت که چه اقداماتی انجام دهید ولی نکات زیر را هم فراموش نکنید:

 • در بلوک زایمان بدون توقف او را حمایت عاطفی و تشویق کرده و اطمینان بخشی کنید.
 • تکنیک های تنفس و روش های آرامش بخشی را که در کلاس های دوره بارداری یادگرفته اید را مدام به او یاد آور ساخته و سعی کنید او را تشویق به حالتی کنید که در آن درد کمتری دارد یا او را ماساژ دهید.
 • او در وضعیتی قرار دارد که ممکن است رفتارها و کلمات غیر متعارفی را بکار ببرد بنابراین ناراحت نباشید و دست از حمایت عاطفی اش بر ندارید.
 • اگر در میانه جریان زایمان تصمیم به عمل جراحی گرفت نگران نباشی و با همسرتان صحبت کنید که این عمل به نفع او خواهد بود.
 • اگر هم بنابر دستور پزشک ویا خواسته خود او زایمان به صورت سزارین انجام می شود. شما قبل از رفتن او به اتاق عمل و بعد از بیرون آمدن از اتاق عمل حمایت های خود را از او به عمل اورید
 • اگر می بینید که همسرتان در شرایطی نیست که آشنایانتان به ملاقاتش بیایند در کمال احترام از خانواده بخواهید تا در فرصتی مناسب تر به دیدن او بیایند. همسرتان به طور غریزی نسبت به فرزندش حساس است بنابراین نخست به توصیه های خود او و دکتر اطفال را برای بزرگ کردن کودکتان استفاده کنید زیرا او در این شرایط اطلاعاتش نیز به روز تر است.
 • سعی کنید خود شما شب در بیمارستان و در کنار او بیمانید. او به شدت به حمایت های عاطفی تان نیازمند است
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.