اخبار و جشنواره ها

بازی ریاضی کودکان

ما از ریاضی بیشتر به عنوان یک بازی در دوران پیش دبستانی یاد می کنیم. بازی ریاضی بازی ای است که کودکان در خلال آن یاد می گیرند که چگونه از اعداد و ارقام در زندگی روزمره خود استفاده کنند. شاید شما هم وقتی ریاضی را آموزش می دیدید کاربرد آن را در زندگی خود زیاد درک نمی کردید اما امروزه تأکید به درک ریاضی و کاربرد آن در زندگی برای کودکان است.

بنابراین، ما می توانیم با بازی و فعالیت های روزانه کاربرد ریاضی را از دوره پیش دبستانی به کودک بشناسانیم. در این مقاله ما به چند فعالیت روزانه اشاره می کنیم.

بازی ریاضی کودکان

چند نمونه بازی ریاضی برای کودکان

ماشین حساب

بازی کردن با ماشین حساب برای کودکان جذاب است، خصوصاً اینکه آنها وقتی می خواهند مثل بزرگترها رفتار کنند بیشتر تمایل دارند از این وسیله استفاده کنند. آنها در بازی فروشندگی، بی هدف اعداد و علامات ماشین حساب را فشار می دهند. اما شما می توانید این قبیل بازی های او را هدفمند سازید.

کودکان پیش دبستانی که در حال یادگیری اعداد و شکل نوشتاری آنها هستند، می توانید از ماشین حساب برای شناسایی اعداد استفاده کنید. خصوصاً اینکه برخی کودکان در پیش دبستانی شکل لاتین اعداد را نیز یاد می­ گیرند.

در یک بازی وانمود سازید که او یک فروشنده است و شما نیز از او در حال خرید هستید. و هر عددی را که می گویید به او بگویید در ماشین حساب وارد کند. مثلا؛ “یک عدد بیسکویت، دو عدد خامه، سه عدد صابون و…”.  او بدین ترتیب و به مرور زمان اعداد جایگزین آن را در ماشین حساب خواهد شناخت. همچنین شما می توانید از او بخواهید تا سن خودش را در ماشین حساب بزند. بدین ترتیب کودکان کار با تلفن  و شماره گیری را خواهند آموخت. لذا لازم است والدین شماره تلفن های ضروری رابه کودکشان یاد دهند.

شمارش با آبمیوه

آشپزی یکی از بهترین معلم ها برای کودکان محسوب می شود آنها هنگام آشپزی یاد می گیرند که چگونه از اعداد و ارقام استفاده کنند. و اگر مواد را به اندازه نریخته یا کم و زیاد شود در کیفیت غذا تأثیرگذار است. آنها در خلال آشپزی یاد گرفته و درک می کنند که عدد 2 بیشتر از یک است و اگر دو لیوان شکر در شربت بریزند شیرین تر و اگر نصف لیوان بریزند کم شیرین خواهند شد. بنابراین، در این دوره تا می توانید کودکتان را در آشپزی دخالت داده و روش پیمانه کردن و شمارش اعداد را به او یاد دهید. در این بازی به کودکتان بگویید که به مواد زیر احتیاج دارید.

یک فنجان تمشک، نصف فنجان شکر ، یک فنجان آب لیموی تازه و 2 فنجان آب احتیاج دارید. از او بخواهید نخست این مواد را آماده کرده و در موافع لزوم به او کمک کنید. سپس از او بخواهید تا آب لیموهای تازه را گرفته تا اندازه یک فنجان شود. و بعد از او بخواهید تا همه شربت را داخل لیوان مناسب بریزد. شما می توانید هنگام کیک پزی و آشپزی های بدون خطر نیز از روش اندازه گیری کودکتان کمک بگیرید.

اندازه گیری با خط کش

مسلماً تاکنون کودک شما شکل های هندسی را فرا گرفته است او در نقاشی هایش از شکل هایی چون دایره، مربع، مستطیل و مثلث استفاده می کند و شاید هم سایر اشکال مثل 6 ضلعی، ذوزنقه، لوزی و بیضی را نیز می شناسد. کودکان در دوره پیش دبستانی یاد می گیرند که شکل این اشکال را بدون اندازه گیری دقیق و استفاده از خط کش نقاشی کنند. امّا شما در این دوره می توانید پا را فراتر گداشته و کار با خط کش را به او یاد دهید.

در استفاده از خط کش سعی کنید پله به پله پیش بروید. و کودک نخست تا با فعالیت ها و مفاهیم ابتدایی تر آشنا کنید.در نخستین روزها و تمرین های با خط کش ابتدا از او بخواهید تا با خظ کشی مناسب خط هایی صاف بکشد. یعنی به او یاد دهید که چگونه با گذاشتن نوک مداد در کنار خط کش خطوطی صاف نقاشی کند.

بعد از اینکه او در این زمینه مهارت کافی پیدا کرد. او را تشویق به کشیدن خط های افقی و بعد خط های عمودی و مورب کنید . او در این مرحله می تواند با این مفاهیم نیز آشنا شود.

در مرحله بعد به کودک کمک کنید که با استفاده از چسباندن خط های عمودی و افقی به هم شکل های هندسی را ترسیم کند. او با تلاش و تمرین و گذشت زمان به این مهارت خواهد رسید امّا پیشبرد این کار به خود شما نیز مرتبط است. اینکه خودتان در ساده آموزی مفاهمی به کودک چقدر مهارت دارید ، نخست بهتر است با یک مشاور تربیتی و آموزشی درباره نحوه آموزششان صحبت کنید.

در مرحله بعد درباره خط کش و اینکه خطوط روی خط کش و اعداد روی آن چه معنی دارند صحبت کنید. بعتر است نخستین خط کش، مناسب جایگیری در دستان کودک باشد و خطوط و اندازه های آن یک سانتی متر به یک سانتیمتر مشخص شده باشند و حتماً عدد داشته باشند. بعد از آنکه به کودک مفهوم سانتی متر و اعداد روی خط کش را آموختید می توانید از او بخواهید تا یک سانت یک سانت خطوط را ترسیم کند. در مراحل آخر که دیگر کودک در آستانه آموزش های دوره ابتدایی است . او قادر خواهد بود که از صفر تا عدد مورد نظر را خطی مستقیمی بکشد. بنابراین، نباید از کودکان انتظاراتی بیش از توانایی شان داشته باشید در این دوره اگر کودکتان توانست در کار با خط کش خط های صاف بکشد و بتواند تا حدودی اضلاع یک مربع یا مثلث را ترسیم کند، انتظار درک ریاضی از او برآورده شده است.

طور کلی هر چه والدین تلاش کنند تا ریاضی را با بازی به کودکشان آموزش دهند او از ریاضی به طور کاربردی تری در زندگی اش استفاده خواهد کرد و دچار اضطراب در فرایند یادگیری نخواهد شد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.