اخبار و جشنواره ها

پاسخ به سوال دختران در ارتباط با زیبایی آنها!

پاسخ به سوال دختران در ارتباط با زیبایی بسیار با اهمیت است. مادر؟ تو زیباتر از من هستی! این جمله ایست که بیشتر دخترهایی که نسبت به زیبایی خود مردد هستند آن را به نوعی مطرح می کنند. در کنار این موضوع پژوهش ها نشان داده اند که اکثر نوجوانان مادر خود را زیبا می بینند. این موضوع در مورد مادران نیز صادق است و اکثر آنها نیز کودکان خود را زیبا می پندارند.

پاسخ به سوال دختران در ارتباط با زیبایی آنها!

اما موضوع جالب این که در پژوهشی تنها 41 درصد دختران نوجوان خود را زیبا می پنداشتند! در بین مادران نیز،60 درصد ابراز کردند که زیبا هستند و 40درصد عنوان کردند که زنان زیبایی نیستند. بیش از نیمی ازمادران در مورد ظاهر خود رضایت نداشتند و از ظاهر خود شکایت میکردند و باید گفت که بیشتر این ابراز نارضایتی ها در مقابل دختران نوجوان شان بود! در بین این مادرانی که از ظاهر خود ناراضی بودند، 76 درصد به طور بوضوح ابراز می کردند که نیاز دارند تا وزن خود را کاهش دهند و حدود 50 درصد مادران و دختران هر دو از تصاویری که در عکس های “سلفی” از خود می گرفتند ناراضی بودند.

مطابق همین نتایج در پژوهش مذکور، خیلی از متخصصین باور دارند که زمانی که مادر از زیبایی ظاهر خود ناراضی باشد و در مورد آن در مقابل کودک صحبت کند، این احساس به نوجوان او نیز منتقل خواهد شد. در حقیقت “تصویری که مادر از خود در ذهن دارد (روانشناسان در این مورد از اصطلاح “تصویر خود” استفاده می کنند.) به طرز قابل توجهی بر نگرش دختران جوان از زیبایی خود تاثیر می گذارد.

باید بدانیم که تمام این نگرانی ها به عنوان عوامل مخربی برای اعتماد به نفس و عزت نفس نوجوانان خواهد بود. زمانی که دختران در مورد زیبایی خود به شدت سخت گیرانه رفتار کنند، به سختی می توانند خود را پذیرفته و دوست داشته باشند- که در نهایت منجر به عدم پیشرفت دختران موفقیت آنها در آینده خواهد شد.

البته برای نوجوان طبیعی است که در این برهه، زمان زیادی را صرف رسیدگی به ظاهر خود نماید. برای اکثر والدین، این می تواند به عنوان تغییری قابل توجه در نظر گرفته شود- بخصوص زمانی که تا قبل از این مجبور بودید برای متقاعد کردن کودک به رسیدگی به ظاهر خود مدت ها با او مکالمه کنید!- معمولا نوجوانان پسر تمایل کمتری به ابراز احساسات خود دارند و در مقایسه با دختران نوجوان در مورد ظاهر خود مطالب کمتری را بیان می کنند. اما این بدان معنا نیست که آنها کمتر از دختران در مورد ظاهر خود فکر می کنند!

اگر از زمان های زیادی که نوجوان برای رسیدگی به ظاهر خود صرف می کند خسته و کلافه شده اید؛ اگر از سوالات بی شماری که از شما در مورد ظاهر خود می پرسد نگران هستید، باید بدانید که در این دوره سنی در پس این تغییرات یک بلوغ در حال وقوع است. نوجوانان در حال رشد خود آگاهی هستند، آنها متوجه شده اند که در بدنشان تغییراتی در شرف وقوع است. به طور کلی می توان گفت که نوجوانان در این دوره در حال شکل دهی فردیت خود هستند احتمالا به همین دلیل است که در مورد ظاهر خود بیش از حد توجه دارند.

در پاسخ به سوال دختران به نکات زیر توجه کنید

تلاش کنید که خود به عنوان یک الگو عمل کنید:

اگر قصد دارید که دخترتان دست از ابراز نارضایتی و سوالات مکرر در مورد ظاهر خود بردارد، بهتر است کار را از خودتان شروع کنید، در گام اول از ابراز هرگونه انتقاد و شکایت در مورد ظاهر خود اجتناب کنید. سعی کنید، ورزش کنید غذای سالم مصرف کنید و زندگی را خیلی به خود سخت نگیرید. هیچ فردی نمی تواند برای تمام عمر خود یک مدل تمام عیار از مجموعه تمام زیبایی های بشریت باقی بماند! اما همه ما می توانیم برای اینکه احساس بهتری در مورد خود داشته باشیم بعضی تغییرات را ایجاد کنیم!

در مورد ملاک های زیبایی با دخترتان صحبت کنید:

در مورد فشارهای مستقیم و غیر مستقیم جامعه در مورد الگوهای زیبا بودن و لاغری صحبت کنید. اگر احساس می کنید مسئله ای در مورد ظاهره دخترتان وجود دارد که در صورت تغییر می تواند احساس بهتری به او بدهد، (مانند اضافه وزن زیاد) روشی سالم و منطقی را برای برطرف کردن مسئله اتخاذ کنید. تلاش کنید که دخترتان را در هنگام ورزش همراهی کنید، این موضوع نه فقط باعث بهبود شرایط جسمانی شما خواهد شد، بلکه روابط شما را با او تقویت خواهد کرد.

در مورد ظاهر خود احساس غرور (البته نه خیلی زیاد) داشته باشید

به دختر خود نشان دهید که زمانی که به ظاهر خود رسیدگی می کنید چه احساس خوبی دارید، در عین حال باید تاکید کنید که در مورد انسان ها، بعضی کیفیت های عمقی تر (مانند رفتار پسندیده و اخلاق) نیز وجود دارند که از اهمیت بیشتری برخوردارند.

به دخترتان بگویید که زیبا و دوست داشتنی است، اما در عین حال ویژگی های خوب دیگری نیز دارد!

به دختر خود بگویید که از نظر شما او زیباست، اما در عین حال از ویژگی های دیگر او مانند صدای فوق العاده، پشت کار، اراده، و یا هوش او تعریف کنید. البته باید بدانیم که هیچ گاه نباید به دورغ از او تعریف کنیم. این روش باعث می شود که اعتماد به نفس دختر شما تقویت شده و باور کند که می تواند کارهای بزرگی انجام دهد.

از ارائه نظرات منفی اجتناب کنید

تلاش کنید که فقط قسمت مثبت ماجرا را ببینید، اینکه شما پاهای بزرگی دارید، باعث می شود که بتوانید به راحتی یک وزنه 10 کیلوگرمی را جابه جا کنید. در مورد قدرت و استقامت پاهای خود صحبت کنید و نه اینکه آنها چقدر بزرگ هستند!! تلاش کنید که اندام خود را دوست داشته باشید. در این صورت دختر شما نیز بدنش را دوست خواهد داشت.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.