اخبار و جشنواره ها

انتخاب اسباب بازی برای کودکان

یکی از نیازهای مهم و اساسی کودک نیاز به تفریح و بازی است. بازی با اسباب بازی جزء یکی از مهمترین سرگرمی های کودکان در سنین مختلف است. انتخاب اسباب بازی برای کودکان تحت تاثیر عوامل مختلفی است.

خاطرات دوست داشتنی کودکی معمولا از فکر کردن به اسباب بازی های محبوب و مورد علاقه می آید. یک عروسک در آغوش گرفته شده، مدادهای رنگی یا یک ترن به خصوص می تواند تمام یک کودکی مطلوب باشد. بخش مهمی از لذت کودکان را اسباب بازی هایشان ایجاد می کنند که همچنین می توانند ابزار مهمی برای یادگیری باشند. کشف کردن، وانمود کردن و شراکت کردن فقط بخش کوچکی از توانایی هایی است که کودک در حین بازی می آموزد. مساله مهم این است که اسباب بازی متناسب با ویژگی های سنی، رشد جسمی و روانی کودک باشد تا اثرات مفید و سازنده را داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است منجر به بروز آسیب و ضرر شود.

نکات مهم در مورد انتخاب اسباب بازی برای کودکان

سالیانه بیش از 120 هزار کودک به دلیل صدمات با اسباب بازی ها به اورژانس بیمارستان ها آورده می شوند. اسباب بازی ها را از نقطه نظر استاندارد بودن ارزیابی کنید.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان

موارد زیر نکاتی را در این مورد گوشزد می کند:

  • اسباب بازی هایی انتخاب کنید که مناسب سن کودک شما باشد. بعضی از اسباب بازی هایی که برای کودکان زیر 3 سال ممنوع است دارای قطعات کوچکی هستند که امکان دارد بلعیده شده و ایجاد خفگی کند.
  • هنگامی که اسباب بازی انتخاب می کنید به چیزهای بزرگ فکر کنید، به خصوص برای کودکان زیر 3 سال. اسباب بازی های بزرگ بدون قطعات کوچک می تواند برای سنین مختلف لذت بخش باشد. اسباب بازی هایی که متعلق به کودکان بزرگتر است مانند اسباب بازی های با قطعات کوچک، مهره ها و توپ های کوچک را از دسترس بچه های کم سن و سال تر دور نگه دارید.
  • بادکنک های باد نشده را از دسترس کودکان زیر 6 سال دور نگه دارید و بادکنک های ترکیده شده را دور بیندازید، زیرا خطر بلعیده شدن و ایجاد خفگی دارد.
  • برای کودک خود روش صحیح و مناسب استفاده از لوازم ایمنی (مانند کلاه ایمنی برای دوچرخه سواری) را توضیح و نشان دهید. تحقیقات نشان می دهد که داشتن کلاه ایمنی از بسیاری از صدمات جدی هنگام زمین خوردن جلوگیری می کند.
  • اسباب بازی های کودکتان را هرچند وقت یکبار کنترل کنید که شکستگی یا احتمال بالقوه خطرناک بودن نداشته باشد. اسباب بازی های خراب شده می توانند خطرناک باشد. بهتر است آنها را تعمیر کنید یا دور بیندازید.
  • اسباب بازی ها را در محلی مطمئن نگهداری کنید تا خطرناک نباشد. به صورت دوره ای بسته ها و قفسه های اسباب بازی ها را بررسی کنید.

اسباب بازی های مناسب برای کودکان

تولد تا 2 سالگی: اشیای براق رنگی، عکس یا منظره اما غیرقابل دسترس، پیمانه های پلاستیکی، ماشین های پلاستیکی بزرگ و کامیون، اسباب بازی های مخصوص حمام، جغجغه هایی که صداهای مختلف تولید می کند، توپ  های نرم در سایزهای مختلف، کتاب مقوایی یا پارچه ای، آینه غیر شیشه ای، خرس پشمالو، تلفن موزیکال، مکعب های پلاستیکی، تصویر بزرگ حیوانات.

2 تا 5 سالگی: خمیر بازی، مداد رنگی بزرگ، آلات موسیقی ساده، کتاب شعر، ماژیک قابل شستشو، عروسک هایی با لباس های ساده، کامیون و قطار غیر الکتریکی، کارت بازی یا بازیهای مقوایی با مهره.

5 تا 7 سالگی:  بازی با کارت، پازل(12-15 قطعه)، مکعب پلاستیکی یا چوبی، خمیر بازی، کامیون و ماشین، وسایل با اندازه بچگانه و قیچی، چسب، کاغذ و ماژیک قابل شست و شو و گواش، ست های ساخت و ساز، دوربین ساده، رنگ و ماژیک های رنگی، بادبادک، اسباب بازی هایی که با باتری کار می کند، دومینو، بازیهای تخته ای.

7 تا 12 سالگی: اسکیت و لوازم ورزشی، لوازم کمپینگ (چادر زدن و پیک نیک)، دوچرخه سواری و دوچرخه با سایز 26 اینچ، آلات موسیقی، طراحی کردن و لوازم طراحی.

نگهداری صحیح از اسباب بازی ها

مطمئن بودن اسباب بازی ها به انتخاب صحیح، کنترل مرتب و دائم و انبار کردن صحیح آنها بستگی دارد. یکی از مهمترین خطراتی که در انبار کردن اسباب بازی های وجود دارد داشتن صندوق اسباب بازی با درپوش است که مستعد افتادن است. کودکان در اثر افتادن سرپوش از نواحی سر، بازو و یا گردن صدمه می بینند. سرپوش وارونه ی جالباسی یا جاکفشی احتمال این خطر را بالا می برد. صندوق یا سطل آشغال درباز، صندوق با سرپوش سبک و قابل جا به جا شدن یا با درب لغزنده چنین خطراتی را ایجاد نمی کند. انتخاب قفسه های باز و کوتاه که اسباب بازی بتواند به سادگی سرجای خود گذاشته شود یا در دسترس کودک قرار گیرد انتخاب مناسبی است و معمولا بچه ها آن را ترجیح می دهند. چیزهای کوچکتر مانند مکعب یا پازل می تواند در صندوق یا تشت های پلاستیکی نگهداری شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.