اخبار و جشنواره ها

بازی های خنده دار برای رشد نوزادان

شاید بازی با نوزادانی که به تازگی به دنیا آمده اند از نظر بعضی افراد کمی “احمقانه” به نظر برسد، اما در پژوهش های متعددی ثابت شده است که بازی های خنده دار با نوزادان می تواند اثرات فوق العاده ای در روند رشد همه جانبه کودکان داشته باشد. البته بازی با نوزادان دارای کیفیت و الگوی خاص خود است که بهتر است در هنگام بازی با یک نوزاد رعایت شوند. در بازی با نوزادان باید صبور باشید و بدانید که “تکرار” خیلی اهمیت دارد. خیلی از بازی هایی که توسط متخصصین پیشنهاد می شوند در بار اول مورد توجه نوزاد قرار نمی گیرند! از طرفی آستانه توجه نوزاد (یعنی مدت زمانی که کودک به یک موضوغ میتواند توجه داشته باشد)، به مسائل متنوعی مانند سن نوزاد، خلق و خوی نوزاد و شرایط موقعیتی او بستگی دارد. گاهی نوزاد به مدت 20 دقیقه به یک بازی توجه می کند و از آن لذت می برد، اما در اغلب موارد شما مجبور خواهید شد پس از 5 دقیقه بازی خود را عوض کنید چزاکه نوزاد دیگر توجهی به آن ندارد. اغلب زمانی که نوزاد توجه خود را به مسئله دیگری به غیر از بازی شما بر می گرداند، گریه میکند و یا پیچ و تاب می خورد، زمان آن فرا رسیده که بازی خود را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که قرار نیست هر بازی که والدین انجام می دهند به مزاج نوزاد خوش بیاید، در نتیجه اگر احساس کردید که این بازی ها برای نوزاد شما جذاب نیست، دست پاچه نشوید. اما اگر احساس کردید که نوزاد مطابق سن تقویمی خود در نشان دادن رفتارهای مورد انتظار خاصی ناتوان است، باید نگران “تاخیر رشدی نوزاد” خود باشید.

بازی های خنده دار برای رشد نوزادان

بازی های خنده دار برای رشد نوزادان از تولد تا 3 ماهگی!

به نظر افرادی که به عنوان یک مشاهده گر به نوزاد تازه متولد شده می نگرند، بازی کردن با یک نوزاد 1 ماهه کار خیلی دشواری خاوهد بود، چراکه نوزادان محدودیت های بسیاری در برقراری یک ارتباط دو طرفه با شما خواهند داشت. شاید یکی از بهترین کارها برای برطرف کردن این مشکل در برقراری ارتباط با نوزاد این باشد که با استفاده از حواس نوزادان (شنوایی، بویایی، لامسه، و بینایی؛ البته به غیر چشایی؛ بهتر است در این دوره حس چشایی نوزاد را به حال خود رها کنید!!، البته در مورد حس بینایی نیز باید به یاد داشته باشید که نوزادان این سن به شدت نزدیک بین هستند) این بازی های را انجام دهید.

توجه: شاید نوزاد شما کمی دیرتر (معمولا چند ثانیه) به شما پاسخ دهد و یا اصلا پاسخی از او دریافت نکنید، نیاز به نگرانی نیست و تلاش کنید که صبور باشید، شاید لازم باشد تا فعالیت را برای چند بار دیگر تکرار کنید تا توجه نوزاد جلب شود.

رقص، رقص،!!!!

بعد از ظهر، زمانی که نوزاد کمی بدخلق می شود، نوزاد خود را در آغوش بگیرید، یک موسیقی ملایم پخش کنید، و به همراه موسیقی با نوزطاد خود برقصید؛ او را در میان دستان خود به طریفین تاب دهید و این کار را با ریتم موسیقی هماهنگ کنید، زمانی که دستانتان خسته شدند او را در تخت و یا جای خود قرار دهید و به رقصیدن در مقابل نوزاد خود ادامه دهید، سعی کنید از میدان دیداری او زیاد دور نشوید، هرچه حرکات شما عجیب و غریب تر باشند توجه نوزاد به شما بیشتر جلب خواهد شد. شاید بهتر باشد تا پنجره ها را ببندید تا کسی شما را در حین اناجم این حرکات نبیند!!! همچنین صدای موسیقی را خیلی بالا نبرید تا همسایه ها اذیت نشوند!

سفر درخانه!!!!!

نوزاد خود را در آغوش بگیرید و در اطراف خانه شروع به گشتن کنید. هر وسیله ای که برای نوزادان خطری نداشته باشد، می تواند موضوعی جالب و درخور توجه برای آنها باشد! از این موقعیت استفاده کنید و لوازمی را که از زمان تهیه جهیزیه خود تا کنون استفاده نکرده اید را به نوزاد خود نشان دهید، کتاب های و مجلاتی که تصاویر رنگی داشته باشند می توانند نظر کودکان را به خود جلب کنند. این اشیا را در مقابل چشمان کودک حرکت دهید و در عین حال با او صحبت کنید.

سفر به اعماق کمد مامان!!!

کمد شما مملو از لباس های متنوعی است که مدت هاست مورد استفاده قرار نگرفته اند. شما بی دلیل تمام این لباسها را در طی سالها جمع آوری نکرده اید. با نوزاد خود سفری به کمد خود داشته باشید، و لباس های خود را به او معرفی کنید. انواع متنوعی از پارچه های گوناگون زبر، نرم، پشمی و ابریشمی و غیره را به او نشان دهید، به ارامی این پارچه ها را بر روی پوست کودک بکشیدو اجازه دهید که بتواند در مورد تفاوت حسی که هر کدام از این پارچه ها به او می دهد کنجکاو شود.

آواز بخوانیم!!!

شاید شما صدای شما خوب نباشد و یا اصلا گوش خراش باشد، اما خوشبختانه کودک شما هنوز در این مورد چیزی نمی داند، پس می توانید با خیال راحت برای او بخوانید، سعی کنید صدایتان را خیلی بالا نبرید تا کودک اذیت نشود! به حتم، کودک شما از هر آنچه که شما می خوانید لذت خواهد برد! اما در هر حال بعضی ملودی های کلاسیک نیز در این زمینه وجود دارند که می توانید از انها بهره ببرید. برای مثال خیلی از مادرها تایید میکنند که نوزاداشنا تنها در صورتی از گریه کردن دست می کشد که برای او ملودی خاصی را بخوانند یا زمزمه کنند. سعی کنید در ابتدا با تن صدای ملایم بخوانید و در ادامه کمی تن صدای خود را بالا ببرید، در ادامه می توانید با تغییر در تن صدا واکنش متفاوت نوزاد خود را مشاهده کنید.

با انجام این چهار “بازی” ساده می توانید حواس کودک را تحریک کنید، اما در عین حال باید مراقب امنیت کودک خود باشید، هنگام رقصیدن با نوزاد خود، مراقب گردن او باشید، اطمینان حاصل کنید که گردن و سر کودک در وضعیت امنی قرار دارند، سعی نکنید که کودک را ناگهان به طرفین پرتاب کنید، در هنگام خواندن نیز مراقب تن صدای خود باشید و ارگ قرار است صدای خود را کمی بلند تر کنید فاصله ی مطمئن را از گوش کودک حفظ نمایید.

در انتها به یاد داشته باشید که کلید تاثیر گذاری این قبیل فعالیت ها در کودکان ” تکرار و استمرار” فعالیت است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.