اخبار و جشنواره ها

بازی های مناسب برای نوزاد یک ساله

اگر به تازگی صاحبی نوزادی شده باشید، احتمالا به این فکر کرده اید بازی های مناسب برای نوزاد یک ساله کدامند؟ از طرفی به احتمال خیلی زیاد شنیده اید که بعضی انواع بازی ها قادرند در ارتقای سطوح رشدی و توانمندی های کودک شما موثر و مفید باشند.

بازی کردن با نوزادان مسئله ای است که قبل از آن باید به بعضی موارد اگاهی یابید؛ در گام اول باید بدانیم که الگوی رشدی هر نوزاد منحصر به خود اوست و نوزادان با برنامه رشدی نسبتا اختصای رشد خواهند کرد، در نتیجه نمی توان انتظار داشت که همه دستاوردهای نوزادان از این بازی ها مطابق انتظارات ما پیش برود. اگر احساس می کنید که کودک در بازی خیلی توجه نمی کند و یا خیلی زود توجه خود را از بازی بر می گرداند، بهتر است این فعالیت را برای چند هفته دیگر تکرار کنید تا نوزاد شما به سطح قابل قبول و مود انتظار برای شرکت در بازی برسد.

در این مقاله تلاش می کنیم برای هر مرحله رشدی یک بازی را به طور خلاصه معرفی نماییم، علاقمندان می توانند با مراجعه به منابع موجود در انتهای این نوشته، به بازی های متنوع دیگری نیز دسترسی یابند.

بازی های مناسب برای نوزاد یک ساله

بازی های مناسب برای نوزاد یک ساله

4 تا 1 ماهگی

بازی عروسک های انگشتی!

احتمالا تا کنون متوجه شده اید که میدان دیداری کودکان خیلی محدود است و آنها می توانند حدودا تا 1 متر روبروی خود را ببینند. در نتیجه در این بازی باید متوجه این محدودیت باشیم، بازی با عروسک های انگشتی توانایی دیداری، آستانه توجه و توانایی تعامل را در نوزاد شما بهبود خواهد داد. لوازم مورد نیاز در این بازی مجموعه ای از عروسک های انگشتی، (خودتان هم می توانید با مقداری پارچه مجموعه ای از آنها را بسازید) هستند. نوزاد را به پشت بخوابانید، انگشت اشاره هر دست را مجهز به یک عروسک کنید و در مقابل چهره کودک (با فاصله حدودا نیم متر) قرار دهید. صبر کنید تا به عروسک های شما توجه کند، سپس به آرامی شروع کنید به حرف زدن و بوسیله هر عروسک به نوزاد سلام کنید، هنگام سلام کردن کمی انگشتتان را خم کنید تا طوری به نظر برسد که عروسک در حال تعظیم کردن به کودک است. عروسک ها خود را معرفی می ­کنند و پس از هر جمله کمی صبر کنید انگار که کودک نیز پاسخ آنها را می دهد! سپس این مکالمه یک طرفه را ادامه دهید.

در ابتدای این بازی نباید انتظارداشته باشید که نوزاد بتواند حرکات عروسک ها را با چشمان و سر خود دنبال کند،این مهارتی است که در حدود دو یا سه ماهگی بدست می آید، به جای آن تلاشس کنید از این تعاملی که با کودک دارید لذت ببرید و مطمین باشید که این سطح رضایتمندی به نوزاد شما نیز منتقل خواهد شد.

10 تا 5 ماهگی

بازی قاشق پرنده!

نوزادان حتی قبل از زمانی که بتوانند مواد جامد را بخورند متوجه این می شوند که والدن در هنگام غذا خوردن از تجهیزات خاصی استفاده می کنند. می توانید از این توجه نوزادان استفاده نموده و آنها را با بعضی تجهیزات مانند قاشق آشنا کنید. اگر کودک شسما هنوز به زمانی نرسیده که بتواند غذایی بغیر از شیر بخورد، می توانید این بازی را با مقداری شیر (شیر خودتان و یا شیر خشک) انجام دهید. این بازی به توانایی دیداری کودکان و همینطور مهارت غذا خوردن با قاشق در آینده کمک بزرگی می کند. کودک را بر روی صندلی خود بنشانید، از غذای کودک کمی در قاشق بریزید و ان را مانند هواپیمایی که در افق پیدا می شود، از پشت خورد با سرعتی ملایم (بطوری که محتویات درون قاشق را نریزید) در مقابل میدان دیداری کودک قرار دهید و به سمت دهانش ببرید، می توانید این فرایند فرود قاشق در دهان کودک را با صداهای خاصی نیز هم آیند کنید تا کودک شما توجه بیشتری به این بازی داشته باشد.

9 تا 5 ماهگی

بازی تغییر چهره!

طبیعت به نوزادان توانایی عطا کرده کی می توانند از همان لحظه تولد بر چهره افراد متمرکز شوند. به مین دلیل است که برای نوزادان هیچ چیز جالب تر چهره افراد نیست و در اغلب اسباب بلازی های انان از چهرههای متنوع استفاده شده است. مطالعات نشان داده اند که نوزادان قادرند بیشتر از بزرگسالان چهره های افراد را بشناسند و به یاد بیاورند! بازی تغییر چهره در توانایی بازشناسی چهره در کودکان می تواند اثرات مفید و قابل توجهی داشته باشد. در این بازی به یک آینه دستی نیاز خواهید داشت. مقابل کودک بنشینید و زمانی که به شما توجه کرد حالات مختلف چهره (مانند شادی که با یک لبخند بزرگ در صورت شما مشخص خواهد شد و یا خشم که با در هم کشیده شدن عضلات پیشانی و ابرو و بینی مشخص می شوند) را به او نشان دهید،بوسیله یک آینه دستی که مقابل صورت کودک گرفته شده است، می توانید تغییر در صورت کودک و واکنش های او به حالات چهره ای شما را به خودش نشان دهید، با پیش رفتن بیشتر در بازی می توانید سرعت تغییر در حالات را بیشتر کنید و از حالتی به حالت دیگر تغییر دهید.

8 ماهگی تا 1 سالگی

بازی چوب دستی های پر صدا !

زمانی فرا خواهد رسید که هیچ فعالیتی برای کودک لذت بخش تر رساندن هر دو دست به یکدیگر نخواهد بود. کودک از یک دست به دست دیگرش نگاه میکند و هر کدام را به طرفی حرکت می دهد. گاهی بر اثر تصادف دستهایش به هم می خورند و این باعث می شود که او بخواهد دوباره این کار را تکرار کند، در این زمان می توانید این بازی را با او تمرین نمایید. بازی چوب دستی های پر صدا هماهنگی چشم و دستان کودکان را ارتقا داده و موجب می شود کودکان راحت تر بتوانند دست خود را به سمت اشیایی که قصد گرفتن ان را دارند دراز کنند. در این بازی به دو تکه چوب و یا پلاستیک بلند و بی خطر نیاز داریم، باید مراقب باشید که کودک بوسیله این تکه چوب ها به خود آسیبی نرساند. هر تکه چوب را به یک دست کودک دهید و منتظر بمانید تا انها را به هم بزند، زمانی که کودک چوب ها را به هم بزند، صدایی ایجاد خواهد شد که او را متعجب خواهد نمود و دوباره تلاش خواهد کرد تا این صدا را ایجاد کندف در ابتدا این تلاش هر از گاهی نتیجه خواهد داد اما با کمی ممارست از طرف کودک شاهد آن خواهید بود که کودک با مهارت زیادی چوب ها را به هم زده و تولید صدا می کند، در طی این بازی باید مراقب صورت کودک باشید.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.