اخبار و جشنواره ها

شبکه های اجتماعی برای کودکان

امروزه برای نوجوانان، استفاده از رسانه های جمعی و شبکه های مجازی، قسمتی از زندگی معمول انها شده است. حضور کودکان در شبکه های اجتماعی بسیار شایع است. حدود 90درصد نوجوانان یکی از انواع رسانه های جمعی را استفاده کرده اند و حدود 75درصد، در یک شبکه اجتماعی اینترنتی یک پروفایل دارند. به گفته متخصصین، بیش از نیمی از نوجوانان امریکای روزانه حداقل یکبار شبکه های مجازی خود را مورد بازبینی قرار می دهند. باید توجه کرد که این اعداد برای سال های قبل است و با توجه به روند رو به افزایش استفاده نوجوانان از شبکه های مجازی، این اعداد به حتم افزایش چشم گیری خواهند داشت.

شبکه های اجتماعی برای کودکان

این شبکه های اجتماعی می توانند بطور بالقوه به عنوان یک منبع خطر عمده برای نوجوانان در نظر گرفته شوند، خطراتی که شما به عنوان یک والد، از نوجوان خود می خواهید تا از آنها اجتناب نماید. معمولا نوجوانان در هنگام مواجه با این دسته از خطرات تصمیم درستی اتخاذ نمی کنند. گاهی پیام ها و پست هایی که نوجوانان در بعضی شبکه های مجاری مانند فیس بوک قرار می دهند، می تواند در آینده برایشان مشکلات جدی ایجاد کند. در نتیجه اهمیت دارد که والدین به نوجوانان خود آموزش دهند که چطور ازز این شبکه ها استفاده نمایند. البته نباید از امکانات مفید و مزایای قابل توجه این شبکه های مجازی غافل بمانیم! برای مثال شبکه های اجتماعی می توانند به نوجوانان کمک کنند که:

  • با دوستان و اعضای خانوداه در ارتباط بمانند.
  • در بعضی فعالیت های داوطلبانه و خیرخواهانه اجتماعی شرکت کنند
  • از طریق به اشتراک گذاردن ایده های خود، قوه خلاقیت خود را تقویت کنند
  • با افرادی که دارای علائق مشابه هستند، ایده های خود را مطرح نمایند.

اما در مورد معایب این شبکه های مجاری باید گفت که این شبکه ها می توانند مکانی مناسب برای خشونت و قلدری های سایبری و مجازی باشند! از طرفی اکثر نوجوانان بیش از آنچه واقعا نیاز است در فضای مجازی اطلاعات شخصی خود را به اشتراک می گذارند، در یک مطالعه نشان داده شد که، از هر 10 نوجوان، 9 نفر عکس های خود را در فضای مجازی منتشر میکند و یا از اسم واقعی خود استفاده می کند. 8 نفر از هر 10 نفر در مورد تاریخ تولد خود و علائق خود اطلاعاتی رذا به اشتراک می گذارد، و 7 نفر از هر 10 نفر در مورد مکان زندگی و اسم مدرسه خود اطلاعات قرار می دهد. تنها برای ذکر یک نمونه باید گفت که 17درصد نوجاوانا در فضای مجازی با قلدریو تهدید های سایبری دیگران مواجه شده اند و حدود 30 درصد آنها با تبلیغاتی مواجه شده اند که متناسب با سن آنها نبوده است.

نگرانی ها و عواقب آنها

بعلاوه مشکلاتی مانند خشونت سایبری و شکارچیان آنلاین، نوجوانان در خطر افشای اطلاعات امنیتی خود هستند، اکثر برنامه های این شبکه های مجازی مکان دقیق فرد را مشخص میکنند! به کمک این اطلاعات می توان به راحتی به فردی که از برنامه استفاده کرزده دسترسی پیدا کرد.

در کنار این موضوع، زمانی که یک عکس، یک نظر و یا یک فیلم در فضای مجاز قرار گرفت، غیر ممکن است که بتوان آن را به طور کامل از فضای مجازی حذف نمود. ارایه یک پست نامناسب در دوران نوجوانی حتی میتواند اثرات منفی خود را در آینده کودک نیز داشته باشد (برای مثال فرض کنید که قرار است سابقه فرد در یک مصاحبه شغل مورد بررسی قرار گیرد).

باید گفت سپری کردن زمان بیش از حد در فضای مجازی نیز می تواند به عنوان یک عامل افسرده کننده برای نوجوانان در نظر گرفته شود. نوجوانان عکس ها و فیلم های از دیگران می بینند که دوستان زیادی دارند و دائما در حال خوش گذرانی هستند. این می تواند باعث احساسات افسردگی و درماندگی در نوجوان شود و در نهایت او اینطور فکر کند که هم طراز هم سالان خود نیست و از آنها پایین تر است.

راهکارهایی برای والدین کودکان در شبکه های اجتماعی

ضرورت دارد که در جریان آنچه که نوجوان شما در فضای مجازی انجام می دهد باشید، اما کنجکاوی بیش از حد می تواند منجر به صدمه دیدن اعتمادی شود که در طی سالها در بین شما و فرزندتان ایجاد شده است. نکته کلیدی این است که طوری در فرایند رفتارهای مجازی و اجتماعی نوجوان درگیر بمانید که او متوجه شود در عین اینکه به حریم شخصی اش احترام می گذارید، نگران امنیت و حریم او هستید.

در ادامه به بعضی راهکار های سودمند برای والدین اشاره می شود:

مودب و محترم باشید:

استفاده از رفتار و کلام زشت و زننده چه در فضای مجازی و چه در واقعیت، هر دو به یک میزان ناپسند هستند. از فرزند خود بخواهید که در این شبکه ها با دیگران با احترام و ادب برخورد کند و هیچ گاه پست نامناسب و یا توهین آمیزی در مورد دیگران استفاده نکند.

قبل از فشار دادن دکمه “اینتر”دوباره فکر کنید:

به نوجوان خود بگویید که آنچه که در فضای مجازی به اشتراک می گذارد، می تواند بر علیه خودش استفاده شود، پس باید در این مورد خیلی دقت کند.

ضرب المثل “اگه مردم ببینن چی میگن” را آویزه گوش خود کن:

نوجوان شما باید بداند در فضای مجازی تیری که رها شود را نیم توان به کمان برگرداند. انها نبایید چیزی در فضای مجازی منتشر کنند که دوست ندارند معلمشان، مدیر مدرسه و یا مدیران شغلی آینده شان آنها را ببینند.

با افراد ناشناس دوست نشو!

این یک قاونو ساده اما فوق العاده حیاتی و مهم است؛ اگر کسی را نمی شناسی با او دوست نشو!

باید یک قرارداد رسمی تنظیم کنیم!

به والدین توصیه می کنیم که با نوجوانان خود در مورد نحوه استفاده از فضا و شبکه های مجازی یک قرارداد واقعی تنظیم کنند، قراردادی که هر دو طرف آن را امضا کرده و به موارد و مفاد آن پای بند باشند. در این قرارداد نوجوانان ملزم می شوند که از حریم شخصی خود محافظت کنند، نسبت به آبروی خود مسیولیت پذیر باشند، هیچ گاه اطلاعات شخصی خود را با دیگران به اشتراک نگذراند و در نهایت به هیچ عنوان با استفاده از شبکه های مجازی به دیگران آسیب نرسانند. در مقابل والدین نیز موظف خواهند شد که به حریم شخص نوجوانان احترام بگذارند (این بدان معنی است که شما می توانید فعالیت های انها را در فضای مجازی مشاهده کنید و به عنوان یکی از دوستان و یا اعضای شبکه مجازی نوجوانتان با او در ارتباط باشید، اما حق دارید که در مورد او پست خجالت آور و یا توهین آمیزی قرار دهید).

در کنار این موادر والدین بباید برای استفاده از فضای مجازی برای نوجوانان خود محدودیت های زمانی و مکانی قائل شوند تا ورود نوجوان به دنیای تعاملات حقیقی تضمین شود. به هیچ عنوان نوجوانان نباید لپ تاپ و یا گوشی های هوشمند خود را به تخت خواب ببرند، رایانه منزل را در مکانی قرار دهید که در معرض دید شما باشد. و درن هایت فراموش نکنید که شما می توانید با رفتارهای خود به عنوان یک الگوی حقیقی در مورد نحوه درست استفاده از شبکه های مجازی در مقابل نوجوان خود عمل کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.