اخبار و جشنواره ها

چگونه فرزند شاد و سر زنده داشته باشم؟

همه ما خواهان این هستیم که کودکانمان با عشق پرورش یابند و توانایی عشق ورزیدن را داشته باشند، همیشه والدین خواهان این هستند که فرزند شاد و سر زنده داشته باشند. اما علی رغم این خواسته زیبا، ما به عنوان والدین تا چه میزان بر شادی و شاد بودن کودکان خود کنترل داریم؟ بعضی از کودکان به طور ذاتی افرادی درون گرا و کمتر ابرازگر هستند، بعضی دیگر، از همان سالهای ابتدایی تولد، کودکانی شاد و برون گرا و ابرازگر هستند. بعضی کودکان هنگامی که صبح از خواب بیدار می شوند، بدخلق هستند و بعضی دیگران درحالی که لبخندی بر لب دارند به شما سلامی گرم می دهند. با این حساب می­توان ابراز کرد که مقداری از خلق و خوی کودکان به صورت ژنتیکی و ذاتی تعیین می شود. واقعیت این است که حتی اگر کودکان به طور ژنتیکی نسبت به بعضی اختلالات خلقی مانند افسردگی آسیب پذیری داشته باشند، این بدان معنا نیست که کودک به حتم مبتلا به افسردگی خواهد شد، چراکه می توان با اتخاذ بعضی راه­کارهای محیطی نحوه تاثیر ژن ها را بر رفتار و خلق فرد تحت تاثیر و تغییر قرار داد. پژوهش ها به وضوح نشان داده اند که کودکان شاد، مثبت نگر و سرزنده، ثمره خانوداه و محیطی شاد  و سرزنده هستند. حال سوال این است که شما برای اینکه محیطی شاد و مثبت در خانه فراهم کنید باید به چه اقداماتی دست بزنید؟

تعامل با کودک را افزایش دهید:

یکی از مطمئن ترین روش ها برای تضمین سلامت هیجانی کودک در آینده این است که او در کودکی احساس هم بستگی با خانواده داشته باشد. دوران کودکی که فرد در آن خود را به دیگران مرتبط و دارای ارتباط احساس کرده، کلیدی برای شادی در دوره های بعدی است. خوشبختانه، ما به عنوان والدین قادر هستیم که مهم ترین ارتباط مورد نیاز کودک را برای او فراهم کنیم. این ارتباط همان ارتباطی است که کودک با مادر برقرار میکند. در این ارتباط  ضرورت دارد که کودک از والدین خود عشق و محبت بی قید شرط دریافت کند! اگر خواهان کودکی شاد و سرزنده هستید، از همان ابتدای نوزادی او را همراه با عشق و گرمای محبت در آغوش بگیرید، به گریه هایش با همدلی پاسخ دهید، برای او با صدای بلند کتاب بخوانید، با او غذا بخورید و بهمراه او با صدای بلند بخندید. البته در همین حال باید بتوانید برای کودک فضایی را ایجاد کنید که بتواند با دیگران نیز ارتباط عاطفی نزدیک برقرار کند. پژوهش های مرتبط با عوامل خوشحالی و شادی در طی پنجاه سال گذشته “داشتن ارتباط نزدیک با دیگران” را اگر نه مهم ترین عامل اما بعنوان یکی از مهمترین عوامل موثر در شادی افراد برشمرده است. “کیفیت” این ارتباطات تنها مسئله مهم نیست! بلکه کمیت ارتباطات فرد نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است. به زبان ساده تر، هر چه ارتباطات کودک شما بیتشر باشد با احتمال بیشتری در اینده و در زمان حال شاد خواهد بود.

سعی نکیند که کودکتان را شاد کنید!

شاید این جمله کمی عجیب به نظر برسد! اما برای اینکه بتوانید در بلند مدت کودک شاد و سرزنده ای تربیت کنید، بهتر است که تلاش نکیند که کودک خود را برای مدت کوتاهی شاد نگه دارید. اگر ما کودکانمان را درون حبابی جادویی بگذاریم و هر انچه را که آنها درخواست می کنند بر آورده سازیم، انها در سالهای آتی زندگی خود نیز با این انتظار رشد خواهند کرد که هر چه بخواهند می توانند داشته باشند! اما همه می دانیم که واقعیت دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم چیز دیگری است! شاید باید به یاد داشته باشیم که ما بعنوان والدین مسئول شاد کردن و شاد نگه داشتن کودک خود نیستیم. والدینی که احساس میکنند مسئول هیجانات فرزندان خود هستند، نمی توانند به کودکان خود اجازه دهند تا احساسات و هیجانات طبیعی خود مانند خشم، ناراحتی، غم، و ناکامی را تجربه کنند. متاسفانه کودکانی که در دوره کودکی به طور مناسبی در مورد هیجانات خود آموزش نمی بینند، در نوجوانی و بزرگسالی توسط همین هیجانات دچار مشکلات متعددی خواهند شد.

شادی را در خود بپرورانید

اگرچه نمی توانیم حس شادی را در کودکانمان کنترل کنیم، اما مسئول حس شادی خود خواهیم بود؛ و از آنجایی که کودکان هر چیزی را از والدین جذب میکنند، کیفیت خلق ما اهمیت بسیاری پیدا می کند. والدین شاد به احتمال خیلی بیشتری کودکان شاد خواهند داشت، در حالی که کودکانی که والدین مبتلا به افسردگی دارند، در خطر ابتلا به افسردگی خواهند بود. در نتیجه، یکی ازبهترین کارها برای داشتن فرزندان شاد این است که برای شادی و شاد بودن خود زمان صرف کنید، زمانی را برای استراحت، تفریح و از همه مهم تر زندگی رمانتیک خود قرار دهید. تلاش کنید که رابطه خود را با همسرتان تقویت نمایید. اگر والدین حقیقتا یک رابطه خوب و متعهدانه داشته باشند، شادی کودکان به طور طبیعی بوجود خواهد آمد.

فرزند شاد و سر زنده با تشویق

چگونه فرزند شاد و سر زنده داشته باشم؟

البته خیلی عجیب نیست که اکثر پژوهش ها از ارتباط قوی شادی با عزت نفس سخن به میان می آورند. تقریبا همه ما تایید می کنیم که بدون عزت نفس کافی نمی توان احساس شادی کرد؛ و شاید به علت همین باور باشد که بعضی از ما والدین تبدیل به افرادی می شویم که برای هر کار کوچک و بزرگی کودکانمان را به طور تصنعی تشویق میکنیم. کودک ما در یک برگه چند خط ترسیم میکند و ما اورا پیکاسو می خوانیم، یه بازی فوتبال یک شوت نصفه و نیمه می زند و ما او را مارادونا یا رونالدوی بعدی فرض میکنیم… اما باید بدانیم که این نوع از تشویق می تواند در آینده مانعی برای شاد زیستن کودک ما باشد!

خطر این نوع تشویق و تحیسن این است که کودک شما فکر خواهد کرد که برای بدست اوردن تحسین شما موظف است که بهترین باشد و یا در تمام رقابت ها برنهد میدان شود! در نتیجه اگر او نتواند موفق شود، عشق والدین خود را از دست خواهد داد. باید گفت مورد تحسین قرار دادن بعضی ویژگی های خاص –مانند هوض، زیبایی، ورزشکار بودن و داشتن حس ورزشی- می تواند در آینده حس اعتماد به نفس کودکان را مرد تهدید قرار دهد. پژوهش ها نشان داده اند که کودکانی که صرفا برای توانمندی های هوشی خود مورد تحسین قرار می گیرند در آینده تبدیل به افرادی می شوند که دائما ا ز این واهمه دارند که مبادا توانایی هوشی خود را از دست بدهند. در نتیجه بهتر است که برای مواردی که باید بدان خاطر کودکان خود را تشویق کنند، ملاکی مشخص و منطقی تر در نظر بگیریم، ملاکی که بدان وسیله موارد کلی تر و ویژگی های کلی تر شخصیت کودک مانند، خلاقیت، مهربانی، سخت کوشی، پشت کار، و از همه مهم تر فرایند و نه نتیجه مورد تشویق قرار گیرند.

در انتها باید گفت شادی به طور کلی ارتباط زیادی با احساس قدردانی دارد، پژوهش ها نشان داده اند که افرادی که احساس قدردانی بیشتری نسبت به زندگی خود دارند در زندگی نگاه مثبت گراتری دارند، در کارها و فعالیتهایشان پیشرفت بیشتری می کنند، و به طور کلی از زندگی خود رضایت بیشتری دارند. یکی از راهکارهایی می توان از طریق آن احساس قدردانی را در کودکان افزایش داد این است که زمان هایی را برای قدردانی در مورد چیزهایی که کودک از وجود انها در زندگی خود احساس رضایت میکند مشخص کنیم، برای مثال می توانیم از افراد خانوداه بخواهیم که با صدای بلند بگویند که از چه چیزی در زندگی خود احساس رضایت می کنند و بابت آن از خداوند قدردان هستند! نکته مهم در اینت مورد این است که این روند را تبدیل به یک عادت کنیم. در انتها مجموع این عوامل منجر به پایداری احساس شادمانی در زندگی کنونی  آینده کودکان خواهد شد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.