اخبار و جشنواره ها

مشاوره کودکان برای بروز احساسات

کودکان با ورود به مدرسه و قرار گرفتن در محیط جدید و آشنایی با افراد جدید در بروز احساساتشان دچار مشکل می‌شوند و با توجه به ضعف در شناخت احساساتشان مشاوره کودکان برای آنها ضروری است.

در این یادداشت به راه‌های مشاوره و مداخله برای کمک به درست بروز دادن احساسات دانش‌آموزان می‌پردازیم.

افرادی که با کودکان سر و کار دارند، می‌دانند که بروز احساسات در آنها هیچ شباهتی به بزرگسالان ندارد و اگر کودک عملی مثبت یا منفی انجام می‌دهد، باید مورد ارزیابی و دقت قرار گیرد تا بتوان احساس کودک را از آن عمل تشخیص داد. مشاور مدرسه وظیفه خطیری در این رابطه دارد و می‌تواند با مشاوره مستقیم با کودک یا آموزش به معلمان و کارکنان به بروز بهتر احساس کودک و کنترل هیجانات او کمک کند.

کودکان برای بررسی نقش‌ها و ارتباطات مختلف، بیان احساسات، تجربه و رفتارهای متفاوت و تجربه موقعیت واقعی در زندگی از اسباب بازی استفاده می‌کنند. به وسیله اسباب بازی می‌توان از قوه تخیل کودک استفاده کرد و نگرانی‌های او را شناخت و از بین برد. مثلاً استفاده از یک کیف پزشکی مخصوص کودکان در کشف و بیان نگرانی‌های مربوط به مسائل پزشکی کمک می‌کند یا یک کوله پشتی مدرسه به کودک در نشان دادن تجربه زندگی واقعی در مدرسه یاری می‌رساند. در حین بازی درمانگر می‌تواند در مورد احساسات کودک صحبت کند و با سؤال‌های کوتاه به او کمک کند تا احساسات خود را در موقعیت‌های مختلف مانند مراجعه به پزشک یا حضور در مدرسه نشان دهد.

درمانگر باید بر واکنش غیرکلامی کودک به سؤالات روشن نظارت داشته باشد. دسته‌بندی کردن سؤالات مربوط به یک موضوع مهم است و درمانگر باید از گیج کردن کودک با سؤالات پی در پی خودداری کند. استفاده از نقاشی با موضوعاتی برای بیان احساسات، خمیر بازی و گل بازی می‌تواند روشی مؤثر باشد.

مشاوره کودکان برای بروز احساسات

یک نمونه از مشاوره کودکان برای بروز احساسات

  • از کودکان بخواهید تصاویر و کلماتی را که نشان‌دهنده احساسات مربوط به دنیای بیرونی است، بر روی ماسکی سفید که در اختیارش گذاشته‌اید، نقاشی کند.
  • شما می‌توانید با استفاده از فهرست کلمات احساسی آنها را در شناسایی احساسات مختلف کمک کنید.
  • بعد از آن با توجه به سطح رشدی باید برخورد شود. برای مثال ممکن است مشاور با نگاهی گذرا بر فهرست احساسات سؤال کند که آیا آنها می‌توانند تعریفی از احساس کردن داشته باشند؟ کودکان بزرگ‌تر ممکن است نیاز به راهنمایی کمتری داشته باشند.
  • در آخر می‌توان موقعیت‌های مختلفی را که باعث بروز احساسات گوناگون می‌شود، برای کودک تصویرسازی کرد.

این تکنیک برای همه کودکان قابل استفاده است و به صورت فردی و گروهی قابل اجرا است و کمک می‌کند تا کودکان در مورد تفکرات و احساسات خود صحبت کنند و به کودکان در شناسایی و درک تجارب عاطفی‌شان کمک می‌کند. بازی ماسک خودپنداره به ویژه برای کودکانی مفید است که تمایل به ناسازگاری دارند.

به طور کلی شناخت و بروز درست احساسات به دانش‌آموزان کمک می‌کند که در مدرسه آرامش بهتری را تجربه کنند و با ارتباطات سالم به پیشبرد بهتر دروس خود بپردازند.

دانش‌آموزان ابتدایی نمی‌توانند مانند بزرگسالان احساسات خود را بروز دهند و مشاور می‌تواند با اجرای تکنیک‌هایی مداخلاتی مفید در این مورد انجام دهد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.