اخبار و جشنواره ها

راهکارهای آموزشی برای مسواک زدن کودکان

به محض اینکه دندان­‌های کودکان ظاهر می­‌شوند، باید نسبت به مسواک زدن و بهداشت آنها اقدام کرد. اگر تمیز کردن دندان­‌های کودک را از همان ابتدا شروع کنید، انتظار می­‌رود که کودکان نیز به این فرآیند سریعاً عادت کنند. زمانی که دندان­‌ها به تازگی سربرمی‌آورند، می­‌توانید از یک دستمال یا لیف تمیز و نرم برای کشیدن بر روی لثه کودک استفاده کنید و دندان­‌های کوچک او را تمیز نگه دارید. بهتر است در مورد اینکه چه زمانی برای کودک خود از مسواک استفاده کنید، از دندانپزشک خود مشورت بگیرید. بعضی از دندانپزشکان پیشنهاد می­‌کنند که به محض اینکه چهار دندان در یک ردیف بیرون آمد، باید از مسواک استفاده کرد، بعضی دیگر توصیه می­‌کنند که استفاده از مسواک را به بعد از ۲ یا ۳ سالگی موکول کنید. در ادامه این متن، ابتدا به توصیه‌هایی می­‌پردازیم که برای کودکان کوچک‌تری است که والدین آنها باید برایشان مسواک بزنند و بعد از آن، به بعضی راهکارهایی اشاره می‌شود که می­‌تواند در آموزش عادت مسواک زدن کودکان نوپا مؤثر باشد.

راهکارهای آموزشی برای مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان نوپا

برای اینکه مسواک زدن را برای کودکی که به تازگی چند دندان درآورده آغاز کنید، بهتر است:

  • یک مسواک مخصوص کودکان با فرچه‌ای نرم انتخاب کنید. قبل از اینکه عمل مسواک زدن کودکان را آغاز کنید، سر مسواک را برای چند ثانیه در آب گرم قرار دهید تا فرچه آن نرم‌­تر شود.
  • انجمن دندانپزشکی آمریکا پیشنهاد می­‌کند که به محض اینکه دندان­‌ها سربرآورد، برای مسواک زدن کودکان از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. به اندازه یک دانه برنج خمیر دندان روی مسواک بریزید و به مرور زمان (تا ۳ سالگی ) مقدار خمیر را به اندازه یک لوبیا افزایش دهید. در بازار خمیر دندان‌­های مخصوص کودکان وجود دارد.
  • اگر آب مصرفی شما حاوی فلوراید نیست، بهتر است برای تأمین میزان فلوراید برای دندان­‌های کودکتان از یک دندانپزشک مشورت بگیرید.
  • دندان­‌های کودک را ۲ بار در روز مسواک کنید؛ در صبح و قبل از خواب. هر بار مسواک زدن را برای ۲ دقیقه ادامه دهید. سعی کنید به قسمت­‌های پشتی و بالایی دندان­‌ها بیشتر بپردازید چراکه بیشتر پوسیدگی­‌ها در این نواحی رخ می‌دهد.
  • هر ۳ یا ۴ ماه مسواک کودک را عوض کنید.
  • به محض اینکه کودک دندان دوم خود را درآورد، از نخ دندان استفاده کنید. سعی کنید روزی یک بار دندان­‌های کودک را با نخ دندان تمیز نمایید.

چه زمانی باید انتظار داشت که کودک دندان‌­هایش را خودش مسواک کند؟

غالب کودکان تا قبل از ۶ یا ۷ سالگی در مسواک زدن دچار ضعف هستند و این عمل را به درستی و به صورت مستمر انجام نمی‌دهند. به یاد داشته باشید که تا قبل از این زمان، بهترین روش برای ترغیب و آموزش مسواک زدن کودکان این است که برای آنها به عنوان الگو رفتار کنید. در ادامه پیشنهاداتی جهت ترغیب کودک به مسواک زدن مرتب آورده شده است.

پیشنهاداتی برای مسواک زدن کودکان

اجازه دهید کودک شما خمیر دندان خود را انتخاب کند

کودکتان را به همراه خود به فروشگاه برده و اجازه دهید که از طبقه مسواک و خمیر دندان مخصوص کودکان، هر کدام را که می­ پسندد، انتخاب کند، شاید برای شما یک خمیر دندان با طرحی رنگارنگ و مملو از عکس حیوانات خیلی جذاب نباشد اما همین طرح می­‌تواند برای کودک شما خیلی جذاب به نظر آید. از طرفی، اگر خود کودک خمیر دندانش را انتخاب کند، احتمالاً نسبت به طعم آن ـ البته خمیر دندان­‌های مخصوص کودکان دارای طعم مطبوع‌­تری هستند ـ علاقه بیشتری خواهد داشت.

کودک خود را همراهی کنید

بهتر است کودک خود را در زمان مسواک زدن همراهی کنید و همراه او مسواک بزنید. داشتن یک همراه در هنگام مسواک زدن، به کودک کمک می­‌کند که تمیز کردن دندان­‌های خود را برای زمان بیشتری ـ حداقل دو دقیقه ـ ادامه داده و این عمل را به درستی انجام دهد.

همانند یک الگو رفتار کنید

الگودهی رفتار در امر آموزش عادت مسواک زدن می­‌تواند یکی از مؤثرترین راهکارها برای یادگیری این موضوع باشد. زمانی که دندان­‌های خود را مسواک می­‌زنید، از این کار ابراز خرسندی کنید و اگر بتوانید این کار را به نوعی سرگرم‌کننده نشان دهید، کودک شما علاقمند خواهد شد که مسواک زدن را در کنار شما امتحان کند. اجازه دهید کودکان از شما الگوبرداری کنند. اگر بتوانید مسواک خود را هم‌طرح و همرنگ مسواک کودکتان انتخاب کنید، برای او خیلی جذاب­‌تر خواهد بود. به کودک اجازه دهید که در ابتدا او دندان­‌هایتان را مسواک کند و سپس شما دندان­‌های او را مسواک بزنید. با این کار از تمیز شدن دندان­‌های کودکتان اطمینان حاصل خواهید کرد.

سطح انتظارات خود را پایین بیاورید

به احتمال زیاد کودک شما در بار اول، مسواک زدن را به درستی انجام نخواهد داد. نیازی نیست در ابتدا حساسیت به خرج دهید. کمی صبور باشید و به یاد داشته باشید که هدف اولیه شما عادت دادن کودک به عمل مسواک زدن است. در دفعات بعدی می­‌توانید با مطرح کردن بازی­‌ها و مسابقه­‌های جذاب به بهبود کیفیت مسواک زدن کودک خود کمک کنید. برای مثال می‌­توانید در قالب یک بازی با عنوان «چه کسی می‌­تواند تک‌تک دندان­‌های خود را تمیز کند؟» از کودک بخواهید که در مسواک زدن خود دقت بیشتری به خرج دهد.

برای کودک داستان­‌هایی در مورد مسواک زدن تعریف کنید

برای کودک داستان­‌هایی با مضمون اینکه اگر مسواک نزنیم، چه اتفاقاتی برای دندان­‌هایمان رخ خواهد داد و باقیمانده غذا دندان­‌هایمان را دچار پوسیدگی خواهد کرد، تعریف کنید. سعی کنید با زبانی قابل‌فهم، جذاب و متناسب با سن کودک، این داستان­‌ها را ساخته و تعریف کنید.

اجازه دهید کودک عروسک­‌هایش را برای مسواک زدن به دستشویی بیاورد

برای تشویق مؤثرتر کودک به مسواک زدن می­‌توانید به او بگویید که در صورت تمایل می­‌تواند عروسکش را به دستشویی آورده و دندان­‌های او را نیز مسواک بزند.

کودک را تشویق کنید

زمانی که کودک عمل مسواک زدن را انجام داد، او را تشویق کنید. به‌خصوص زمانی که او به درستی مسواک زد و این عمل را برای دو دقیقه کامل ادامه داد، او را تشویق کنید.

از دیگران کمک بگیرید

از همسر خود یا از دندانپزشک کودک بخواهید که کودک را به علت مسواک زدن تشویق کند. تشویق کودک به خاطر مسواک زدن از جانب یک فرد بااهمیت مثل مادر یا پدر یا دندانپزشک می‌تواند او را در تکرار این رفتار ترغیب کند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.