اخبار و جشنواره ها

بازی با کودک نوپا

بازی با کودک نوپا بخش مهمی از یادگیری او است. در خلال بازی مهارت‌های فیزیکی، خودارزشمندی و اعتماد به نفس کودک افزایش می‌یابد. کودکان نوپا یاد می‌گیرند که هر چیزی چگونه کار می‌کند و کنجکاوی آنها را برای بازی و یادگیری هدایت می‌کند. اگر شما به هر فعالیت او «نه» بگویید، آب سردی روی همه کنجکاوی‌هایش ریخته‌اید. حدود ۱۴ ماهگی کودکان در کنار هم بازی می‌کنند اما با هم بازی نمی‌کنند. در اصل، آنها در حدود ۳ سالگی بازی‌های مشارکتی را یاد می‌گیرند. بنابراین، تا کودکتان نوپا است، هنوز خودتان تنها همبازی او هستید.

بازی با کودک نوپا

بازی با کودک نوپا

بازی با کودک به او اجازه تخیل به وسیله گوش دادن، نگاه کردن، لمس کردن، چشیدن و بو کردن می­‌دهد. او با این روش‌ها چیزهای زیادی درباره پیرامون خود یاد می‌گیرد. اسباب بازی‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید برای تحریک حواس پنجگانه و به علاوه، کنجکاوی او به کار گیرید، مثل:

کیف لمسی: چند شیء یا اسباب بازی ایمن را داخل یک کیف بریزید و از او بخواهید دستش را داخل آن کرده و اشیاء را لمس کند. سپس از او بپرسید: «سرده یا گرمه؟»، «نرمه یا زبره؟» و… با این نوع بازی با کودک به او یاد می‌دهید که اسم بافت‌های مختلف اشیاء را کشف کند.

بلوکهای ساختنی: با ساختن و خراب کردن به وسیله این بلوک‌ها شما می‌توانید شمارش تا عدد ۳ و نهایتاً تا عدد ۵ را به کودک یک تا سه ساله‌تان یاد دهید.

اسباب بازیهای تکاندادنی: اشیاء مختلفی را در ظرف‌های حاوی شن، آب، کف یا سطل برنج ریخته و از کودک بخواهید محتویات داخل این ظرف‌ها را تکان داده و به صدای آنها گوش دهد. بعد هر شیء را که شما نام می‌برید، پیدا کرده و به شما بدهد.

ایده‌های بازی

کاردستی و خلاقیت: هیچ وقت کاغذهای باطله‌تان را دور نریزید و از آنها برای کاردستی و بازی با کودک تان استفاده کنید. رنگ کردن با انگشت، چاپ با سیب زمینی و رنگ‌آمیزی با مسواک برای کودکان نوپا خیلی هیجان‌انگیز است. کودکان در این سن از خط خطی کردن با مداد شمعی و مداد رنگی روی هر سطحی، حتی دیوار لذت می‌برند.

بازی با آب: او عاشق پر و خالی کردن ظروف از آب است. وقتی به حمام می‌روید، ظرف‌های مختلف با اندازه‌های مختلف به او بدهید تا از آب وان پر و خالی کند. او به این روش اندازه کم و زیاد را یاد می‌گیرد. یادتان باشد هیچ وقت او را در حمام تنها نگذارید.

بازی نقشها: کودکان ۲ ساله پوشیدن لباس‌ها، کفش‌ها و زیورآلات شما را دوست دارند. آنها با این کار خودشان را در نقش شما گذاشته و در تخیلاتشان بازی می‌کنند. بهتر است کمی حوصله به خرج داده و سخت‌گیری نکنید تا او مهارت‌های اجتماعی‌اش را پرورش دهد. می‌توانید برخی لباس‌ها و کفش‌هایتان را بدین منظور در دسترس او قرار دهید.

بازی خارج از خانه: بالا رفتن از اسباب بازی‌های پارک و دویدن از فعالیت‌های مورد علاقه کودکان نوپا است. آنها بارها به زمین می‌خورند، گریه می‌کنند و باز هم برمی‌خیزند و می‌دوند. شما هم نگران نباشید، تنها دقت داشته باشید که آنها را به مکان‌های امن برای بازی ببرید و موقعیتی برایشان فراهم کنید تا بتواند از سرسره‌های مخصوص سنش بالا برود.

کشف و اکتشاف بازی: او برای اینکه ببیند هر چیزی چگونه کار می‌کند، مدام در کشوها را باز و بسته می‌کند، دکمه دستگاه DVD را فشار می‌دهد و انواع اشیاء را در حفره‌های وسایل و… فرومی‌کند. برای پرهیز از «نه» گفتن به روحیه کنجکاوی و حس اکتشاف او، تنها اشیاء خطرناک را از دسترسش دور کنید. یک جعبه جادویی در گوشه خانه بگذارید و در آن پر از اشیاء مختلف و ایمن کنید. او ساعت ها با این اشیاء سرگرم خواهد شد و برای اینکه جعبه جادویی برایش تکراری نشود، هر بار محتویات داخل آن را تغییر دهید.

بازی «تو چه میشنوی؟»: به بیرون از خانه بروید و یک پتو یا زیرانداز روی چمن‌ها پهن کرده و روی آن دراز بکشید. از کودک نوپایتان بخواهید چشم‌هایش را ببندد و با دقت گوش کند. بعد بگویید: «حالا تعریف کن چه شنیدی؟». سپس شما به جزئیات بیشتری بپردازید: «من صدای خش‌خش برگ‌ها را شنیدم.»، «صدای پرنده می‌آمد» و… این بازی به رشد شنیداری و توصیفی کودکتان کمک می‌کند.

بازی «اگر میتونی منو بگیر»: کودکان نوپا عاشق این بازی هستند. این بازی به مهارت‌های حرکتی کودک کمک می‌کند و بسیار هیجان‌انگیز است. در ضمن، این بازی جزء بازی‌های تعاملی محسوب می‌شود که والدین می‌بایست هر روز با کودک داشته باشند. این بازی نقش مهمی در استقامت و خودکنترلی کودک بازی می‌کند.

چگونه با کودک نوپایتان کتاب بخوانید؟

یکی از راه‌های برقراری تعامل با کودک، کتاب خواندن است. کتاب خواندن در این دوره با دوره پیش‌دبستانی بسیار فرق دارد. کودک برای علاقمند شدن به کتاب و تمرکز روی آن، نیاز به کمک شما دارد. شما باید او را در آغوش گرفته و کتاب متناسب با سنش را در مقابل چشمان او نگه دارید. داستان‌ها به رشد زبانی، تخیل و حتی مهارت‌های عددی او کمک می‌کنند.

  • همین طور که قصه می‌خوانید، درباره اتفاقاتی که درتصاویر افتاده، برایش صحبت کنید. مثلاً «نگاه کن داره بارون میاد و آقا چترش را بالای سرش گرفته».
  • از او بخواهید چیزهایی را که می شناسد، در تصویر نشان دهد. مثلاً «خرگوش کجاست؟ پرنده کو؟».
  • همچنین می‌توانید او را تشویق به شمردن کنید، مثلاً: «چند تا بچه تو حیاط دارن بازی می‌کنند؟» و به او کمک کنید تا با نشان دادن بچه‌ها بشمارد. «یک ، دو، سه». بهترین زمان کتاب خواندن با کودک نوپا شب است. کتابی که برای کودک می‌خوانید، بیشتر باید تصاویر ساده و کمتر نوشته داشته باشد.

به طور کلی والدین در تعامل با کودک نوپا می‌بایست روزانه به مدت حداقل نیم ساعت بازی با کودک را در برنامه داشته باشند. همچنین باید درباره نوع اسباب بازی که برای کودک تهیه می‌کنند، بسیار دقت نظر داشته باشند و به کودک کمک کنند تا با آنها بازی‌های خلاقانه و هوشمندانه انجام دهد.

امتیاز دهید
مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.