ایجاد رشد طبیعی جنسی

مادر و پدر، به عنوان اعضای تعیین‌کننده­ خانواده، نقشی مؤثر در پرورش رفتارهای فرزندان خود بر عهده دارند. ضروری است که والدین نسبت به رشد طبیعی جنسی کودک خود به عنوان یکی از ابعاد مهم رشد وی توجه داشته باشند و در هر دوره سنی با آگاهی نسبت به واکنش­‌های بهنجار آن دوره، نابهنجاری در رفتار کودک را تشخیص دهند و بر بهترین رفتار در این روند مسلط باشند که خود به کاهش نگرانی آن­ها کمک می‌­کند.

روان­شناسان بر این باورند که نوزاد یک موجود لذت­‌طلب است که دائم به دنبال فعالیت­‌های لذت­‌بخش از جمله شیرخواری، بو کردن و لمس کردن است تا جایی که برخی متخصصان اعتقاد دارند نوزاد یک «ارگان یا عضو جنسی» است.

در این سنین، کودکان نسبت به بدن خود کنجکاو هستند. عشق و اعتماد را از طریق لمس کردن و نگه داشته شدن یاد می‌‌گیرند. آن­ها با لمس فیزیکی و در آغوش گرفته شدن، یعنی کارهای غیرزبانی، این پیام را دریافت می­‌کنند. نوزادان به این رفتارها که شکل‌دهنده و شروع‌کننده­ درک از جنسیت خود است، واکنش بسیاری نشان می‌دهند. خانواده­‌ها از طریق شرایط جنسیتی، کودکان را تشویق به پذیرش نقش زن یا مرد بودن خود می‌­کنند (بدین صورت که با دخترها و پسرها به صورت متفاوتی برخورد می­‌شود). از زمان تولد نوزادان بدن خود و اندام­‌های جنسی را کاوش می­‌کنند. آن­ها در ۳ تا ۵ ماهگی مدام به اندام تناسلی خود دست می­‌کشند. این دست کشیدن طبیعی است چرا که نوزادان از این عمل لذت برده و آن را تکرار می­‌کنند. در سنین نوزادی آلت تناسلی پسران حالتی استحکامی دارد (نعوظ) که آگاهانه نیست. دخترها نیز روان بودن واژینال دارند.

در سیر رشد طبیعی جنسی ، در حدود دو سالگی کودک نسبت به جنسیت خود شناخت پیدا می­‌کند بدین معنا که اگر از او سؤال شود پسر است یا دختر می­‌تواند پاسخ دهد. در این سنین جامعه به سرعت نقش­‌های جنسیتی را به آن­ها می‌آموزد؛ مانند اینکه چه کارهایی را نباید انجام دهند. طی زمانی که کودک به دنیا می‌آید، والدین شروع به خریدن اسباب­ بازی­‌های متفاوت برای دختران و پسران می­‌کنند. حتی برخی والدین دکور اتاق کودک خود را قبل و بعد از تولد متناسب با دختر یا پسر بودن چیدمان می‌کنند. خانواده و بزرگسالان نقش بسیار مهمی در ایجاد نگرش در کودک نسبت به قسمت­‌های مختلف بدن و به صورت خاص اندام تناسلی ایفا می‌کنند. در این سنین، کودکان نیاز مبرم به اعتماد به نفس دارند و آن را در خود از طریق ارتباط با اعضای خانواده می­‌سازند. بدین ترتیب، اعضای خانواده می­‌توانند اعتماد به نفس کودک را تقویت کنند یا اینکه آن را تخریب کنند. آن­ها در این دوران علاقمند به بدن دیگران هستند، به‌خصوص بدن اعضای خانواده­ خود که از طریق لمس کردن کنجکاوی خود را بروز می­‌دهند.

 طبق آن­چه در زمینه رشد طبیعی جنسی گفته شد، کودکان از ابتدای تولد به لحاظ جنسی رفتارهایی دارند که به طور طبیعی در اکثر کودکان در این سن مشهود است و جای نگرانی نیست.

توصیه‌هایی به والدین در راستای رشد طبیعی جنسی کودک

ـ درباره اعضای مختلف بدن و کارکردهای هر یک توضیحات ساده و قابل فهمی به کودک بدهید. مثلاً: دهان و دندان برای خوردن غذا و چشم­‌ها برای دیدن است.

ـ کودک را در آغوش بگیرید و اجازه دهید علاقه و محبت شما را از این طریق درک کند. کودکان نیاز به تماس‌­های جسمی با اعضای خانواده­ خود دارند.

ـ به تدریج به فرزند خود تفاوت و خصوصی بودن برخی اندام­‌های بدنش را توضیح دهید. برای مثال بینی عضوی از صورت است و دست زدن به آن مانعی ندارد ولی آلت تناسلی اندامی خصوصی است و دیگران جز افراد خاص در شرایط خاص نباید به آن دست بزنند.

ـ چنانچه فرزندتان با کودک غیرهمجنس خودش بازی می­‌کند و متوجه تفاوت جنسی خودش با او می­‌شود، سعی کنید تفاوت دختر و پسر را خیلی ساده و راحت برایش توضیح دهید.

ـ به کودک یاد بدهید که اگر کودک دیگری قصد داشت آلت تناسلی او را ببیند، با مخالفت کردن و گفتن اینکه این قسمت از بدن من کاملاً خصوصی است، مانع از انجام این کار شود.

ـ چنانچه کودک درباره بارداری سؤالی پرسید، سعی کنید با ساده ‌ترین عبارات و جملات جواب او را بدهید.

ـ تلاش کنید هنگامی که در مورد اعضای بدن صحبت می­‌کنید، احساس شرمساری نداشته باشید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.