اخبار و جشنواره ها

بهترین سن مهد کودک

با توجه به افزایش اشتغال مادران، کودکان بیشتری نیز در مهد کودک نگهداری می‌شوند. این مسأله که بهترین سن مهد کودک چه زمانی است سؤال اکثر والدین است.

در این مقاله سن مناسب برای مهد کودک را بررسی می‌کنیم.

بهترین سن مهد کودک

بهترین سن مهد کودک

با تغییر روش زندگی، اقامت در شهرهای بزرگ، دوری والدین از خانواده‌هایشان و کم شدن ارتباطات فامیلی اکثر مادران شاغل دچار این مشکل هستند که فرزند خود را هنگامی که در محل کار هستند، به چه کسی بسپارند تا کودک آسیبی از لحاظ روحی نبیند. نوزادان علاوه بر نیاز به پرستاری و برخورداری از تغذیه مناسب نیازهای عاطفی زیادی نیز دارند که بی‌توجهی به آنها موجب آسیب‌های عمیقی می‌شود که تا بزرگسالی نیز تأثیر آن در زندگی فرد دیده می‌شود. اکثر روانشناسان تأکید دارند که مادر و فرزند تا 12 ماهگی جدایی طولانی از هم نداشته باشند و نوزاد به تماس جسمی و پوستی مادر نیازمند است. بنا بر روش ارتباط والدین با نوزاد، نوع دلبستگی در آنها مشخص می‌شود. روانشناسان با توجه به نوع رفتار کودک هنگام جدایی از والدین نوع دلبستگی او را مشخص کرده‌اند.

دلبستگی ایمن: از والد خود به عنوان تکیه‌گاه امن استفاده می‌کنند. وقتی که از آنها جدا می‌شوند، ممکن است گریه کنند یا نکنند. اگر گریه کنند، علت این است که والد غایب است و او را به فرد غریبه ترجیح می‌دهند. وقتی که والد برمی‌گردد، آنها به طور فعال به دنبال تماس با او هستند و گریه آنها فوراً کاهش می‌یابد.

دلبستگی دوریجو: نسبت به والد هنگامی که حضور دارد، بی‌اعتنا هستند. وقتی که آنها را ترک می‌کنند، معمولاً ناراحت نمی‌شوند و به فرد غریبه خیلی شبیه به والد خود واکنش نشان می‌دهند.

دلبستگی مقاوم: قبل از جدایی به دنبال نزدیکی به والد خود هستند. معمولاً ناراحت شده و پس از برگشتن او عصبانی می‌شوند و رفتار خصمانه گاهی کتک زدن و هل دادن نشان می‌دهند.

دلبستگی سردرگم: هنگام پیوستن مجدد به والدین رفتارهای متضاد و سردرگم نشان می‌دهند و امکان دارد در حالی که والد آنها را بغل کرده است، روی برگردانند یا با هیجان سطحی و افسرده به او نزدیک شوند و اغلب بهت‌زده هستند.

هر کدام از این رفتارها پیغامی است که کودک به والدین خود می‌دهد و در واقع با این عکس‌العمل‌ها رفتار آنها را نقد می‌کند. مراقبت‌های دلسوزانه، پاسخ‌دهی بی‌درنگ و باثبات و مناسب و نگهداری محبت‌آمیز موجب ایجاد دلبستگی ایمن می‌شود اما مادرانی که تماس جسمی کمی برقرار می‌کنند و نامناسب یا به طور یکنواخت و از روی اجبار و بدون ابراز محبت از کودک نگهداری می‌کنند، باعث می‌شوند کودکی به دلبستگی ناایمن دچار شود. توجه داشته باشید که دلبستگی حاصل رابطه‌ای است بین دو نفر و خصوصیات کودک نیز بر نوع رابطه با والدین تأثیرگذار است. ارتباط گرفتن با بعضی کودکان با سهولت انجام می‌شود و با بعضی به دشواری. وظیفه والدین این است که راه ارتباط سالم با کودک خود را بیابند و در ایجاد دلبستگی ایمن او کوشا باشند.

محققان می‌گویند کودکانی که قبل از 12 ماهگی در مهد کودک تمام‌وقت گذاشته می‌شوند، دلبستگی ناایمن و دوری‌جویانه در موقعیت‌های غریب نشان می‌دهند. در تحقیقاتی که ارتباط بین مهد کودک و کیفیت دلبستگی را گزارش می‌دهند، میزان ناایمنی در بین نوباوگان مهد کودکی قدری بیشتر از نوباوگان غیرمهدکودکی است اما گزارش نمی‌دهند که بچه‌هایی که به مهد کودک می‌روند، از نظر کیفیت دلبستگی با آنهایی که توسط والدینشان مراقبت می‌شوند، تفاوت دارند. پس رابطه بین مهد کودک و سلامت هیجانی به خانواده و تجربیات مهد کودک برمی‌گردد. (برک، 1393)

در نتیجه، نوع رفتار والدین و کیفیت و مدت مهد کودک از اهمیت خاصی برخوردار است. آنچه مسلم است مراقبت بدون محبت در خانه و مهد کودک آسیب‌زا است. می‌توان این نکات را در مورد نگهداری کودک در مهد کودک در نظر گرفت:

  • بهتر است که مدت حضور کودک در مهد نیمه‌وقت باشد و حضور تمام‌وقت در محیط بیرون از منزل باعث آسیب روحی کودک می‌شود.
  • نوع ارتباط کودک با مربی اهمیت زیادی دارد. توجه کنید که ارتباط مثبتی با کودک برقرار شود تا خلأهای عاطفی به وجود نیاید.
  • مربی باید تجربه و آشنایی کافی به خصوصیات سنی کودک داشته باشد.
  • محیط مهد کوک ایمن و شاد و با تجهیزات لازم باشد.
  • برنامه‌های آموزشی متناسب با سن و روحیات کودکان انجام شوند.
  • استفاده از رنگ هماهنگ و ايجـاد فضـايي روشـن، متناسـب بـا ابعاد و تناسبات فکری کودک، استفاده از مصالح مناسب، استفاده از آثار خود کودکان در تزیین فضا، در رونـد رشـد خلاقیت کـودک تأثیر مثبت دارد.

جدای از اجباری که در مورد به مهد کودک گذاشتن فرزندان مادران شاغل وجود دارد، با توجه به گسترش آپارتمان‌نشینی و تک‌فرزندی استفاده از مهد کودک توصیه می‌شود. کودکان زیر 7 سال سرشار از انرژی هستند و نیاز دارند که فعالیت‌های بدنی انجام دهند و با همسالان همبازی شوند تا مهارت و آموزش‌های لازم در زمینه سن خود را دریافت کنند. کودکان با بازی‌های گروهی مشارکت و همکاری را می‌آموزند.

فضـا ي مهـد کودک‌ها نباید تنها فضایي به منظور نگهداري کودکان در سـاعاتي خـاص باشد و باید فضای کافی برای بازی و فعالیت کودک در نظر گرفته شود. نور خورشید و هوای تازه بر وضعیت روحی و رشد جسمانی کودک مؤثر است

در نهایت باید بگوییم که کودک بهتر است تا 12 ماهگی در خانه و توسط مادر نگهداری شود و پس از آن با توجه به نکاتی از جمله روحیات کودک، فضای مناسب و مربی کارآمد به صورت نیمه‌وقت در مهد کودک نگهداری شود.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.