اخبار و جشنواره ها

بازی و یادگیری در نوزادان

بازی و سرگرمی یکی از اساسی‌ترین روش­‌هایی است که از طریق آن نوزاد یاد می­‌گیرد که چطور محیط اطراف خود را شناسایی کند. هنر والدین تلفیق بازی و یادگیری برای تسریع روند رشد کودکان است. طی اولین ماه زندگی، نوزاد از طریق تعامل با شما (به عنوان مادر) یاد می‌گیرد.

اولین چیزی که نوزاد شما خواهد آموخت، از طریق تداعی احساس لمس شما، شنیدن صدا و دیدن تصویر شما با دریافت آن چیزی است که برای رفع نیازهایش ضرورت دارد. شما می­‌توانید از طریق تحریک مثبت حواس نوزاد ـ مانند لبخند زدن، صداهای آرام‌بخش و در آغوش کشیدن­‌های ملایم ـ یادگیری او را تقویت کنید.

بازی و یادگیری در نوزادان

حتی در این سنین ابتدایی نیز نوزادان آماده آموختن در مورد دنیای اطراف هستند. یک نوزاد علاقه دارد که به چهره­ اطرافیان، به‌خصوص مادرش، نگاه کند. به همین ترتیب، در روزها و هفته‌های اول زندگی، نوزاد می‌تواند صدای مادرش را شناسایی کند. نوزاد شما می‌تواند به صدای شما یا صداهای جذاب دیگر پاسخ دهد. این پاسخ معمولاً از طریق گوش به زنگ شدن و کم شدن فعالیت کودک قابل مشاهده خواهد بود.

زمانی که با نوزاد خود صحبت می‌کنید، چهره شما و صدایتان به عنوان منبعی برای دریافت احساس آرامش و امنیت برای نوزاد تداعی می‌شود.

بازتابها

نوزادان با بعضی توانایی‌های ذاتی به دنیا می‌آیند که به آن بازتاب می­‌گویند. این بازتاب­‌ها پاسخ­‌هایی از پیش برنامه‌ریزی شده در مقابل بعضی محرک‌های معین هستند. کارکرد این بازتاب‌ها تضمین بقای نوزاد است اما همچنین این بازتاب­‌ها موقعیتی را برای یادگیری و تعامل کودک با دنیا فراهم می‌کنند. برای مثال، اگر شما انگشت خود را به آرامی بر گونه نوزاد بکشید، او سر و دهان خود را به سمت انگشت شما می­‌چرخاند و تلاش می­‌کند که انگشت شما را به دهان ببرد.

از زمانی که نوزاد به سن سه هفتگی رسید، دیگر صرفاً سر و دهان خود را از روی بازتاب به سمت پستان یا شیشه شیر نمی­‌چرخاند، بلکه او آموخته است که این تحریک به معنی مهیا شدن منبع تغذیه برای او خواهد بود.

علائم آمادگی نوزاد برای بازی و یادگیری

در ماه‌­های اولیه پس از تولد، نوزاد شما اغلب زمان روز و شب را در خواب به سر خواهد برد. با افزایش سن و رشد کودک، او زمان بیشتری را بیدار خواهد ماند. مهم است که بتوانید زمانی را که نوزاد آماده یادگیری و بازی است، شناسایی کنید. گاهی به‌رغم اینکه نوزاد بیدار است، نمی­‌توان با او بازی کرد، چراکه کلافه است یا به علت نیاز خاصی (گرسنگی، خیس بودن پوشک و…) بیدار شده است.

نوزاد زمانی آماده بازی و یادگیری است که هشیار است و فعالیت کمتری دارد (کمتر دست و پا می‌­زند و سر و صدای کمتری ایجاد می‌­کند) و توجه بیشتری دارد.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.