اخبار و جشنواره ها

کنترل و مدیریت هیجانی در کودکان

کنترل و مدیریت هیجانی (کنترل تکانش‌های هیجانی) یکی از مهم‌ترین جنبه‌های هوش هیجانی است. اگر کودکان احساساتشان را به درستی کنترل کنند، قادر خواهند بود با هر موقعیتی کنار آمده و با مشکلات مقابله کنند. شواهد نشان می‌دهد که تنظیم هیجانی نقش کلیدی در مدیریت خشم و کاهش پرخاشگری در دوره‌های اولیه رشد ایفا می‌کند. تنظیم هیجانی به عنوان توانایی فرد در تغییر شکل دادن هیجانات یا ایجاد مکانیسم‌های مقابله‌ای به منظور مدیریت هیجانی تعریف می‌شود. کودکان راهبردهای گوناگونی مثل تحریک حسی و حرف زدن با خود را برای تنظیم هیجانی به کار می‌برند. با افزایش آگاهی کودکان از این راهبردها و استفاده از آنها فراوانی طغیان‌های هیجانی در سال‌های کودکی کم می‌شود.

 مدیریت هیجانی در کودکان

والدین و مربیان باید به کودکان آموزش دهند که آنها مسؤولیت دارند افکار و احساسات خود را در نظر بگیرند و آنها را مدیریت کنند. کودکان باید به این واقعیت توجه کنند که گروهی از افراد و کودکان، دیگر  قادر به کنترل هیجانات و مدیریت هیجانی خود نیستند. والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که هر بار کودک هیجانات منفی را تجربه می‌کند، قادر است واکنش‌های متعددی را به این هیجانات نشان دهد؛ هم واکنش مناسب و هم واکنش نامناسب. در این هنگام والدین و مربیان بایستی به آنچه درون کودک  رخ می‌دهد (منظور هیجانات کودک است) توجه داشته باشند و واکنش‌های همدلانه ارائه دهند. با این حال والدین نبایستی هرگز به کودکان اجازه دهند که آنها به این باور برسند که سرچشمه حالات منفی آنها دیگران هستند. به بیان دیگر آنها باید متوجه این امر باشند که مسؤول احساسات و هیجانات خودشان فرد دیگری نیست و خود آنها مسئول هیجانات خود هستند.

کنترل و مدیریت هیجانی در کودکان

بسیاری از کودکان از همان سال‌های نخست درمی‌یابند که نشان دادن نامناسب خشم خیلی مؤثر است چراکه به آنچه می‌خواهند می‌رسند. از این رو والدین و معلمان به هیچ عنوان نباید چنین رفتارهای کودک را تقویت کنند. کودک باید بیاموزد که هیجانات خود از جمله هیجان خشم را کنترل کند و آن را به شکل مناسبی بروز دهد. هنگامی که بزرگسالان هیجاناتی همچون خشم، پرخاشگری، بدخلقی و تحریک‌پذیری را به نامناسب‌ترین وجه نشان می‌دهند، به کودکان می‌آموزند که در زندگی می‌توان این هیجانات را به شکل نامناسب نشان داد. والدین و مربیان بایستی در نحوه نشان دادن هیجانات خود بسیار دقت کنند.

والدین باید این امر را در نظر بگیرند که عصبانیت و پرخاشگری یک احساس ثانوی است. احساس اولیه نیاز ارضانشده کودک است. بهتر است والدین و مربیان تلاش کنند تا نیاز ارضانشده کودکان را دریابند و برای ارضای آن اقدامات مناسبی انجام دهند.  به عنوان مثال کودک ممکن است عصبانیت را به عنوان یک احساس ثانوی تجربه کند چراکه ممکن است ناکام یا ناامید شده باشد.

والدین و مربیان باید از طریق گفتگو و صحبت سعی کنند بینش‌هایی را در مورد هیجانات ایجاد کنند. این هیجانات باید کنترل شود و مدیریت هیجانی صورت گیرد، نه اینکه نادیده گرفته شود.

والدین در زمینه کنترل و تنظیم هیجانات علاوه بر آنکه باید نکاتی را رعایت کنند، باید تمرینات و آموزش‌هایی نیز به کودکان برای تنظیم و کنترل هیجان ارائه دهند تا کودکان در این زمینه (کنترل هیجان) که یکی از مهم‌ترین عناصر هوش هیجانیاست، توانایی لازم را کسب کنند. این تمرین‌ها عبارت است از:

والدین باید به کودک هنر نفس کشیدن را بیاموزند. باید یاد بگیرند در هنگامی که هیجانات بر آنها غالب می‌شود، چند نفس عمیق بکشند و به آرامی آن را بیرون بدهند.

والدین باید تمرین صندلی فکر را با کودک خود انجام دهند. در این تمرین کودک باید روی صندلی بنشیند و در مورد رفتارش فکر کند. کودک باید در مورد آنچه فکر کرده، صحبت کند. یک دقیقه برای هر سن باید برای نشستن کودک اختصاص داده شود. به عنوان مثال یک کودک ۵ ساله باید ۵ دقیقه روی صندلی بنشیند. این جریان یعنی صندلی تفکر بیشتر در مواقعی اجرا می‌شود که کودک دچار هیجانات شدیدی شده است.

والدین می توانند یک نوار پارچه‌ای به مچ دست کودک خود ببندند تا یادآور و نشانه‌ای باشد برای آنکه کودک هیجانات شدید خود را کنترل و تنظیم کند. این کار باید در مواقعی صورت بگیرد که کودک چندین بار در کنترل هیجانات خود دچار مشکل شود.

والدین باید به کودکان اجازه دهند در مورد راه‌های صحیح و غلط مقابله با احساسات به بحث بپردازند.

مربیان و والدین باید به کودکان آموزش دهند که کنترل درون آنها است، از این رو می‌توانند واکنش‌های خود را به موقعیت انتخاب کنند و نباید قربانی محیط و موقعیت شوند.

والدین می‌توانند به کودکان اجازه دهند خود را در موقعیتی مجسم کنند که به طور موفقیت‌آمیزی با آن موقعیت کنار آمده‌اند (تجسم‌سازی).

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.