اخبار و جشنواره ها

اختلال هویت جنسیتی

دخترم دائماً فکر و خیال پیرامون فعالیت­‌های جنس مخالف از خود نشان می­‌دهد! پسرم پیوسته کارهای یک دختر را انجام می­‌دهد! پسرم لباس‌­های دخترانه می­‌پوشد و در هر انتخاب خود پوشیدن لباس دخترانه را به پسرانه ترجیح می­‌دهد! دخترم از پوشیدن مانتوی مدرسه فراری است، او دوست دارد موهای کوتاه داشته باشد و نام پسرانه برای خود انتخاب کرده است! شما هم با این دغدغه­‌ها روبرو بوده­‌اید؟ در اطراف خود کودکی را با این ویژگی‌ها دیده‌اید؟ مشکل این کودکان به نظر شما چیست؟ تا چه حدی از این رفتارها بهنجار است و از چه زمانی به بعد باید به بروز یک اختلال در کودک مشکوک شد؟ چگونه از بروز اختلال هویت جنسیتی جلوگیری کنیم؟

احساس مردانگی یا زنانگی هر فرد از خودش را «هویت جنسیتی» می­‌گویند. افراد مبتلا به اختلال هویت جنسیتی خود را با آنچه ظاهرشان نشان می­‌دهد، نامتجانس احساس می­‌کنند. این افراد از جنسیت خود احساس رضایت ندارند، دارای شخصیت مشخص و معین هستند ولی قویاً معتقد به تعلق داشتن به جنس مخالف هستند.

اختلال هویت جنسیتی

در صورتی که کودکی ۶ ماه متوالی ۶ مورد از علائم زیر را از خود بروز داد و این موضوع برای او مشکلات فراوانی در مدرسه، اجتماع و سایر اماکن به وجود آورد، احتمال ابتلا به اختلال هویت جنسیتی مطرح می­‌شود؛ در صورت مشاهده­ موارد زیر در کودکان توصیه می­‌شود به روان­شناس متخصص کودکان مراجعه بفرمایید:

ـ به طور مکرر اصرار می­‌کند که او به جنس مخالف تعلق دارد. اصرار می­‌کند پسر نیست یا دختر نیست.

ـ پسران ترجیح می­‌دهند لباس­‌های دخترانه بپوشند یا ظاهری دخترانه داشته باشند و دختران لباس­‌های قالبی مردانه را با اصرار می­­­‌پوشند.

ـ در خیالات خود و در بازی­‌های تخیلی، خود را به جنس مخالف متعلق می­‌داند.

ـ تمایل شدیدی دارد که فقط بازی­‌های قالبی جنس مخالف را انجام دهد.

ـ همبازی­‌های جنس مخالف را شدیداً ترجیح می­‌دهد.

ـ در پسرها به صورت اغراق‌آمیزی انزجار از بازی­‌های پسرانه، اسباب­‌بازی­‌ها و فعالیت­‌های پسرانه وجود دارد و در دخترها انزجار از باز‌ی­‌های دخترانه، اسباب­‌بازی و فعالیت­‌های دخترانه مشهود است.

ـ از آناتومی بدن خود نارضایتی بسیاری دارد.

ـ علاقه­ فراوان به صفات جنسیتی جنس مخالف دارد.

از عوامل مهم مرتبط با این اختلال، خانواده است كه احتمالاً در ایجاد و در عين حال تداوم آن مؤثر است. به اين ترتيب بررسي رابطه كاركرد خانواده با اين اختلال می‌تواند در بالا بردن كيفيت كمک به بيماران مبتلا مفيد واقع شود. بنابراین توصیه می­‌شود والدین جهت جلوگیری از بروز این اختلال رفتارهای زیر را انجام ندهند.

ـ انتخاب اسم مبهم که جنسیت فرد را به صورت واضح مشخص نمی‌کند.

ـ انتخاب اسباب بازی‌های نامناسب یا بازی کردن نقش‌های نامناسب برای کودک.

ـ خلاصه کردن نام کودک به شکلی که فرد به صورت واقعی شناختی از نام واقعی خود ندارد.

ـ ترغیب کودک به بازی‌های غیرقالبی یا تشویق او در هنگام ادای رفتار یا طرز صحبت کردن جنس مخالف.

ـ دادن اطلاع ناکافی، مبهم و نامتناسب با سن و شرایط کودکان که باعث خواهد شد آن­ها پاسخ صحیحی برای سؤال‌های خود نیابند و چه بسا دچار خطا شوند.

ـ اهمال در اجرای اصول مراقبت از کودک که احتمال مورد تجاوز قرار گرفتن کودکان پسر یا دختر توسط بزرگسالان را بالا می­‌برد در نتیجه اعتماد به نفس و رشد هویتی آن­ها را با مشکل مواجه خواهد کرد.

ـ غیبت مکرر یکی از والدین به عنوان الگو، در سن حساس زیر شش سالگی و زمان بلوغ که منجر به مشکلات متعددی از جملهاختلال هویت جنسی در فرزندان خواهد شد.

موارد ذکر شده در صورت استمرار و تداوم ممکن است برای رشد اجتماعی کودک و هویت جنسیتی مسأله‌ساز شوند و بهتر است والدین این مسائل را در خانواده بیشتر مد نظر قرار دهند و با ایجاد محیط آرام و صمیمی از کودکان مراقبت بیشتری به عمل آورند.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.