اخبار و جشنواره ها

آموزش آنلاین

آموزش آنلاین چتری است که به انواع آموزش آنلاین مثل آموزش از راه دور، آموزش مبتنی بر وب، آموزش مجازی و … اطلاق می شود. ما این اصطلاح را در رابطه با یادگیری از طریق کامپیوتر یا دستگاه هوشمند اطلاق می کنیم. این نوع تجربه یادگیری می تواند از طریق رسانه های مختلف، مانند مقالات، گرافیک، فایل های صوتی، پادکست ها یا محتوای تعاملی مثل ویدئو ها و سخنرانی ها باشد.

آموزش آنلاین

بعضی اوقات سازمان ها نیز از این امکانات برای آموزش استفاده می کنند. مانند ایجاد انجمن های گفت و گو یا گروه های تلگرامی و … محیط مجازی و آنلاین فرصت خوبی برای یادگیری است به شرطی که مهارت های لازم را فراگرفته باشید.

گزینه های آموزش آنلاین

دونوع آموزش آنلاین اصلی وجود دارد: همزمان و غیر همزمان

یادگیری همزمان، تبادل اطلاعات در دنیای واقعی، بین مردم است. برای مثال یک کلاس را تصور کنید که دانش آموزان تبادل اطلاعات می کنند و معلم فوری پاسخ می دهد.

آموزش غیر همزمان فضایی است که شما ممکن است کارهای دیگری مانند خواندن کتاب، تماشا کردن موزیک یا دیدن فیلم هنگام آموزش یا بحث با همکلاسی ها بپردازید. یا اینکه نتایج یا ارزیابی را برای استاد خود از طریق ایمیل ارسال کنید.

مزایای آموزش آنلاین

آموزش آنلاین چندین مزیت دارد.

یکی از بزرگترین مزایای آن انعطاف پذیری است. یعنی نیازی نیست شما در زمان خاصی در مکان خاصی حضور داشته باشید.

از مزایای دیگر آن مقرون به صرفه بودن است هم برای شما و هم برای سازمان یا آموزش دهنده می باشد. در زمان آموزش آنلاین شما از رفت و آمدهای بیهوده و پر هزینه دوری می کنید و زمان از دست رفته را به حداقل می رسانید.

آموزش آنلاین همچنین این امکان را می دهد که یک فرد یا سازمان بتواند به گروه زیادی از افراد آموزش دهد. در واقع آموزش آنلاین امکان آموزش در مقیاس جهانی را فراهم می کند.

آموزش آنلاین در سازمان ها

به دلیل امکان استفاده از رسانه ها این نوع آموزش می تواند برای افراد با سبک های یادگیری مختلف مفید و قابل استفاده باشد. با این تفاسیر آموزش آنلاین همیشه جذاب تر است و چون با سرعت شکل می گیرد احتمال اینکه اطلاعات حفط بشوند بیشتر است.

تحقیقی که در آمریکا انجام شد، نشان می دهد دانش آموزانی که به روش آنلاین آموزش دیده بودند از همتایانی که به طور سنتی آموزش دیده بودند عملکرد بهتری داشتند. همچنین روش ترکیبی از دو روش مطرح شده نتیجه بهتری داشته است.

همچنین مدرسانی که در امر آموزش آنلاین هستند بیان می کنند که مشارکت افراد در آموزش آنلاین بیشتر است. شاید دلیل این امر این است که میزان استقلال در این نوع آموزش بیشتر است.

معایب آموزش آنلاین

علاوه بر مزایایی که مطرح شد، آموزش آنلاین معایبی نیز دارد.

یادگیری آنلاین برای همه مناسب نیست. این نوع آموزش برای افرادی که خود تنظیمی ضعیفی دارند یا انگیزش پایینی برای یادگیری دارند و مهارت های مدیریت زمان خوبی ندارند، سخت است. همچنین این نوع یادگیری نیزاگر چه آنلاین است ولی نظم و انضباط خود را می طلبد.

این نوع آموزش برای افرادی که سواد استفاده از تکنولوزی را ندارند بسیار سخت است. و شاید برای بخشی از جامعه قابل استفاده باشد.

در این نوع یادگیری به مانند یادگیری حضوری فیدبک و راهنمایی معلم وجود ندارد. لذا شاید روند پیشرفت کند باشد.

هنگامی که از آموزش آنلاین استفاده می کنید

آموزش آنلاین برای مهارت های خاصی مفید است. برای مثال کارکنان جدید ممکن است قوانین و انتظارات مدیران را از طریق سیستم آموزشی سازمان یاد بگیرند. همچنین می توانید از سیستم آموزشی آنلاین برای یادگیری نهارت های فردی در کار و زندگی استفاده کنید. همچنین این نوع یادگیری برای یادگیری مهارت های عملی و آزمایشگاهی مناسب نیست. برای مثال می توان آموزش انجام کاری را با آموزش آنلاین یاد گرفت اما نمی توان مهارت های ارتباطی و گفت و گو با مردم را از طریق آموزش آنلاین یاد گرفت.

مزایای آموزش آنلاین

انتخاب روش آموزشی

زمانی که می خواهید تصمیم بگیرید که آیا روش آموزش آنلاین برایتان مناسب است یا خیر باید یک سری متغییرها را مد نظر قرار دهید.

اول اینکه، شما می خواهید دانش خود را افزایش دهید یا یک مهارت عملی را توسعه دهید. اگر می خواهید تنها دانش خود را افزایش دهید و خود می توانید مدیریت کنید آموزش آنلاین مناسب است، ولی در صورتی که می خواهید یک مهارت عملی را یاد بگیرید که نیاز به فیدبک و راهنمایی مربی است، آموزش سنتی توصیه می شود.

مورد بعدی، مواد یادگیری است، اینکه چقدر علاقه دارید؟ چه امکاناتی برای یادگیری مواد آموزشی نیاز است؟ اگر دوره همزمان است چقدر با همکلاسی های خود تعامل دارید؟

در نهایت متغییر بعدی این است که آیا مدرک برای شما مهم است یا افزایش دانش؟ اگر مدرک مهم است آموزش سنتی توصیه می شود و اگر تنها دانش مهم است آموزش آنلاین توصیه می شود.

آغاز کار با آموزش آنلاین

قبل از شروع آموزش آنلاین مطمئن شوید که کامپیوتر یا تبلت شما نرم افزارهای لازم و سخت افزارهای لازم مثل وبکم و یا بلندگو را داشته باشد.

آموزش آنلاین مهارت های مدیریت خود و مدیریت زمان بالایی می طلبد. قبل از آغاز همیشه برنامه ریزی داشته باشید.

محرک های محیطی خانه و وقفه های احتمالی را پیش بینی کنید و آنها را از بین ببرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.