اخبار و جشنواره ها

بیزاری خودشیفته ها از خوشحالی دیگران

افراد با گرایشات شدید خودشیفتگی از دیدن موفقیت و حال خوب دیگران بیزار هستند. برای این مساله چندین دلیل وجود دارد و ما برخی از آنها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

اولین و مهمترین دلیل این است که شادی واقعی از درون هرکس سرچشمه می گیرد. افراد خودشیفته قادر به درک احساس شادی واقعی نیستند، زیرا به میزان زیاد و یا حتی کاملا دچار فقدان درک یک احساس شخصی هستند.

هنگامی که دیگران موفق عمل می کنند، به افراد خودشیفته یادآوری می شود که خودشان خوشحال نیستند و به طور اساسی دارای کمبودهایی می باشند. اوج ترحم برانگیز بودن آنها در این است که شدیدا احساس حقارت می کنند. بنابراین هنگامی که آنها خوبی دیگران را می بینند، احساس حسادت و خشم شدیدی می کنند.

در این جا، فرد خودشیفته معتقد است که او سزاوار آنچه است که شما به دست آورده اید، زیرا او بهتر از شما می باشد. در واقع، هرچه شما دارای چیزهای بیشتری هستید که خودش ندارد، بیشتر احساس می کند که از شما بهتر است و سزاوار آنچه است که شما دارید.

از آنجا که افراد خودشیفته شدیدا از فقدان حس همدردی رنج می برند، در نتیجه یا اصلا نمی فهمند و یا این واقعیت که دیگران چقدر تلاش کرده اند تا به جایی که هستند رسیده اند را به سادگی نادیده می گیرند. در عوض، آنها به شما نگاه می کنند و فکر می کنند که شما مستحق آنچه دارید نیستید. آنها تصور می کنند که دیگران هم برای به دست آوردن هر چیزی، همان نوع اعمال ریاکارانه و مهملی که خودشان انجام می دهند را انجام داده اند (فرافکنی). آنها نمی توانند تصور کنند که افراد با استعداد، سخت کوش، باهوش و یا هر چیز دیگر، شاید بتوانند آنچه را که از زندگی می خواهند، بدون اینکه رفتار نادرست و مخربی انجام دهند، به دست آورند.

بیزاری خودشیفته ها از خوشحالی دیگران

به دلیل همه این موارد، آنها این وضعیت را ناعادلانه می دانند و از شما بیزارند، هرچند شما هیچ کار اشتباهی انجام نداده اید. علاوه بر این، افراد شدیدا خودشیفته ، اغلب فقط سیاه و سفید فکر می کنند: خوب یا بد، برنده یا بازنده، بهترین یا بدترین، موفقیت یا شکست، ضعف یا قدرت و غیره…

بنابراین، در چشم آنها، فقط خودشان خوب هستند و هر کسی که موفق است بد و شیطان است. اگر شما موفق و خوشحال باشید، اعتماد به نفس فرد خودشیفته را تهدید می کنید زیرا آنها به طور مسمومی خود را با شما مقایسه می کنند. در دنیای آنها تنها برنده یا بازنده وجود دارد و آنها نمی خواهند «بازنده» باشند. به دلیل حس ناامنی شدیدی که دارند، نمی خواهند با نقص به نظر برسند و یا “بهترین” نباشند و یا در مرتبه ای پایین تر از شما باشند. بنابراین، “برای قرار دادن شما در جایگاه خودشان” به شما حمله می کنند.

و به همین ترتیب، وضعیت را ناعادلانه پنداشته و شما را نفرین می کنند. در حالیکه شما دارید زندگی خودتان را می کنید. افراد شدیدا خودشیفته از دیدن مشکلات، شکست ها و تحقیر شدن دیگران احساس شعف و رضایت بسیار زیادی می کنند.

پس آن ها خوشحال می شوند وقتی که شما شکست می خورید، وقتی احساس درد می کنید و یا وقتی که ضربه می خورید. در چشم آن ها شما سزاوار رنج هستید زیرا که «بد» هستید. افراد خودشیفته به خاطر لذت های سادیستیک که هنگام دیدن یا رساندن رنج به دیگران می برند مشهور هستند.

در موارد شدیدتر، یک فرد خودشیفته بدخیم، به طور فعال سعی می کند به شما آسیب برساند. برای آنها آسان ترین راه این است که هر چیزی را با تفکرات سیاه و سفید، فرافکنی ها و توهمات خود قضاوت کنند تا بتوانند عزت نفس آسیب پذیرشان را مدیریت کنند. آنها ممکن است وقتی که احساس تهدید می کنند، سعی کنند با سرسختی و قلدری و یا هر کار دیگری که از دستشان بر می آید شما را تخریب کرده، و دیگران را علیه شما تحریک کنند.

خلاصه و نتیجه گیری

افراد خودشیفته از دیدن خوشحالی دیگران بیزار هستند. این به این دلیل است که خودشان قادر به احساس شادی واقعی نیستند. آنها از توهمات و توجیهات ذهنی بیشماری استفاده خواهند کرد تا توضیح دهند که چرا شادی شما، به طرق مختلف، یک عمل خصمانه علیه آنها محسوب می شد. گاهی اوقات حتی سعی می کنند به طور فعال به شما آسیب برسانند و آن را دفاع از خود می نامند.

اجازه ندهید که آنها بر شما چیره شوند. شما با داشتن یک زندگی شاد، کار اشتباهی انجام نمی دهید. هر کاری که لازم است انجام دهید و از آنها فاصله بگیرید. افراد بدخواه و بدجنس همیشه بدبخت و قابل ترحم خواهند بود، اما شما مجبور نیستید مانند آنها باشید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.