اخبار و جشنواره ها

کلرپرومازین یک داروی ضدروانپریشی

کلرپرومازین داروی ضدروانپریشی می باشد که در گروه داروهای (FEEN-oh-a-zeens) فنوتیازین ها قرار دارد. او به وسیله تغییر عملکرد مواد شیمیایی مغز شما عمل می کند.
کلرپرومازین برای درمان اختلالات روانپریشی مثل: اسکیزوفرنی، مانیک دپرسیو، مشکلات رفتاری شدید در کودکان استفاده می شود. آن همچنین برای درمان تهوع و استفراغ، نگرانی های قبل از جراحی، سکسکه های دائمی، پورفیری متناوب حاد، نشانه هایی از کزاز مورد استفاده قرار می گیرد.

کلرپرومازین برای اهداف دیگری غیر از آنچه که در بالا لیست شد، استفاده می شود.
اگر پس از مصرف دارو علائمی چون حرکات غیرقابل کنترل یا پرش در ناحیه چشم، لب، زبان، صورت، بازوها، پاهای خود دیدید، دارو را سریعا قطع کرده و با پزشک خود در میان بگذارید، چون این ها می تواند نشانه هایی از عوارض جانبی خطرناک دارو باشد.
کلرپرومازین در شرایط جنون (روانپریشی) مرتبط به دیوانگی استفاده نمی شود.
کلرپرومازین ممکن است موجب نواقص قلبی، مرگ ناگهانی و ذات الریه در افراد مسن همراه با شرایط مرتبط به زوال عقل (جنون) شود.
اگر شما دچار ضربه مغزی یا گودی یا تورفتگی مغز استخوان هستید و یا از مقدار زیادی الکل یا داروهای خواب آور استفاده کرده اید از کلروپرومازین استفاده نکنید.
اگر به کلرپرومازین یا فنوتیازین های دیگر حساسیت دارید از آن استفاده نکنید.
قبل از مصرف کلرپرومازین اگر در شرایط زیر قرار دارید پزشک خود را مطلع سازید:
بیماری های کبدی یا کلیوی، بیماری قلبی یا فشار خون بالا، آب سیاه، مشکلات شدید تنفس، سرطان سینه در گذشته یا حال، سطح کلسیم پایین در خون، تومور غده فوق کلیوی، بزرگ شدن پروستات یا مشکلات دفع ادرار، سابقه حملات صرع، بیماری پارکینسون یا اگر شما دچار عوارض جانبی شدیدی به خاطر مصرف این دارو یا داروی مشابه شده اید.
قبل از مصرف کلرپرومازین پزشک خود را از کلیه داروهایی که مصرف می کنید مطلع سازید.

راهنمایی کلی

کلرپرومازین در شرایط روانپریشی مرتبط به دمانس استفاده نمی شود.
کلرپرومازین ممکن است موجب نواقص قلبی، مرگ ناگهانی، ذات الریه در افراد مسن همراه با شرایط مربوط به جنون شود.
اگر دچار ضربه مغزی یا سرکوبی مغز استخوان هستید و یا از مقدار زیادی الکل یا داروهای خواب آور استفاده کرده اید از کلرپرومازین استفاده نکنید.
اگر به کلرپرومازین، فنوتیازین، پرفنازین، فلوفنازین و… حساسیت دارید، این دارو را مصرف نکنید.

اگر در شرایط زیر قرار دارید قبل از مصرف کلرپرومازین پزشک خود را مطلع کنید:

بیماری های کبدی یا کلیوی
بیماری قلبی یا فشار خون بالا
آسم شدید، آمفیزم، مشکلات تنفسی دیگر
آب سیاه
سرطان سینه در گذشته یا حال
سطح پایین کلسیم خون
تومور غده فوق کلیوی
بزرگ شدن پروستات یا مشکلات دفع ادرار
سابقه حملات صرع
بیماری پارکینسون

مصرف در دوران بارداری

کلرپرومازین می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی در نوزاد بشود اگر مادر در دوران حاملگی از آن دارو استفاده کرده باشد. اگر شما باردارید قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید و اگر تصمیم به بارداری دارید در زمان مصرف دارو پزشک خود را مطلع سازید.

مصرف در دوران شیردهی

کلرپرومازین می تواند در شیر مادر نفوذ کند و به نوزاد آسیب بزند، پس اگر در حال شیردهی هستید، قبل از مصرف دارو پزشک خود را مطلع سازید.
اگر کودک دچار تب شده یا نشانه های بیماری آنفلوانزا را داراست قبل از مصرف کلرپرومازین پزشک را مطلع کنید.
افراد مسن ممکن است بیشتر تحت تاثیر عوارض جانبی این دارو قرار گیرند.
راهنمای مصرف
این دارو را کاملا مطابق دستور پزشک مصرف کنید. این دارو را بیشتر از مقدار مصرف توصیه شده استفاده نکنید و دستورالعمل روی برچسب نسخه را دنبال کنید. پزشک ما ممکن است گاهی دوز داروی شما را تغییر دهد تا بدین وسیله بهبودی بیشتری حاصل شود.
مصرف این دارو باعث می شود که نتیجه بعضی از آزمایشات شما بسیار غیرطبیعی باشد، پس پزشک خود را در مورد مصرف کلرپرومازین مطلع سازید.
اگر شما نیازمند به اسکن با اشعه X یا MRI از ستون فقرات خود هستید قبل از مصرف کلرپرومازین پزشک خود را مطلع سازید. شما ممکن است نیازمند به قطع دارو برای مدت کوتاهی باشید.
بعد از یک دوره طولانی از مصرف کلرپرومازین این دارو را ناگهان متوقف نکنید چون ممکن است شما دچار عوارض ناخوشایند ترک این دارو مثل: تهوع، استفراغ، گیجی، احساس ضعیفی شوید. با پزشک خود در مورد این که چگونه می توان از عوارض ترک این دارو جلوگیری کرد، صحبت کنید.
این دارو را در مکانی دور از حرارت و رطوبت قرار دهید.

فراموش کردن دوز مصرفی

سریع دوز فراموش شده را پس از به یاد آوردن مصرف کنید، اگر زمان یادشده نزدیک به زمان دوز بعدی دارو بود، دوز قبل را استفاده نکرده و دوز جدید را طبق جدول زمانبندی شده مصرف نمایید. هیچ گاه مقدار زیادی از دارو را برای جبران دوز فراموش شده استفاده نکنید.

مسمومیت با دوزهای بیش از اندازه

اگر شما فکر می کنید مقدار زیادی از دارو را در یک نوبت زمانی مصرف کرده اید حتما به اورژانس مراجعه کنید.
نشانه های مصرف بیش از حد دارو عبارتند از: خشکی دهان، یبوست، ورم کردن یا درد در ناحیه شکم، احساس بیقراری، تب، حملات صرع، سفتی عضلات، حرکات نامنظم ماهیچه ها، تغییر در ضربان قلب، خواب آلودگی شدید، ضعف

موارد احتیاط

کلرپرومازین می تواند ایجاد عوارض جانبی چون تخریب تفکر و عکس العمل شود، پس در زمان رانندگی یا انجام کارهایی که نیاز به بیداری و هوشیاری کامل دارد مراقب باشید.
از تغییر وضعیت ناگهانی مثل سریع نشستن یا بلند شدن و یا از حالت خوابیده بلند شدن جلوگیری کنید چون ممکن است احساس سرگیجه کنید. به صورت آرام و ملایم حرکات خود را انجام دهید تا از افتادنتان جلوگیری شود.
از نوشیدن الکل جلوگیری کنید چون عوارض جانبی کلرپرومازین را افزایش می دهد.
از قرار گرفتن در نور خورشید یا تخت خواب های دباغی اجتناب کنید، چون کلرپرومازین پوست شما را نسبت به نور خورشید بسیار حساس می کند و آفتاب سوختگی رخ می دهد. برای جلوگیری از لباسهای پوشیده و محافظ در برابر نور خورشید و کرم های ضدآفتاب با spf>15 استفاده کنید.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.