اخبار و جشنواره ها

حقایق روانشناختی در رابطه با جذابیت

مطالعات روانشناختی بسیاری در رابطه با جذابیت انجام گرفته و در حال انجام است. این حقایق ممکن است شما را متعجب کند یا باعث شود از کسی متنفر شوید و یا برای جذاب نشان دادن خود از آنها استفاده کنید. یک مراسم را تصور کنید. در زمان بسیار کوتاهی مانند دو دقیقه از ملاقات دو نفر، آنها در رابطه با طرف مقابل قضاوت می کنند که آیا جذاب است یا خیر! این امر چگونه رخ می دهد؟ تعداد افرادی که در رابطه با چرایی این موضوع از خود سوال می کنند بسیار کم هستند، اما روانشناسان این سوال را از خود پرسیده اند و در پی علت های آن هستند. سوال این است: چه چیزی باعث جذابیت افراد می شود؟ بسیار پیش آمده که افراد در جواب سوال اینکه چرا عاشق یک فرد شده اند، می گویند: “نمی دانم.” یا “در نگاه اول عاشق شدم!” اما روانشناسان پاسخ های خوبی ارائه داده اند.

آیا شما فکر می کنید که عشق فقط یک واکش شیمیایی است؟ اگر اینطور است، عشق جادویی نیست که شما را جذب کند. با ما همراه باشید تا حقایقی در رابطه با جذابیت را بررسی کنیم.

صدا و بو بیش از چیزی که فکر می کنید مهم هستند

یک تحقیق جدید که عوامل مختلف جذابیت را بررسی کرده است، صدا و بو را عامل مهمی در جذابیت می داند. این تحقیق در دانشگاه Wroclaw لهستان انجام گرفته است. در این مطالعه نشان داده شده است که افراد، طیف های مختلف صدا را تشخیص می دهند و نه تنها از این طریق به پیش بینی جنس و سن فرد می پردازند، بلکه سایر ویژگی های مانند وزن، تسلط و حتی حالت عاطفی را نیز از روی صدا پیش بینی می کنند. همچنین افراد این ویژگی ها را در غیاب حس بینایی و شنوایی از طریق بویایی تشخیص می دهند. این تحقیق نشان می دهد که هر سه حس بینایی، شنوایی و بویایی در برداشت ما از افراد به یک اندازه مهم هستند.

تاثیر صدا و بو در جذابیت

زنان با توجه به زمان عادت ماهانه خود به چیزهای مختلفی جذب می شوند

طبق تحقیقات، زنان با توجه به اینکه در چه زمانی از چرخه زیستی و عادت ماهانه خود باشند، جذب چیزهای متفاوتی می شوند. طبق این تحقیقات هر چه زنان به مراحل باروری نزدیک می شوند، مردانی را ترجیح می دهند که چهره مردانه تر، و چهره متقارن تر (مشخصه ژنتیک قوی)، صدای مردانه تر و در کل مردانی را ترجیح می دهند که در صورت رقابت، بر مردان دیگر پیروز باشند. جالب تر اینکه در زمان تخمک گذاری حتی زنان بیشتر مجذوب افرادی به غیر از شرکای جنسی خود می شوند. این تمایل نشان از پیدا کردن همسری قوی تر دارد.

مردان به اندازه زنان به هوش اهمیت نمی دهند

ممکن است تعجب کنید، اما مردان به اندازه زنان در پیدا کردن شریک عاطفی به مولفه هوش اهمیت نمی دهند. نتایج یک تحقیق که در دانشگاه کلمبیا تجزیه و تحلیل شده است، نشان می دهد که مردان ترجیح می دهند با یک زن زیبا و جذاب با هوش پایین قرار ملاقات بگذارند تا اینکه با یک زن باهوش با درجه زیبایی متوسط قرار بگذارند. اما بر عکس، زن ها تمایل دارند با مردی قرار ملاقات بگذارند که درجه زیبایی متوسط ولی هوش بالایی داشته باشد. زنانی با درجه زیبایی متوسط و هوش بالا تنها تا 40 درصد امکان دارد تا از مردان برچسب جذاب را دریافت کنند، حتی اگر نابغه باشند.

هوش زنان و جذابیت

چرا پدوفیلیا وجود دارد؟

همیشه جذابیت چیز خوبی نیست. برای مثال نگاهی به پدوفیلیا بیاندازیم. رابطه جنسی با کودکان اصلا به نفع آنها نیست. از نظر تکاملی هم هیچ گونه توانایی برای بچه دار شدن و حمل بچه ندارند. روشن است که کودک آزاری یک نوع اختلال روانی است. اما چرا؟ یک مطالعه نشان می دهد که 33 تا 75 درصد افرادی که به کودکان تعرض می کنند خود در کودکی مورد آزار قرار گرفته اند. داده های جالب یک مطالعه دیگر نشان می دهد که افراد در هر گروه و سنی مجذوب افرادی می شوند که به نوعی انعکاس خود آنها باشد. همانندی و شبیه بودن نوعی فاکتور برای جذابیت است. اما نمی توان انکار کرد که برخی افراد نیز به دلایل ژنتیکی مجذوب کودکان می شوند.

پدوفیلیا

افراد خود شیفته از نظر دیگران جذاب تر هستند

افراد خودشیفته به نظر افراد منفوری هستند. اما تحقیقات نشان می دهد بسیاری از افراد جذب افراد خودشیفته می شوند. در یک نظر سنجی مشخص شد که مردم بیشتر جذب افرادی با ویژگی های اختلال خودشیفته می شوند. این یافته در ابتدا بسیار شگفت انگیز است. اما دلیل این امر بسیار ساده است. افراد خود شیفته زمان و تلاش زیادی در حفظ ظاهر خود قبل از بیرون رفتن از خانه می کنند و مراقبت زیادی از خود و سلامتی ظاهری خود می کنند. همچنین اهمیت زیادی به جذابیت جنسی خود می دهند، به طوری که خود را خدایان جنسی می دانند که هر کسی را شیفته خود می کند. افراد خودشیفته در جذب افراد موفق ترند چرا که هدف آنها این است و اعتماد به نفس بیشتری دارند.

خودشیفتگی و جذابیت

کاهش احتمال فریب و شکست

یکی از متغییرهایی که شما را در یک رابطه نگه می دارد احتمال فریب خوردن است. تحقیقات نشان می دهد افراد به فکر چیزی هستند که شاید هیچ قت برای آنها اتفاق نیفتد. مردان جذب زنی نمی شوند که بسیار جذاب یا زیباتر از آنها باشد. به طور کلی افراد جذب کسانی می شوند که جذابیت متوسطی داشته باشد و از نظر جذابیت بالاتر از آنها نباشد. چرا که آنها احتمال شکست و فریب را می دهند. اگر کسی در رابطه جذاب تر باشد در واقع رضایتش از رابطه کمتر است، لذا به احتمال بیشتری ممکن است آن رابطه را ترک کنند. افراد این موضوع را می دانند و از همان ابتدا به دنبال افرادی می روند که احتمال فریب خوردن و شکست آنها وجود نداشته باشد. تحقیقاتی که در دانشگاه هارواد در رابطه با زندگی افراد مشهور سینما صورت گرفته است نیز نشان دهنده ان موضوع است که وقتی در رابطه یک فرد از فرد دیگر جذاب تر باشد احتمال جدایی بسیار بالاتر است.

تفاوت جذاب است

شاید این جمله را شنیده باشید که تفاوت جذب کننده است. تا به حال، این در حد یک ضرب المثل یا گفته بوده است، اما اکنون تحقیقات این جمله را تایید کرده اند. تحقیقات نشان داده اند که افراد جذب فردی می شوند که از نظر ژنتیکی با آنها متفاوت است. این مجموعه ژن HLA یا آنتی ژن لکوسیتی انسان نامیده می شود. مجموعه ژن هایی که سیستم ایمین هر فردی را تشکیل می دهند. اما این مجموعه ژن چه ارتباطی با جذابیت دارد؟ تحقیقات نشان داده است که افراد جذب فردی می شوند که مجموعه ژن های HLA آنها متفاوت است. این مجموعه ژن ها می تواند ایجاد کننده بسیاری از تفاوت ها بین افراد باشد. نتایج این تحقیق بیشتر از نوع توصیفی بوده است و مکانیزم دقیق این جذابیت را توضیح نداده است.

ریش و سبیل جذاب تر است

آیا برای آشنایی با ساده ترین راه جذابیت آماده اید؟ طبق یک مطالعه، بسیاری از نوجوانان تلاش می کنند تا زودتر ریش و سبیل در بیاورند. چرا؟ نتیجه یک تحقیق نشان می دهد که زنان جذب افرادی با صورت مودار می شوند تا افرادی که صورت خود را از کاملا تراشیده باشند. اما اگر می خواهید از نظر جنسی جذاب باشید موهای زیاد توصیه نمی شود. افراد با ته ریش از نظر جنسی از افرادی که کاملا موهای صورت خود را تراشیده اند یا موهای زیاد و پرپشتی دارند، جذاب تر هستند. از نظر زنان بهترین نوع ریش، همان ته ریش (ریش هایی که از ته تراشیده نشده باشد) است. زمانی که به زنان گفته شد تا همسر ایده آلی برای خود ترسیم کنند، مردانی را انتخاب کردند که دارای ریش بوده اند و از نظر جنسی مردان با ریش از ته تراشیده شده دارای کمترین جاذبه جنسی بوده است.

ریش و سبیل

عجیب و غریب بودن بهتر از کلیشه است

یک مطالعه چینی اخیرا کشف کرده است که عجیب و غریب بودن در استفاده از زبان و استفاده کردن از استعاره های مختلف زبانی بسیار موثرتر از استفاده از کلیشه های کسل کننده است. در این تحقیق کشف شده است که استفاده از زبان استعاری از سوی زنان به عنوان مولفه ای از هوش و خلاقیت در نظر گرفته می شود. هوش و خلاقیت یک صفت تکاملی است و تفکر “روی پای خود ایستادن” را القاء می کند.

زنان عاشق افرادی می شوند که شبیه برادر آنهاست

یکی دیگر از حقایق جذابیت این است که زنان عاشق افرادی می شوند که شبیه برادر آنها است. این گفته ممکن است عجیب باشد، ولی تحقیقات نشان می دهد که زنان جذب افرادی می شوند که شبیه برادر آنهاست. در یک تحقیق از زنان خواسته شد شباهت بین افرادی که عاشق آنها بودند و برادران خود را مشخص کنند. این در صورتی بود که انها نمی دانستند این ویژگی ها، ویژگی برادر یا معشوقه آنها است. در حال حاضر می می دانیم که درصد جذب به افرادی که شبیه والدین ما هستند بسیار بالاست و این یافته در رابطه با برادر نیز صادق است.

مقالات مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.