تازه ها:

کلیشه نویسی ممنوع!

کلیشه، کلمه یا عبارتی است که در نوشتن بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته است.
جمله ای همچون “عشق او مانند شکوفه گل رز بود” آنقدر در نوشتن استفاده شده است که تمام کارآیی خود را از دست داده است.
این عبارات ضعیف و بی معنی شده اند. آنها معمولاً هیچ کمکی به پیامی که شما سعی در انتقال آن دارید نمی کنند و خواننده آنها را فقط به عنوان اضافه کاری در نظر می گیرد.
متن پر از کلیشه باعث می شود نویسنده تنبل و غیر خلاق به نظر برسد و برای بسیاری از خوانندگان اهمیت نوشته را از بین ببرد.
کلیشه نویسی
اگر می خواهید نوشته بدیع و جالب داشته باشید، باید از کلیشه نویسی اجتناب کنید. سعی کنید متن خود را بازنویسی کنید تا مختصر و اصیل تر شود. از شخص دیگری بخواهید که کار شما را بخواندتا مطمئن شود از کلمات و عبارات اضافی غیر ضروری استفاده نمی کنید.
ممکن است این مقاله برای شما مفید باشد: اصول و قواعد مکاتبات تجاری

 

اجتناب از کلیشه نویسی

هنگامی که در نوشته خود کلیشه ای مشاهده کردید، باید جمله خود را مجدداً بیان کنید. در اینجا نکات و راهکارهایی برای کمک به شما در این زمینه آمده است.

1. به معنای واقعی عبارت کلیشه ای توجه کنید

به مفهوم اصلی عبارت فکر کنید که در واقع به چه معناست؟ شما احتمالاً خواهید دید که برخی از کلمات کلیدی یا به عنوان مترادف یا به عنوان معنی کلی به ذهن می آیند. حالا می توانید:
از یکی از این کلمات کلیدی برای جایگزینی کلیشه نویسی استفاده کنید. می توانید آن ها را در یک اصطلاح نامه جستجو کنید تا جایگزین ها را بیابید.
اگر به سختی می توانید به مفهوم اصلی برسید ، سعی کنید عبارت کلیشه ای را در فرهنگ لغت جستجو کنید، سپس می توانید از کلمات موجود در فرهنگ لغت به عنوان نقطه شروع برای یافتن مترادف های مناسب در اصطلاح نامه استفاده کنید.

2. تصمیم بگیرید که آیا واقعاً به این عبارت نیاز دارید یا خیر!

 عبارات بلند و بیش از حد ممکن است طول یک نوشته را افزایش دهد، اما کیفیت عمومی آن را بهبود نمی بخشد. اگر مطلب مهمی را بیان نمی کند، آن را حذف کنید.

3. جملات خود را بازنویسی کنید تا دچار کلیشه نویسی نشوید

به عنوان مثال، عبارت کلیشه ای در این دوره زمونه، از کلمه امروزه استفاده کنید.

 

امتیاز 2 از (1 مشارکت)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.