صبح زود بیدار شدن کودکان

اگر کودک شما با صبح خیلی زود بیدار شدن ، خواب شما را برهم می­‌زند یا با پرسه زدن خودسرانه در اطراف خانه موجب نگرانی شما می­‌شود، ابتدا باید بررسی کنید که آیا میزان خواب کودک کافی است یا نه. شما می­‌توانید با پرسش‌هایی نظیر آیا کودک من همیشه نسبت به همسالانش کمتر می­‌خوابد؟ متوسط خواب شبانه کودکم چقدر است؟ (یک هفته میزان خواب شبانه کودک را یادداشت کنید و سپس میانگین آن را محاسبه نمایید.) آیا معمولاً کودکم صبح‌ها شاداب است؟ یا آیا میزان خواب کودکم هر شب تقریباً یکسان است؟ وضعیت کلی خواب کودکتان را تعیین کنید.

صبح خیلی زود بیدار شدن

راهکارهایی برای بیشتر خوابیدن کودکم

اگر میزان خواب کودک شما آن قدر نیست که روز را به خوبی بگذراند، وظیفه شما این است که به او یاد دهید هنگامی که از خواب برمی­‌خیزد، چطور به خواب برود یا اینکه چطور بخوابد. شما می­‌توانید روش‌های زیر را به کار گیرید تا با تغییر عادت‌های خوابیدن، کودکتان بتواند بیشتر بخوابد:

به کودک اطمینان خاطر بدهید

بعضی از کودکان نگران هستند که مبادا بیش‌ از حد بخوابند. آنها را مطمئن کنید که در صورت لزوم آنها را از خواب بیدار خواهید کرد یا اینکه بالای سرشان ساعت زنگ‌دار بگذارید.

به کودکتان پاداش دهید

از جدول ستاره استفاده کنید. در سطر اول روزهای هفته را مشخص کرده، سپس به انتظاراتی که مورد نظر شما است، تعدادی ستاره اختصاص دهید. به کودک توضیح می­‌دهید از این به بعد اگر سر ساعت تعیین شده بیدار شوی، ۵ ستاره به تو می­‌دهم. اگر نزدیک به ساعت تعیین شده بیدار شوی، ۳ ستاره و اگر رعایت نکنی هیچ ستاره‌ای نمی‌گیری. حال برای هر روز به محض اینکه کودک آن کار را انجام داد، ستاره‌اش را به او بدهید.

انتظار معجزه نداشته باشید

بیشترین چیزی که می‌توانید انتظار داشته باشید، افزایش تدریجی زمان خوابیدن است. اگر کودک نوپای شما ساعت شش صبح از خواب برمی‌خیزد، از او انتظار نداشته باشید که روز بعد ساعت ۸ صبح از خواب برخیزد.

قاطعانه برخورد کنید

هنگامی‌که کودک زود از خواب برمی‌خیزد با قاطعیت از او بخواهید که دوباره بخوابد یا اینکه تا هنگامی‌که به سراغش نرفته‌اید، در تختخواب بماند.

قانون پنج دقیقه تحمل کن را اجرا کنید

احتمالاً شما نیاز دارید که به‌جای کودک، خودتان را تقویت کنید. هنگامی‌که صدای گریه یا حرکت کردن کودک را شنیدید، سریعاً سراغ او نروید. ابتدا پنج دقیقه صبر کنید و سپس به اتاق او بروید، مگر مواقعی که فکر می‌کنید کودک واقعاً مشکلی دارد.

آموزش ساعت به کودکتان

به کودکتان یاد دهید که چطور ساعت را بخواند. اگر نمی‌­تواند این کار را انجام دهد، می‌توانید روی یک صفحه کاغذ عکس یک ساعت را بکشید؛ طوری که نشان دهد شما در چه ساعتی باید بیدار شوید. ساعت کاغذی را طوری نزدیک ساعت واقعی بگذارید که بتواند به راحتی دیده شود. به فرزندتان بگویید تا زمانی که هر دو ساعت یک‌شکل نشدند (و یک ساعت را نشان ندادند) به آرامی در تختخواب بماند.

همان طور که اشاره شد، اگر میزان خواب کودک شما آن قدر نیست که روز را به خوبی بگذراند، وظیفه شما این است که به او یاد بدهید هنگامی که از خواب برمی‌خیزد، چطور مجدداً به خواب برود یا اینکه چطور بیشتر بخوابد ولی اگر با این مقدار خواب، کاملاً راحت و شاداب است، وظیفه شما این است که به او یاد دهید تا رسیدن موقع مناسب برای بیدار شدن سایرین، در یک مکان امن یا تختخواب به آرامی بماند.

امتیاز دهید
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.