اخبار و جشنواره ها

نوستالژی و 5 فایده روانشناختی نوستالژی ها

نوستالژی چیزی است که اکثر ما می توانیم با دیدن آن با برخی از برهه های زندگی خود ارتباط برقرار کنیم. نوستالژی ها ما را به یاد تجربیات تلخ و شیرین می اندازند. نوستالژی یک تجربه نسبتاً جهانی است که در کشورهای مختلف و فرهنگ های مختلف وجود دارد. افراد نوستالژیک غالباً متهم به “زندگی در گذشته” هستند. آیا این بی فایده است؟ یک تحقیق در حال رشد حاکی از آن است که دلتنگی می تواند مجموعه متنوعی از پیامدهای روانشناختی مثبت و منفی داشته باشد. در این مقاله از جعبه ابزار ذهنی پنج فایده روانشناختی نوستالژی ها توضیح داده شده است.

نوستالژی ها و فواید آن

نوستالژی ها و فواید آن1. نوستالژی باعث می شود که احساس کنیم ارتباط بیشتری با دنیای اطرافمان داریم:

ما فقط برای گذشته دلتنگ نمی شویم، بلکه گذشته را با آنها گذرانده ایم. نوستالژی ها اغلب با یادآوری دوستی های قدیمی، اعضای خانواده، روابط و اوقات خوبی که با آنها به اشتراک گذاشتیم، همراه است. با برقراری این ارتباطات اجتماعی از طریق حافظه تاریخی، دلتنگی ها می تواند به ما یادآوری کند که ما احساس تعلق و ارزشمندی داریم.

2. نوستالژی به عزت نفس کمک می کند:

همانطور که قبلاً نیز گفته شد، دلتنگی می تواند احساسات ارزشمندی در ارتباط اجتماعی را برانگیزد. با یادآوری خاطرات شاد از مردم و مکانهایی که با آنها ارتباط خوبی داشتیم، باعث افزایش سطح عزت نفس می شود! اصولاً هرچه بیشتر وقت خود را صرف احساس دلتنگی نسبت به خاطرات خوب کنیم، دلیل بیشتری برای احساس خوب بودن در مورد خودمان، بیشتر است.

3. نوستالژی می تواند ما را ترغیب به آینده کند:

نوستالژی نه تنها یک احساس در گذشته است. لذت بردن از دلتنگی با سطح بالاتری از خوش بینی به آینده پیوند خورده است، زیرا گرامی داشتن خاطرات به جای احساس اینکه در دام آنها گیر افتاده، می تواند اعتماد به نفس و انگیزه ای برای حرکت به جلو را برای ما فراهم کند. توسط دلتنگی به عنوان یک منبع روانشناختی، می توانیم با بررسی موقعیت های جدید و تلاش برای رسیدن به اهداف جدید، الهام بخش خاطرات جدید باشیم.

4- دلتنگی احساس “خود” را تحت تأثیر قرار می دهد:

تغییرات بزرگ زندگی مانند دور شدن از خانه، از دست دادن کسی که در نزدیکی ماست یا شروع یک کار جدید می تواند چالش برانگیز باشد. این وقایع بعضی اوقات باعث می شود که مابه فکر فرو برویم و فکر کنیم که براستی ما چه کسی هستیم! مطالعات نشان داده است كه ما می توانیم هویت خود را بعضی اوقات با درگیر كردن با تفكر نوستالژیك بازیابی كنیم تا به خود یادآوری كنیم از كجا آمده ایم و چه كسی هستیم.

5. دلتنگی و افسردگی:

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که اگر فرد گذشته خود را در یک تصویر بد مشاهده کند، افسردگی تشدید می شود و یا حال را با گذشته مقایسه می کند. ماندن بیش از حد بر روی افکار گذشته و نوستالژی های ناسالم منجر به الگویی از نشخوار و افسردگی می شود که به موجب آن فرد ممکن است در گذشته غرق شود. به همین ترتیب، احساس دلتنگی نسبت به گذشته خوب که فرد آن را “گمشده” می داند، با شدید شدن احساس افسردگی و آسیب روانی مرتبط است.

درنهایت، نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که دلتنگی ممکن است بسته به نحوه برداشت ما، برای ما خوب یا بد باشد. تحمل کمی دلتنگی ناسالم نیست، تا زمانی که شما غرق در گذشته نشوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.