انتخاب سبک و روش سخنرانی

مهارت سخنرانی، از مراحل متعدد و پیوسته ای تشکیل شده است که یکی از اصلی ترین قدم های آن، انتخاب سبک و روش سخنرانی می باشد.

یک سخنران خوب، بعد از آشنایی با اصول نگارش متن و آماده کردن آن، و سازماندهی محتوای سخنرانی به بررسی بهترین سبک و روش سخنرانی می پردازد.

انتخاب سبک و روش سخنرانیانتخاب سبک و روش سخنرانی

تیم جعبه ابزار ذهنی، در این مقاله اطلاعاتی را در خدمت شما قرار می دهد تا درباره ی روش ارائه خود تصمیماتی را اخذ کنید.

این اطلاعات شامل استفاده از سیستم های صوتی، نحوه مدیریت وسایل بصری، نحوه ایستادن شما و میزان تعامل با مخاطبان می باشد.

انتخاب بهترین سبک سخنرانی

برای انتخاب بهترین روش سخنرانی، جوانبی را باید در نظر گرفت:

  • امکاناتی که از طریق وسایل کمکی بصری، سیستم های صوتی و نورپردازی در اختیار شما قرار می گیرد: شما نمی توانید از امکاناتی که در اختیار ندارید استفاده کنید. ممکن است به شما گفته شود باید بدون پروژکتور ارائه دهید، بنابراین روشی را انتخاب کنید که به بارگذاری اسلاید ها نیازی نداشته باشد.
  • موقعیت: یک سخنرانی برای جمعیت 200 نفری ، روشی متفاوت از سخنرانی برای یک تیم 6 نفره می طلبد. سخنرانی در یک مجلس عروسی نیز به روشی متفاوت از دیگر سخنرانی ها نیاز دارد. هنجارهای هر موقعیت را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در یک مجلس عروسی، استفاده از اسلاید ها و اماکاناتی بصری برای ارائه سخنرانی، سبک و روش مناسبی نیست.
  • مخاطب: اگر یک همایش کوچک و غیررسمی باشد، می توانید از روش های غیر رسمی استفاده کنید. برای مثال، ممکن است یک جزوه یک صفحه ای و یا شاید یک اینفوگرافیک که نکات کلیدی شما را خلاصه می کند در اختیار مخاطبان قرار دهید اما یک همایش رسمی تر، احتمالا به بارگزاری اسلاید ها نیاز دارد.
  • تجربه: هر چه تجربه ی شما بیشتر باشد، با نقاط ضعف و سبک مناسب خودتان بیشتر آشنا می شوید. تجربه سخنران، به انتخاب سبک و روش سخنرانی بدون دغدغه و نگرانی منجر می شود.
  • میزان آشنایی شما با موضوع: به عنوان یک قاعده کلی، هر چه با موضوعی آشنایی بیشتری داشته باشید، به آماده کردن جزئیات کمتر نیاز خواهید داشت. اگر میزان آشنایی شما از موضوع سخنرانی زیاد باشد، به راحتی می توانید یک طرح کلی از آنچه می خواهید بگویید در ذهن خود ترسیم کنید.
  • اولویت های فردی: برخی از افراد ترجیح می دهند مطالب را به صورت جزئی بیان کنند و برخی دیگر به هر مطلبی شاخه و برگ اضافه می کنند. شما می بایست با مهارت های خود آشنا باشید و بهترین روش ارائه سخنرانی را با توجه به توانایی های خود انتخاب کنید.

روش های متفاوت در سخنرانی

روش های ارائه روی یک طیفی رسمی و غیر رسمی بودن آن قرار دارند.

اینکه چه روشی را انتخاب می کنید، تا حد زیادی به موقعیت سخنرانی شما بستگی دارد. سخنرانی رسمی مناسب همایش هایی با تعداد زیاد می باشد که شما مخاطبان خود را نمی شناسید. نقش شما در این گونه سخنرانی ها، ارائه مطالب مورد نیاز می باشد و نیازی به بحث و گفت و گو درباره ی آن مطالب نیست.

مشارکت مخاطبان

در حالی که نوع سخنرانی انتخابی شما تا حدود زیادی به ویژگی های همایش و جلسه بستگی دارد،یک حوزه وجود دارد که شما آزادی عمل بیشتری دارید و آن تعامل با مخاطبان با شما و یکدیگر است.

حتی در همایش های بزرگ، می توانید از مخاطبان خود بخواهید با یکدیگر تعامل کنند و نتایج آن را با شما به اشتراک بگذارند.

این روش، می تواند در مواقعی که جلسه با انرژی کمی پیش می رود، بسیار موثر واقع شود. جلسه ای را تصور کنید که بعد از ساعت نهار آغاز شده و همه ی مخاطبان در حال چرت زدن هستند. در این شرایط، می توانید آن ها را وادار به صحبت کنید و احتمالا خواب از سرشان می پرد.

 

امتیاز دهید
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.