استفاده از ابزارهای کمک بصری در سخنرانی

ابزارهای کمک بصری در سخنرانی، بخش مهمی از ارائه مطالب هستند. این ابزار در جهت افزایش مشارکت مخاطبین، بیان دقیق دیدگاه سخنران و یادآوری مطالب به سخنران مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال، گاهی اوقات از ابزارهای کمک بصری در سخنرانی بیش از حد استفاده می شود.

ابزارهای کمک بصری در سخنرانی

اگر این ابزارها یک ارائه را عالی تر می کنند، استفاده نادرست از آن ها احتمالا ارائه شما را نابود کند. در این نوشته، مطالبی درباره ی استفاده موثر از ابزارهای کمک بصری و اشتباهات رایج را ارائه می کنیم.

ابزارهای کمک بصری در سخنرانی چیستند؟

ابزارهای کمک بصری، ابزارهایی برای ارائه دیداری اطلاعات مانند نمودارها، عکس ها، کلیپ های ویدئویی، وایت بردها، دست نوشته ها و مواد چاپی، پوسترها و .. هستند که در زمان سخنرانی استفاده می شوند.

اگر از وسایل بصری به خوبی استفاده شود، با افزایش تأثیرگذاری مطالب و تقویت مشارکت مخاطبین، ارائه را بهبود می بخشد. این ابزار همچنین برای یادآوری آنچه می خواهید بگویید به شما کمک می کنند.

آماده سازی ابزار کمک بصری

زمانی که تصمیم گرفتید از این وسایل دیداری استفاده کنید، برای آماده سازی اولیه دست به کار شوید. شما می بایست از نحوه ی عملکرد موثر این تجهیزات را یادبگیرید.

قبل از سخنرانی امکاناتی را که در دسترس خواهید داشت، بررسی کنید تا بر طبق برنامه پیش روید. به این نکته نیز توجه کنید که آیا نیاز است فایل ارائه را از قبل برای برگزارکنندگان سخنرانی ارسال کنید و یا بهتر است آن را روی فلش یا موارد مشابه همراه خود داشته باشید.


مقاله مشابه: آمادگی برای سخنرانی


نرم افزار ارائه مطلب و کنفرانس

امروزه استفاده از نرم افزارهای ارائه مانند پاورپوینت بسیار رایج شده است.

در واقع، تعداد کمی از سخنران ها شهامت سخنرانی در یک رویداد بدون کمک پاورپوینت را دارند. با این حال، مدیریت سخنرانی بدون این ابزارها امکان پذیر می باشد. برخی از بهترین سخنرانان و اساتید از پاورپوینت استفاده نمی کنند و در مواقع ضروری از تخته سیاه و فلپ چارت بهره می برند. حقیقت آن است که سخنران های برتر محتوای مطالب را آنقدر جذاب می کنند که مخاطب تا انتها گوش می سپارد.

با این وجود، پاورپوینت برای اکثر سخنران ها راهی به سوی موفقیت می باشد.

سایرابزارهای کمک بصری در سخنرانی

  • تخته سفید و تخته هوشمند
  • فلیپ چارت
  • جزوه های دستی
  • ویدئو

تخته سفید و تخته هوشمند

وایت برد ها برای ارائه توضیحات، نمودارها و سرفصل های ساده مناسب هستند و از آن ها برای ایجاد تعامل با مخاطبان در جلسات هم اندیشی استفاده می شود.

نوشتن روی وایت برد زمان می برد و برای این کار باید به مخاطب پشت کنید. در صورت استفاده از وایت برد، می بایست دست خطی خوانا، درشت داشته باشید.به یاد داشته باشید که نوشتن روی تخته سفید زمان می برد و برای این کار باید پشت به مخاطب کنید. از ماژیک های مخصوص وایت برد استفاده کنید تا به راحتی پاک شوند و کثیفی از خود به جای نگذارند.

یک نکته ی بسیار مهم این است که زمینه سفید وایت برد ممکن است برای افراد دارای اختلال بینایی مشکل کنتراست ایجاد کند.

از تخته های هوشمند در جهت ارائه پاورپوینت، نمایش ویدئو و ایجاد تعاملات با مخاطب استفاده می شود. اگر قصد استفاده از تخته هوشمند را دارید، نحوه ی کار با آن ها را یاد بگیرید و قبل از ارائه، از آن استفاده کنید. ابزار بصری در ارائه مطلب

فلیپ چارت

فلیپ چارت یک روشی کم هزینه با تکنولوژی پایین است که به ایجاد ارتباط و تعامل با مخاطبین و جلسات ایده پردازی کمک می کند.

با این حال، در بسیاری از همایش ها، تخته های هوشمند جایگزین فلیپ چارت شده اند.

اگر از فلیپ چارت استفاده می کنید، این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا همه چیز را از قبل آماده کنید و قابلیت حمل نیز دارد و به تخصص فنی نیاز ندارید. این ابزار برای جمع آوری ایده ها و پاسخ های مخاطبان و خلاصه نویسی های ناگهانی فوق العاده کاربردی است. توجه داشته باشید که اگر مخاطبان زیادی دارید، یک فلیپ چارت بسیار کوچک است و برای همه قابل مشاهده نیست.

ویدئو

ویدئو ها اکثرا برای اهداف آموزشی کاربرد دارند. ویدئو های کوتاه را می توان در پاورپوینت ارائه کرد تا نکات و مثال ها را نشان دهد. وب سایت ها و اپلیکیشن هایی مانند یوتیوب، ویدئو های زیادی را در دسترس قرار می دهند و ضبط ویدئو خود با کمک گوشی های هوشمند آسان تر شده است.

مانند هر ابزار دیگری، از ویدئو ها در طول سخنرانی هدفمند استفاده کنید.

جزوه های دستی

جزوه های خلاصه و جزوه ی نکات اصلی، اگر با موضوع اصلی مرتبط باشند، بسیار کاربردی هستند.

بسته های نرم افزاری ارائه مانند پاورپوینت امکان جداسازی خودکار جزوات از اسلاید های ارائه را فراهم می کنند. همچنین می توانید می توانید خلاصه ی یک صفحه ای از مطالب را به صورت نمودار تهیه کنید.

زمان توزیع جزوه های دستی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

توزیع جزوات در ابتدای سخنرانی کاری زمان بر است و ممکن است مخاطب خواندن جزوه را بر گوش دادن به سخنان گوینده ترجیح دهد. با این حال، اگر ارائه شما نمودار ها را شامل می شود، بهتر است جزوات را از قبل توزیع کنید قرار است زیرا مشاهده آن ها روی کاغذ راحت تر از صفحه ی نمایش است.

بهترین زمان و روش توزیع جزوه ها را در نظر بگیرید. ممکن است بخواهید آن ها را روی صندلی حضار قبل از ورود آن ها بگذارید و یا در پایان ارائه به آن ها تحویل دهید. می توانید پس از پایان کنفرانس، نسخه های دیجیتالی جزوه را به ایمیل شرکت کنددگان ارسال کنید.

نکته ی نهایی

زمانی که به خوبی از ابزار کمک بصری در سخنرانی استفاده می کنید، ارائه شما غنی تر می شود و عناصر بصری بیشتری به جنبه ی شنیداری سخنرانی شما اضافه می کند. بنابراین ابزارهای کمک بصری در سخنرانی
به جذب مخاطبین و علاقه مند کردن آن ها کمک می کنند.

امتیاز دهید
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.