مرکز تست هوش کودکان، مراکز سنجش هوش و استعداد در تهران

اگر به دنبال مرکز تست هوش کودکان در تهران، غرب تهران یا شرق تهران هستید، با گروه روانشناسی ذهن آرا همراه باشید تا بهترین مرکز سنجش هوش کودکان را به شما معرفی کنیم. اما چرا باید به مرکز تست هوش کودکان و بزرگسالان مراجعه کرد؟! مراجعه به مرکز استعداد یابی چه تاثیری بر آینده فرزندمان خواهد داشت؟

هوش یکی از جذابترین و جالب توجه ترین فراینده های روانی است که جلوه های آن در موجودات مختلف به میزان متفاوت مشاهده می شود. واژه هوش کیفیت پدیده ای را بیان می کند که دارای حالت انتزاعی بوده و قابل رویت نیست. به علت دارا بودن چنین ویژگی ای تعریف هوش مشکل است و از این رو تعاریف متعددی از آن ارائه شده است که امروز در جعبه ابزار ذهنی به بررسی آن می پردازیم. ابتدا برای اینکه اهمیت انجام تست هوش را بدانیم لازم است تعریفی از خود هوش داشته باشیم. نظریه‌های هوش در طول تاریخ تغییر کرده‌اند و تعریف هوش در طول سالیان دراز، دستخوش تغییرات زیادی شده است. در زیر دو نمونه از تعاریف مختلف هوش را ملاحظه می نمایید. همچنین بد نیست نگاهی به صفحه هوش در سایت ویکی پدیا بیاندازید.


برای سنجش هوش و انجام تست هوش با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید:  0212672213502126722144


بینه و سیمون – تست هوش کودکان

کار بینه بر این فرض استوار بود که هوش قابلیت عمومی درک و استدلال است و این قابلیت می تواند به شکلهای گوناگون جلوه گر شود. وی مدعی بود که هوش یک قوه ذهنی بنیادی است این قوه ذهنی همان قضاوت است که گاه از آن تحت عنوان عقل سلیم، عقل عملی و توانایی انطباق باشرایط یاد می‌شود. بینه و سیمون درست قضاوت کردن، درست درک کردن و درست استدلال کردن را فعالیت های بنیادی هوش می دانند و بر همین اساس هوش را توانایی فرد در قضاوت، ادراک واستدلال تعریف می‌کنند. بینه معتقد است ساختمان هوش ازچهار استعداد فهم و ابتکار، انتظار و استعداد توجیه فکر در جهت معین ترکیب یافته است.

وکسلر – سنجش هوش کودکان و بزرگسالان

از دید وکسلر هوش نتیجه تاثیر دایمی و متقابل فرد با محیط است و اگر این رابطه متقابل به صورت متعادل انجام گیرد موجب توانایی سازگاری فرد با محیط و پیشرفت هوشی می شود. از نظر او هوش توانایی کلی وجامع فرد است. برای اینکه به طور هدفمند عمل کند، به طورمنطقی بیندیشد و به طور موثر با محیطش به مبادله بپردازد.

مرکز تست هوش کودکان


مقاله مرتبط: تعاریف مختلف هوش


اهداف تست هوش و مراکز تست هوش در تهران

ذهن آرا، مرکز تست هوش کودکان در تهران

هدف از انجام تست های هوش در مرکز تست هوش کودکان در زمان های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال هدف از تست هوش نوزاد، بررسی سلامت ذهنی نوزاد است و از سوی دیگر هدف از تست هوش دانش آموزان سال آخر دبیرستان، شناسایی علاقه مندی و استعدادها به منظور راهنمایی در تعیین رشته دانشگاهی خواهد بود.

هدف از انجام تست هوش کودک در مرکز تست هوش کودکان، شناسایی میزان ابعاد مختلف هوش به منظور تقویت ابعاد پیش رونده مالی در آینده می باشد. به صورت علمی هشت بعد برای هوش هر انسان از ابتدای تولد تعریف شده است و چهار بعد از هشت بعد تأثیر در استعداد مالی افراد در طول زندگی خواهد داشت. ارزیابی این ابعاد و تقویت آن ها، موجب موفقیت های تحصیلی، مالی، ارتباطی و خانوادگی افراد در آینده خواهد شد.

آنچه مسلم است، انسان طی دوره کودکی خود قدرت یادگیرندگی بسیار بالاتری نسبت به سایر زمان ها دارد. به عنوان مثال نتایج علمی نشان می دهد ذهن هر انسان تا سن 12 سالگی امکان پذیرش و یادگیری 30 زبان غیر از زبان مادری خود را دارد و این در حالی است که با بالا رفتن سن، این توانایی کاهش می یابد. تحقیقات نشان می دهد، بهترین زمان برای اینکه ابعاد هوش انسان که در آینده تأثیرگذار است را بتوان پرورش داد، 3 تا 13 سال است. لذا مراکز انجام تست هوش با این هدف، اقدام به انجام تست هوش به صورت حضوری و آنلاین می نماید. بنابراین از اصلی ترین اهداف انجام تست هوش، یافتن به موقع نقاط قوت و ضعف ها و کار بر روی آنهاست.


با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید: 0212672213502126722144


اهمیت انجام تست هوش کودکان در تشخیص عقب ماندگی

در تست‌های هوشی که از کودکان گرفته می‌شود آنچه که از نظر بالینی بیشتر اهمیت دارد، بحث کم‌توانایی ذهنی یا عقب‌ماندگی ذهنی است که با تشخیص آن درمانگر بتواند به کودک کمک کند. اما صرفاً بر مبنای تست‌های هوشی که انجام می‌شود نمی‌توان به شخصی برچسب کم‌هوش یا باهوش زد. در علم روانشناسی برای تشخیص، تنها به یک یا تعداد کمی از علائم اکتفا نمی‌شود بلکه به مجموعه‌ای از علایم با در نظر گرفتن عملکرد توجه می‌شود. به‌طور مثال برای تشخیص عقب‌ماندگی ذهنی تنها به نتیجه و تفسیر تست‌های هوش اکتفا نمی‌کنند. اگر کودکی نمره پایینی در تست‌های هوش به دست آورد بدون در نظر گرفتن عملکرد او در زمینه‌های مختلف مانند مواظبت از خود، عملکرد تحصیلی، ارتباطات اجتماعی و… نمی‌توان تشخیص کم‌توانی ذهنی را برای او داد. به عبارتی، برای تعیین سطح کم‌توانی ذهنی هم ارزیابی بهره هوشی با کمک تست‌های هوشی ضروری است و هم ارزیابی سطح انطباق اجتماعی. کم‌توانی ذهنی حالتی است که کارکرد عمومی هوش فرد به میزان چشمگیری پایین‌تر از حد متوسط است (ضریب هوشی<70) و در عین حال تخریب زیادی در رفتار انطباقی او مشاهده می‌شود. این اختلال در حین رشد و زیر ۱۸ سالگی تظاهر می‌کند.


مقاله مرتبط: کم شدن هوش با مصرف این خوراکی ها


متاسفانه مشاهده می شود که برخی افراد به صورت تک بعدی و داده های محدود نسبت به برچسب زدن به کودکان و حتی بزرگسالان اقدام می کنند. انجام تست هوش شرایطی دارد. اگر قرار است روی کودک آزمونی برای ارزیابی ضریب هوشی او انجام شود، آن تست باید استاندارد باشد. علاوه بر این، برای انجام تست هوش حتماً باید به یک روان‌شناس با تجربه انجام تست‌های هوش مراجعه کرد. آزمونگر برای انجام تست هوش حتماً باید آموزش‌های مورد نیاز برای این کار را گذرانده باشد، چون استفاده از این نوع آزمون‌ها و تفسیر نتیجه آن به دانش و تخصص نیاز دارد. معمولاً تست‌هایی معتبر هستند که در کشورهای مختلف از لحاظ آماری تحت بررسی قرار گرفته و استاندارد شده‌اند. باید توجه کرد هر تستی برای محدوده سنی خاصی طراحی شده است که هر کدام از آنها یک یا چند حوزه شناختی را مورد بررسی قرار می‌دهد. بعضی از انواع تست‌ها مانند «آزمون وکسلر» حوزه‌های شناختی وسیع‌تری را بررسی می‌کند. این‌طور نیست که هر تست هوشی حتی اگر استاندارد نیز باشد همه حوزه‌های شناختی را بررسی کند. برای مثال ممکن است یک نوع تست هوش عملکرد زبانی فرد را بررسی کند یا تستی دیگر عملکرد هوش حرکتی، بصری و… را بررسی کند.

یک اشتباه رایج پس از انجام تست هوش در مرکز سنجش هوش و استعداد

یک اشتباه رایج پس از انجام تست هوش

بعضی از والدین با انجام یک تست هوش و کسب نمره بالا این تصور برایشان به وجود می‌آید که فرزندشان نابغه است و با قضاوت عجولانه خود ممکن است سیاست‌های نادرستی را در تربیت و آموزش فرزند خود اتخاذ کنند. مثلاً این تفکر را در فرزند خود القا کنند که از دیگران متمایز یا برتر است. توصیه می‌شود در این موارد نیز والدین از کمک‌های تخصصی بهره ببرند تا ضمن بررسی‌های تشخیصی بیشتر و کامل‌تر، با استفاده از راهکارهای مناسب به فرزندشان کمک کنند. بنابراین، والدین باید از انجام تست‌های هوش نامعتبر یا توسط افراد بدون صلاحیت بپرهیزند، زیرا ممکن است تصور نادرستی در مورد کم‌هوشی یا باهوشی فرزندشان در آنها ایجاد شود. برای مثال، ممکن است براساس همین برچسب‌های نادرست انتظارات خانواده از فرزند بالا رود، در حالی که ممکن است فرزند آنها دارای هوشی متوسط باشد.

مرکز تست هوش کودکان در تهران – مرکز استعدادیابی کودکان

خانواده‌ها باید دقت داشته باشند اغلب تست‌هایی که در سایت‌های غیرمعتبر وجود دارد به هیچ‌وجه استاندارد و درست نیست و نباید به آنها اعتماد کرد. تست‌هایی که در مدارس یا مهدکودک‌ها روی کودکان انجام می‌شود هم بیشتر جنبه غربالگری دارد و برای تشخیص قطعی بررسی‌های بیشتری توسط مرکز تست هوش کودکان لازم است.

مرکز تست هوش کودکان

ما با ارائه خدمات متنوع مشاوره و روانشناسی و با در اختیار داشتن نیروی متخصص و با تجربه در زمینه سنجش و اندازه گیری و همچنین ارزیابی روانشناسی به عنوان مرکز تست هوش و استعداد یابی کودکان، آماده ارائه هر گونه خدمات استعداد یابی و سنجش هوش کودکان به صورت چند بعدی و با تست های مختلف هوشی و شناختی، می باشیم.


برای دریافت وقت مشاوره با متخصصین ذهن آرا در تماس باشید: 0212672213502126722144


 

امتیاز 3.8 (6 مشارکت)
مطالب مرتبط
1 نظر
  1. غریب می گوید

    سلام
    تست هوش از چه سنی انجام میشه؟؟

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.