فواید ورزش کردن از نگاهی دیگر!

برخلاف باور عموم و تبلیغات گسترده، تفکرات جدید درباره فواید ورزش کردن از جمله کاهش وزن، چندان قابل اعتماد نیست و از اصلی ترین مزایای ورزش به شمار نمی رود. به همین دلیل که ورزش کردن برای کاهش وزن بسیار سخت و زمان بر است، ممکن است بسیاری از افراد را از ورزش دور کرده باشد.
اگرچه ورزش فواید محدودی برای کاهش وزن دارد و حتما برای کاهش وزن باید در کنار ورزش رژیم هم رعایت شود، اما ورزش فواید قدرتمندی برای سایر زمینه های سلامت روان و جسم دارد.

فواید ورزش کردن

فواید ورزش کردن

ترکیب فیزیولوژی ورزش و تبلیغات کاهش وزن تأثیر منفی بر روان عموم دارد. وقتی به ما آموخته شود که دلیل و فایده اصلی ورزش کردن کاهش وزن است ولی تجربه شخصی ما از ورزش به تنهایی منجر به کاهش وزن مد نظر نباشد، نتیجه قابل پیش بینی، از دست دادن علاقه نسبت به ورزش!
ورزش ممکن است برای بیشتر افراد یک روش قابل اعتماد برای کاهش وزن نباشد.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که ورزش اکسیر جوانی است، یک منبع انرژی و تمرکز است، یک داروی قوی برای درمان مشکلات خواب و از جمله قدرتمندترین ابزارها برای بهبود سلامت متابولیسم است.

همچنین ممکن است ورزش برای کاهش علائم افسردگی و اضطراب به عنوان داروهای روان گردان و روان درمانی برای بسیاری از افراد مفید باشد.
تفکر جدید درباره ورزش کردن
اگر ما بتوانیم تبلیغات و بازاریابی گسترده برای کاهش وزن از طریق ورزش کردن را را تنظیم و کنترل کنیم و در عوض روی روش هایی تمرکز کنیم که ورزش می تواند به طرز قابل اعتمادی احساس و عملکرد ما را بهبود بخشد، می تواند یک سبک زندگی جدید و فعال به ما ببخشد که همه ما از آن استقبال می کنیم.

جیم فیکس

کم ترین محصول ورزش در طول تاریخ ممکن است کاهش وزن و سلامتی باشد. به عنوان مثال، یکی از معروف ترین الگوها در ایالات متحده، جیم فیکس بود. در سال 1967 میلادی 97 کیلو گرم وزن داشت و همچنین سیگاری بود.

وی در 35 سالگی به یک سبک زندگی سالم متشکل از دویدن در مسافت های طولانی، مصرف زیاد سبزیجات و مدیریت دقیق زمان روی آورد و در این راه تبدیل به یک فرد مشهور در تناسب اندام شد. او در سال 1984 میلادی بر اثر سکته قلبی در 52 سالگی درگذشت.
در ادامه این مقاله خلاصه ای از مزایای ورزش که از نظر علمی اثبات شده است، آورده شده است. ببینید آیا می توایند یک یا چند مورد را شناسایی کنید تا برای یک تفکر جدید درباره فواید ورزش کردن از آن الهام بگیرید.

1. ضد پیری

یکی از فواید ورزش که بسیار جذاب است، اثرات ضد پیری آن می باشد. به عنوان مثال، در یک مطالعه، ورزش به شدت با طول تلومر همراه بود (تلومرها یکی از محکم ترین نشانگرهای پیری بیولوژیکی هستند.

تلومرهای طولانی تر نشان می دهد که سلول سالم تر و قادر به تکثیر خود هستند. عمر سلول وقتی کوتاه می شود که طول تلومرها خیلی کوتاه می شوند). این رابطه مساوی با حدود شش سال زندگی برای 100 دقیقه ورزش در هفته است.

2. انرژی

در سطح سلولی، ورزش فرآیند جوان سازی به نام بیوژنز میتوکندری ایجاد می کند. این فرآیند به روند تشکیل میتوکندری های سالم اشاره دارد. میتوکندری مسئول تولید انرژی در سلول ها است.

با افزایش سن و کاهش سلامتی، عملکرد میتوکندری نیز کاهش می یابد. نتیجه ذهنی بیوژنز میتوکندری از ورزش منظم، انرژی، نشاط و احساس دوباره جوانی است.

آیا تا به حال فکر کرده اید که به نظر می رسد افرادی که هفته ها و یا ساعت ها به ورزش می پردازند چرا اینقدر انرژی دارند؟ حالا میدانید! ورزش منظم آن ها را به یک ماشین تولید کننده انرژی تبدیل کرده است که یکی از بهترین فواید ورزش کردن است.

3. خواب با کیفیت از فواید ورزش کردن

ورزش منظم به طور قابل توجهی کیفیت خواب را بهبود می بخشد. خواب با کیفیت و بهتر ناشی از ورزش به ما این امکان را می دهد که در طول روز طراوت و تمرکز داشته باشیم. تاثیر ورزش بر خوابیدن در مقایسه با داروهای خواب آور بر کیفیت خواب تاثیرات بسیار زیادی دارد.

4. حساسیت به لپتین و انسولین

افراد دیابتی ممکن است بدانند که یکی از مزایای ورزش این است که حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. حساسیت بیشتر به انسولین به بدن اجازه می دهد انسولین کمتری تولید کند و می تواند دیابت را معکوس کند. در عین حال، یک تفکر جدید درباره ورزش کردن نیز وجود دارد و اکثر مردم نمی دانند، ورزش همچنین حساسیت به لپتین را بهبود می بخشد.

فردی که نسبت به لپتین حساسیت بیشتری دارد، با غذای کم احساس رضایت می کند، هوس غذایی کمتری دارد و حتی از روحیه های با ثبات تری برخوردار است. حساسیت به لپتین حتی بر میزان سوخت و ساز بدن ما نیز تأثیر می گذارد.

هنگامی که مغز شما میزان لپتین کافی را تشخیص می دهد، بخشی از سیستم عصبی سمپاتیک شما را که باعث حرکت و فعالیت بدنی می شود فعال می کند (در حالت برعکس، مقاومت به لپتین باعث ایجاد محدودیت در انرژی و در نتیجه احساس بی حالی می شود). حساسیت به لپتین یکی از رازهای بیولوژیکی ما برای احساس سلامتی و انرژی است.

5. ماهیچه

در حالی که از فواید ورزش کردن بیشتر به زیبایی ماهیچه ها و عضله ها توجه میشود، اما در واقع تاثیر ورزش به ماهیچه های بدن برای طول عمر و سلامت بسیار تاثیر گذار است. سارکوپنی به از دست دادن عضلات مربوط به سن اشاره دارد.

این بیماری در پیری و کم تحرکی همه گیر است و با مرگ زودرس، معلولیت و کیفیت پایین زندگی مرتبط است.

ورزش (از جمله ورزش های هوازی) به ساخت و حفظ عضله کمک می کند. فراتر از این فواید، عضله یک بافت متابولیکی بالا است که انرژی ایجاد می کند، حرکت را امکان پذیر می کند، از زمین خوردن و صدمات جلوگیری می کند و کالری اضافی را از طریق گلیکوژن جذب می کند تا بدن کالری را به چربی تبدیل کند.

ورزش و خواص ضدپیری

6. بهبود عملکرد کبد از فواید ورزش کردن

بیماری کبد چرب در 25-33٪ بزرگسالان در ایالات متحده وجود دارد و پیش زمینه دیابت، بیماری های قلبی و نارسایی کبدی است. ورزش چربی احشایی (چربی فعال) کبد را کاهش می دهد.

در اپیدمی مدرن بیماری کبد چرب، ورزش ابزاری اساسی است (هیچ درمان پزشکی برای بیماری کبد چرب وجود ندارد. همه این موارد مربوط به ورزش، تغییرات رژیم غذایی و کاهش وزن است). ورزش منظم انسولین را کاهش می دهد و به بدن یک روش جایگزین برای سوزاندن کالری و نه ذخیره آن می دهد.

7. سلامت روان از فواید ورزش کردن

سال ها پیش، تحقیقاتی برای مزایای ورزش ارائه شد مبنی بر همبستگی بین ورزش کردن و بهبود خلق و خو که مورد انتقاد قرار گرفت. استدلال مخالفان این بود که افراد شادتر به جای این که حال خوب و شادی خود را افزایش دهند، بیشتر ورزش می کنند.

آزمایشات بالینی و تحقیقات علوم اعصاب در سال های اخیر این انتقاد را تا حد زیادی نادیده گرفته است. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می دهد که ورزش شدید باعث افزایش سنتز سروتونین در مغز می شود (افزایش سروتونین در مغز عملکردی مشابه داروهای ضد افسردگی دارد). این تفکر جدید درباره ورزش کردن سرلوحه بسیاری از روان شناسان در عصر شد.

نتیجه گیری فواید ورزش کردن

برای تبدیل شدن به یک ورزشکار منظم و حرفه ای، بسیار مهم است که واقع بینانه در مورد مزایای ورزش فکر کنیم. برای روانشناسان و متخصصان بهداشت، ضروری است که به جای بازاریابی در صنعت و ترویج تفکرات اشتباه، یک تفکر جدید درباره ورزش کردن که مبتنی بر پایه های علمی است، رواج دهند.

امتیاز دهید
منبع www.psychologytoday.com
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.