تعریف حملات پنیک و تاثیرات حمله پانیک بر زندگی

panic-attack-symptoms

حملات پنیک یا هراس یک اپیزود اضطراب ناگهانی با یک واکنش بدنی اغراق آمیز به تهدید یا خطر است (چه واقعی باشد و چه غیرواقعی.) این موج ناگهانی ترس یا اضطراب علائم جسمی و روانی خاصی را به همراه دارد. این موارد در حمله پانیک معمولاً فقط در عرض چند دقیقه به اوج خود می رسند.

احساسات مربوط به حملات پنیک

در طی حمله پانیک، احساسات جسمی چشمگیری که احساس می کنید (مانند درد قفسه سینه یا تپش قلب) می تواند آن چنان ناراحت کننده باشد که برخی افراد آن را با حمله قلبی اشتباه می گیرند.

علائم عاطفی و ذهنی نیز می تواند طاقت فرسا باشد. شما ممکن است احساس کنید که فاجعه ای اتفاق می افتد یا لازم است از وضعیتی که در آن قرار دارید فرار کنید زیرا در معرض خطر قریب الوقوع هستید.

زمان هایی که حملات پنیک رخ می دهد

این احساسات همیشه مربوط به یک محرک خاص نیستند. حمله پنیک می تواند شما را غافلگیر کند و حتی ممکن است هنگام استراحت یا خوابیدن اتفاق بیفتد. این ناگهانی بودن حملات پنیک است که بیشتر ناراحت کننده است.

برخی از افراد فقط یکبار دچار حملات پانیک می شوند، اما ممکن است شما در طول زندگی خود چندین بار یا به صورت مزمن آن را تجربه کنید.

برخی از افراد همچنین ممکن است هر زمان که در موقعیت خاصی قرار می گیرند، علائم حمله پنیک را تجربه کنند، مانند گیر افتادن در آسانسور یا صحبت کردن در جمع.

در برخی موارد، حملات پنیک می تواند به دلیل شرایط پزشکی یا جراحات، یا حتی به عنوان عوارض جانبی برخی از داروها ایجاد شود. همه حملات هراس انگیزه ها یا علل یکسانی ندارند.

حملات پنیک غیرمنتظره

یک حمله هراس (پنیک) غیر منتظره به طور ناگهانی و بدون دلیل مشخص رخ می دهد. آن ها می توانند در هر زمان و در هر مکان رخ دهند و شما نمی توانید دلیل خاصی برای بروز آن پیدا کنید.

حتی ممکن است یک روز عالی بدون استرس داشته باشید و ناگهان این نوع حمله را تجربه کنید.

حملات پنیک غیرمنتظره معمولاً به فکر، واقعه یا محرک خاصی مرتبط نیستند. شما می توانید در خواب، تماشای فیلم یا خندیدن با یک دوست باشید.

جنبه غیرمنتظره می تواند درک یا احساس به خصوص ترسناک را دشوارتر کند.

حملات پانیک

حملات پنیک پیش بینی شده

حملات پانیک پیش بینی شده نتیجه یک اختلال خاص شناخته شده است. به عنوان مثال، اگر از فضاهای کوچک می ترسید و در آسانسور گیر می کنید، ممکن است یک حمله پنیک پیش بینی شده داشته باشید. یا اگر واقعاً نگران آن هستید، می توانید در حالی که منتظر انجام یک عمل جراحی هستید، دچار حملات پنیک شوید. به عبارت دیگر، شما در این نوع از حملات پانیک می دانید که چرا وحشت می کنید.

حملات پنیک پیش بینی شده را می توان از نظر موقعیتی مستعد دانست.

یک حمله پنیکی که مبتنی بر موقعیت ممکن است بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض یک موقعیت خاص که قبلاً باعث اضطراب یا وحشت شما شده است، تجربه شود.

به عنوان مثال، اگر از عنکبوت می ترسید و با کسی تماس می گیرید، ممکن است دچار حمله پنیک شوید.

از طرف دیگر، حملات پنیک مستعد، پس از قرار گرفتن در معرض شرایط، معمولاً با نشانه اتفاق نمی افتد. به عنوان مثال، ممکن است از پرواز بترسید، اما هر وقت سوار هواپیما می شوید حمله پنیک را تجربه نمی کنید. در عوض، ممکن است قبل از سوار شدن، یک بار در کشتی یا پس از ترک کامل هواپیما، دچار حملات پانیک شوید.

همچنین ممکن است از طرف افکار ترسناک یا اضطراب دچار حملات پانیک پیش بینی شده شوید.

علائم حملات پنیک

در طی حمله پنیک، می توانید علائم جسمی، عاطفی و شناختی را یک باره تجربه کنید.

اگر فکر می کنید یک حمله پنیک را تجربه کرده اید، یک روانشناس، روانپزشک و یا پزشک می تواند آن را تشخیص داده و دلیل اصلی آن را بگوید.

آن ها ممکن است با انجام یک معاینه بدنی یا آزمایشاتی برای رد کردن علل جسمی شروع کنند و سپس در مورد علائمی که شما داشتید از شما سوال کنند.

بسیاری از متخصصان بهداشت روان از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) پیروی می کنند. طبق DSM-5، اگر چهار یا چند مورد از علائم حمله پنیک که در این قسمت عنوان شده را مشاهده کنید، احتمالاً این حادثه یک حمله پنیک تلقی می شود.

علائم بالقوه حمله پنیک عبارتند از:

 • تپش قلب
 • تعریق
 • لرزیدن
 • تنگی نفس یا احساس گرفتگی
 • احساس خفگی
 • درد قفسه سینه
 • حالت تهوع یا ناراحتی شکمی
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • غیر واقعی سازی یا شخصی سازی
 • ترس از دست دادن کنترل یا مردن
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن
 • لرز یا گرگرفتگی

تپش قلب

یک علامت رایج حمله پنیک احساس سریع شدن ضربان قلب است. ممکن است ضربان قلبتان که سریع تر می زند را احساس کنید و حتی صدای آن را بشنوید یا احساس کنید یک نقطه نبض به سختی می لرزد.

با کاهش حمله پنیک و علائم، ضربان قلب شما به طور معمول کاهش می یابد.

حملات پانیک

تعریق

به عنوان بخشی از واکنش پنیک، ممکن است شروع به عرق کردن کنید. اگر در جمع باشید این احساس ناخوشایند یا حتی شرم آور است اما این علامت فقط برای چند دقیقه طول می کشد و کاملاً طبیعی است.

لرزیدن

یکی از اولین علائمی که ممکن است در صورت حمله پانیک در شما باشد، لرزش بیش از حد و غیرقابل کنترل است مانند لرزش در دست و پاهایتان.

ممکن است هنوز ساعاتی پس از پایان دیگر علائم حمله پانیک، همچنان لرزش داشته باشید. با بهبود و آرامش، لرزش باید بیشتر و بیشتر شود.

در حالی که ناراحت کننده است، این علامت به طور قابل توجهی نشان دهنده هیچ مشکل جسمی نیست.

تنگی نفس و احساس خفگی

در طی یک حمله پانیک، بیشتر افراد احساس خفگی می کنند. این باعث می شود سرفه کنند یا حتی دچار سرگیجه شوند. این علائم پاسخی طبیعی به هجوم آدرنالین در بدن است که آن را تجربه می کنید.

سعی کنید با تنفس عمیق ، تمرکز خود را بر روی ثابت نگه داشتن تنفس بگذارید. میزان تنفس منظم شما باید طی 5 تا 30 دقیقه برگردد.

احساس خفگی

احساس خفگی همانند تنگی نفس است. در پی این علامت فرد به نفس نفس زدن می افتد که این امر موجب تشدید پنیک می شود.

در حمله پنیک تا آن جا که ممکن است به خاطر داشته باشد که این علائم محصول اضطراب است نه یک شرایط جسمی. این ممکن است به شما کمک کند کنترل تنفس خود را را بازیابید.

درد یا ناراحتی در قفسه سینه

در حین تپش قلب و ازدیاد تنفس نیز ممکن است احساس درد در قفسه سینه داشته باشید. اولین باری که این اتفاق می افتد شاید بترسید، زیرا ممکن است تصور کنید مشکل از قلب شما باشد نه اضطراب و وحشت. با این حال، حتی اگر سابقه درد قفسه سینه را نداشته باشید، پیگیری و مراقبت های پزشکی امری مهم است. این می تواند به شما کمک کند هر نوع بیماری زمینه ای قلبی را رد کنید.

حالت تهوع یا ناراحتی شکمی

پیامد دیگر حمله پنیک حالت تهوع یا درد معده است. این علائم ممکن است در اوج حملات پانیک درست باشد و طی 10 دقیقه اول بدتر می شوند.گاهی اوقات ممکن است حتی ساعاتی پس از پایان حمله نیز این درد را داشته باشید.

اضطراب به طور کلی می تواند باعث ناراحتی معده شود.

احساس سرگیجه، ناپایداری، سبکی سر یا ضعف

بروز ترکیبی از علائم حمله پانیک (تند شدن قلب، تخلیه بیش از حد هوا و ترس از دست دادن کنترل) ممکن است باعث شود شما احساس سرگیجه یا سبکی سر کنید.

این یک پاسخ طبیعی به وحشت است. با از بین رفتن علائم دیگر، باید احساس بهتری داشته باشید.

غیر واقعی سازی یا شخصی سازی

با اوج گرفتن علائم حملات پانیک، ممکن است این احساس را داشته باشید که اگر اتفاق افتاده باشد واقعی نیست انگار که یک فیلم سینمایی است. به این واقعیت زدایی می گوید.

همچنین می توانید احساس جدا شدن از خود کنید، گویی که به بدن خود متصل نیستید. این شخصی سازی است.

ترس از دست دادن کنترل

اگر این یکی از اولین حملات پنیک است که تجربه کرده اید، ممکن است احساس کنید با بروز علائم شدید کنترل خود را از دست می دهید. همچنین ممکن است احساس کنید همه چیز به شما بستگی دارد. این ها فقط احساساتی موقت هستند (محصولی از تمام فرآیندهای فیزیولوژیکی که در بدن شما در جریان است) و نشانه ای از مشکل در سلامت روان شما نیستند.

ترس از مردن

ترس از مردن یکی از رایج ترین علائم حمله پانیک است، به ویژه برای حملات اولیه یا افرادی که به ندرت دچار این گونه حملات می شوند.

بین علائم جسمی و اضطراب شدید، طبیعی است که نگران امنیت شخصی خود باشید. اگرچه این احساسات نتیجه مستقیم پنیک هستند، بنابراین لزوماً نشانگر هیچ مشكل جسمی یا تهدیدكننده زندگی نیست.

احساس بی حسی یا احساس سوزن سوزن شدن

اگر شروع به احساس سوزن در سراسر بدن خود می کنید، ممکن است به دلیل اضطراب و آدرنالین باشد. همچنین ممکن است احساس بی حسی یا لحظه ای یخ زدگی کنید. این احساسات معمولاً طی چند دقیقه از بین می روند.

لرز یا احساس گرما

این علائم معمولاً با تعریق زیاد همراه است، همچنین ممکن است لرز یا گر گرفتگی را تجربه کنید. این بدن شما است که سعی می کند به کمک آدرنالین با موج وحشت سازگار شود.

مدت زمان حملات پنیک

مدت زمان حملات پنیک در همه افراد یکی نیست. همچنین همه افراد در حملات پنیک علائم یکسان یا شدت یکسانی ندارند.

حملات معمولی وحشت تا 30 دقیقه طول می کشد، در حالی که علائم در 10 دقیقه اول قبل از تسکین به شدت به اوج خود می رسند. اما بسته به شدت علائم شما، به نظر می رسد که حملات بسیار طولانی تر می شوند.

در بعضی موارد، ممکن است ساعت ها اثرات باقیمانده را تجربه کنید (مانند یک اثر مواج). بنابراین می توانید حداکثر تا یک یا دو روز پس از شروع حمله پنیک، احساسات جسمی و روانی آن همراه شما باشد.

به عنوان مثال، شما هنوز می توانید تا حدی احساس لرزش کنید، سرگیجه داشته باشید و ترس از دست دادن کنترل خود را ساعت ها پس از پایان حملات پنیک واقعی تجربه کنید.

حمله پانیک

حملات پانیک می توانند مدت زمان طولانی تری داشته باشند یا به صورت امواج روزها وارد و خارج شوند. در حقیقت، برخی از افراد ممکن است هر روز، هفته ها یا ماه ها دچار حملات پنیک شوند و برخی ممکن است کلا دچار یک حملات پنیک شوند و سپس ماه ها یا حتی سال ها بدون داشتن حمله دیگری ادامه دهند.

برای برخی از افراد، یادگیری نحوه کنار آمدن با اضطراب پیش بینی کننده و چگونگی کنترل علائم حملات پنیک می تواند به کاهش فرکانس موارد وحشت کمک کند.

آیا ممکن است در اثرحملات پانیک بمیرید؟

علائم حملات پنیک می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. اگر ضربان قلب شما تند است، اگر در تنفس مشکل دارید، و علاوه بر این، ذهن شما به شما می گوید که در حال مرگ هستید، ممکن است آسان باشد که خود را متقاعد کنید که این درست است. احساس این حالت در هنگام حملات پنیک در واقع بسیار طبیعی و رایج است اما این چیزی نیست که واقعاً اتفاق می افتد.

در حملات وحشت، تپش قلب، احساس خفگی و سبکی سر بیشتر به دلیل هجوم آدرنالین است. این علائم، همراه با افکار مسابقه ای شما، می تواند به علائم جسمی شدیدتر نیز منجر شود اما در حقیقت، حملات پنیک معمولاً خطرناک و کشنده نیستند.

یک استثنای نادر در این مورد این است که اگر شما غش کنید و به سر خود ضربه بزنید، یا وحشت شما را به واکنش خاصی نشان دهد که ممکن است شما را در معرض خطر واقعی قرار دهد. به عنوان مثال، اگر وحشت کردید و از خانه بیرون شدید، از خیابان عبور کنید بدون اینکه ابتدا عبور ماشین ها را کنترل کنید. هر چند این موارد بسیار نادر است. اکثر افراد هنگام حملات پانیک غش نمی کنند و نمی دوند.

اما در حالی که حملات پنیک کشنده نیستند، این خطر وجود دارد که سلامتی طولانی مدت شما تحت تأثیر حملات مکرر قرار گیرد، به ویژه اگر بیماری زمینه ای قلب و عروق داشته باشید.

ولی این بدان معنا نیست که شما می توانید در اثر حمله های پنیک جان خود را از دست دهید، بلکه به این معنی است که حملات متعدد می تواند به یک عامل خطر برای برخی از شرایط سلامتی تبدیل شود.

به همین دلیل مهم است که برای جلوگیری و مدیریت علائم حملات پانیک، از یک متخصص کمک بگیرید. همچنین ممکن است ایده خوبی باشد که تکنیک های آرام سازی و مدیریت استرس را یاد بگیرید.

پنیک و سلامت روان

داشتن یک حمله پنیک یا حتی چند مورد به این معنی نیست که شما یک بیماری روانی دارید. اما هنگامی که یک بار دچار حمله پنیک شدید (حتی اگر فقط یک بار باشد) نگرانی برای تکرار آن غیرمعمول نیست. در نتیجه، ممکن است شروع به اجتناب از مکان ها، موقعیت ها و افرادی کنید که فکر می کنید حمله پنیک دیگری را ایجاد می کند، کنید. به عنوان مثال، ممکن است شروع به تغییر برنامه های روزمره خود کنید یا کار یا خرید مواد غذایی را متوقف کنید.

اگرچه تغییر در روال و عادات گاهی اوقات می تواند چیز خوبی باشد، اما اگر این افراد در روابط یا کار خود مشکلی ایجاد کنند، ممکن است نشان دهنده یک اختلال اضطرابی باشد.

همچنین، احساس اضطراب مداوم نسبت به حمله پنیک ممکن است شما را به تجربه یک حمله دیگر سوق دهد. اگر این رفتار اجتنابی و اضطراب زیاد ادامه یابد و حملات پانیک منظم و غیرمنتظره ای را تجربه کنید، ممکن است اختلال وحشت تشخیص داده شود.

اما شما تنها نخواهید بود تخمین زده شده است که حداقل 6 میلیون نفر فقط در ایالات متحده با این شرایط زندگی می کنند.

اگر از ترس اینکه دوباره دچار حمله پنیک شوید و نتوانید از آن فرار کنید، شروع به اجتناب از وقایع اجتماعی یا بیرون رفتن از خانه کنید، ممکن است تشخیص آگورافوبیا (برزن هراسی) دریافت کنید. اما هرکسی که حملات پنیک را تجربه کند با بیماری مانند اختلال وحشت یا آگورافوبیا تشخیص داده نخواهد شد.

به عبارت دیگر، هر کسی می تواند حملات پنیک را بدون داشتن اختلال وحشت یا بیماری روانی تجربه کند.

فرآیندهای بیولوژیکی حملات پنیک

همه چیز از آمیگدال (بادامه) شروع می شود که دو تا از آن ها در بدن وجود دارد، یکی در هر نیمکره از مغز. این ناحیه در پایه مغز نقش مهمی در رفتار و احساسات، به ویژه پردازش ترس دارد.

وقتی با محرک تهدید کننده ای روبرو می شوید، این اطلاعات به آمیگدال ها ارسال می شود. به نوبه خود، آمیگدال به سایر قسمت های بدن شما هشدار می دهد تا پاسخ به علائم را درشما را تحریک کند. این یک واکنش فیزیولوژیکی طبیعی در برابر استرس است که به سرعت به شما امکان می دهد به هر آن چه که به عنوان یک موقعیت تهدید کننده زندگی تلقی می شود پاسخ دهید.

در یک نگاه، روند این حمله این گونه پیش می روند:
 • آمیگدال این پیام را دریافت می کند که ممکن است خطری وجود داشته باشد.
 • سپس سیستم عصبی را تحریک می کند، بنابراین بدن به خطر درک شده پاسخ می دهد.
 • غدد فوق کلیه آدرنالین آزاد می کنند.
 • آدرنالین از جمله سایر علائم فیزیولوژیکی باعث می شود که ضربان قلب شما به هم بخورد و تنفس شما تسریع شود.
 • عضلات شما خون بیشتری دریافت می کنند (شما را در صورت نیاز به دویدن آماده می کنند).
 • مغز شما اکسیژن بیشتری دریافت کرده و هوشیارتر می شود.
 • شما آماده واکنش به وضعیت تهدیدآمیز هستید.

اگر واقعاً در معرض خطر باشید، مثلا در برابر حمله یک حیوان وحشی که باید فرار کنید، این واکنش بسیار خوبی است.

اما انواع دیگر موقعیت های استرس زا نیز می توانند همان واکنش های جسمی فوری را تحریک کنند (مانند یک سخنرانی بزرگ در مدرسه در صورت ترس از سخنرانی در جمع). اما در طی یک حمله پنیک، فقط درک خطر برای پاسخ دادن به بدن شما کافی است. همچنین، واکنش فیزیولوژیکی بسیار شدیدتر از آن چیزی است که شما برای پاسخگویی به تهدید نیاز دارید.

شما حتی سریعتر نفس می کشید و قلب شما حتی خون بیشتری پمپ می کند. این به نوبه خود باعث می شود که علائم جسمی دیگری مانند سبکی سر، تهویه هوا، بینایی تونلی، درد قفسه سینه و بی حسی در قسمت های بدن را تجربه کنید.

مشخص نیست که چرا بدن در شرایط خاص این گونه واکنش بیش از حد نشان می دهد و شما را به وحشت سوق می دهد.

panic

علت بروز حملات وحشت در افراد

در حقیقت، علت دقیق حملات پانیک به طور کامل شناخته نشده است. ترکیبی از عوامل می تواند دخیل باشد، از جمله:

 • ژنتیک
 • فشار
 • فوبیا
 • شرایط جسمی (مانند افت قند خون)

آمیگدال در ایجاد و حفظ خاطرات، به ویژه خاطرات مرتبط با موقعیت های استرس زا و ترس نقش دارد. بنابراین بدن شما ممکن است محرکی را به یاد بیاورد که باعث شده در گذشته احساس ترس داشته باشید.

برخی از محققان همچنین معتقدند که بدن می تواند نشانه هایی را در محیط درک کند که ممکن است ذهن شما هنوز از آن ها آگاه نباشد. این نشانه ها می تواند یک صدا، بو یا هر احساس دیگری باشد. سپس آمیگدال این نشانه ها را با یک واقعه گذشته مرتبط می کند که در آن احساس ترس یا اضطراب می کنید. این ممکن است باعث حمله پنیک شود.

محققان دیگر معتقدند که ناهنجاری های جسمی، اختلالات یا عدم تعادل شیمیایی در این ناحیه از مغز ممکن است حملات پنیک را بهتر توضیح دهد.

به طور خلاصه، هنوز اتفاق نظر وجود ندارد که دقیقاً چه عواملی باعث حملات پانیک می شوند.

بروز حملات پنیک و مراجعه به پزشک

در حالی که حملات پنیک ممکن است احساس وحشتناکی داشته باشند، قابل کنترل هستند و با استراتژی های مقابله ای و گاهی دارو درمان می شوند.

به یاد داشته باشید، داشتن یک حمله وحشت به معنای حمله دیگری نیست. اما اگر خودتان دچار این مسئله هستید یا شخص دیگری از نزدیکان شما درگیر حمله پنیک بوده است و شما نگران او هستید، صحبت با یک متخصص می تواند به شما کمک بزرگی کند.

نتیجه گیری

حمله پنیک یک واکنش شدید جسمی و روانی به ترس است. ممکن است از یک ماشه شناخته شده باشد یا کاملاً از ناکجاآباد بروز کند. در هر صورت، حملات وحشت ممکن است طاقت فرسا شود و درک آن دشوار است.

علائم حملات پنیک از لحاظ جسمی و عاطفی متفاوت است. حمله شما ممکن است شامل تپش قلب، حالت تهوع، ترس شدید از مردن و احساس گریختگی یا خفگی باشد.

این احساسات حتی می تواند باعث شود شما احساس کنید دچار حمله قلبی شده اید یا در معرض خطر تهدید کننده زندگی قرار دارید. با این حال، حملات پانیک کشنده نیستند.

خوشبختانه حملات پنیک نیز قابل کنترل هستند. با نکات مقابله ای شروع کنید، و اگر انتظار حمله وحشت جدید در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد می کند، برای کمک به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

امتیاز دهید
منبع https://psychcentral.com/
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.