5 روش ساده برای خلاق بودن و بهبود خلاقیت

راهکار هایی برای بهبود خلاقیت

در دنیای امروز که پر از تناقض، تنش و سردرگمی است، الهام گرفتن از دنیای اطراف خود و ارائه ایده های جدید و نوین کار بسیار دشواری محسوب می شود. ارائه ایده های نوین و ایجاد خلاقیت نگرانی ویژه ای، برای کسانی که از طریق آن امرار معاش می کنند محسوب می شود و همچنین برای هر کسی که می خواهد اثر خلاقانه خود را در این جهان به یادگار بگذارد. اما شما می توانید با چند روش ساده برای بهبود خلاقیت خود، قدم بزرگی بردارید.

خواه یک نویسنده، یک طراح، یک رقصنده، یک سرآشپز، یک نوازنده، یک کمدین، یک نقاش، یک معماریا یک خیاط  باشید، یافتن چند روش ساده برای خلاق بودن و بهبود خلاقیت در کارتان و الهام گرفتن از استعداد درونی تان یک جهش بزرگ در کارتان برای شما محسوب می شود.

بهبود خلاقیت با تجسم ذهنی

5 مرحله برای خلاق شدن و بهبود خلاقیت :

 1. تمرین کنید

خلاقیت در واقع به این معنا است که شما در انجام کاری مهارت دارید. هر چند به نظر می رسد که تمرین کردن در بهبود خلاقیت ضد شهودی باشد اما تمرین، ذهن شما را فریب می دهد.

تاثیرات مثبت تمرین کردن برای خلاق شدن و بهبود خلاقیت:

 • انعطاف پذیری ذهن

انجام تمرینات مکرر در حیطه کاریتان، انعطاف پذیری ذهنی شما را بهبود می بخشد. ممکن است تغییرات کوچکی را ببینید که قبلاً متوجه آن نمی شدید.

 • کشف ایده های چند بعدی

اگر شما مدت طولانی است که در یک زمینه کار می کنید، ممکن است از ایده های مشابه به طور مکرر استفاده کنید. تمرینات به شما کمک می کنند راه حل های کاملاً جدیدی برای مشکلات تکراری کشف کنید.

 • آشنا شدن با چالش های کاری

با تمرین در کارتان با چالش هایی رو به رو می شوید که به عنوان فرصتی برای نشان دادن ویژگی های خاص شما و بهبود خلاقیت ذهنی شما دیده می شوند. این چالش ها تاثیر به سزایی در تجربه و سوابق کاری شما دارند.

 • دیدن مفاهیم جدید

برخی از تمرینات، به رشد بینش خلاقانه شما کمک می کند و به شما امکان می دهد اشیا، ایده ها و مشکلات را به روشی جدید مشاهده کنید. این مسئله وقتی به دنبال یک راه حل جدید برای یک چالش تجاری هستید، بسیار سودمند است.

 • بهبود کار تیمی

تمرینات خلاقیت به افراد و گروه ها کمک می کند مهارت های کار گروهی مانند ارتباطات، حل مسئله و وحدت را بهبود ببخشند.

 1. خیال بافی کنید

در واقع نشان داده شده است که خیال پردازی منجر به حل خلاقانه مشکلات می شود. وقتی ذهن شما آزادانه می تواند پرسه بزند، می تواند به حافظه، احساسات و دانش ذخیره شده راحت تر دسترسی پیدا کند. اگر هنگام خیال پردازی به ایده ای می رسید، حتما آن ها را یادداشت کنید.

شما می توانید هنگام راه رفتن، دویدن، حمام کردن و یا حتی زمانی که روی یک ترامپولین در حال پریدن هستید، به خیال بافی بپردازید.

خیال پردازی منجر به برخی از بزرگترین کشفیات جهان از جمله اختراعات بیشمار نیکولا تسلا، نظریه نسبیت آلبرت انیشتین و کشف جاذبه زمین توسط سر آیزاک نیوتون شده است. آلبرت اینشتین از رویاپردازی به عنوان “آزمایش های فکری” یاد کرده است.

فواید خیال بافی و تاثیر آن بر بهبود خلاقیت:

 • خیال بافی باعث پیشرفت و نوآوری می شود

وقتی ذهن سرگردان می شود، از هر گونه محدودیت عاری است. پرسه زدن و پیمودن مسیرهای ناشناخته به داخل سرزمین ذهن رایگان است. خیال پردازی ابزاری قدرتمند است که به ما الهام می دهد چیز جدیدی را امتحان کنیم و ما را به دنبال آرزوهای برآورده نشده ترغیب می کند.

 • خیال پردازی حقایق را کشف می کند

استعدادهای طبیعی ما در سایه های رویاهای فراموش شده ما زندگی می کنند. کلید کشف این پتانسیل، اتصال مجدد به کودک درون خود است. کودکی که عاشق بازی، تلاش و کشف است. کودک درون ما آرزو دارد آن چه سرکوب شده را آزاد کند و باعث شکوفا شدن استعدادهای نهان، رشد و بهبود خلاقیت ما شود.

 • تخیل واقعیت را گسترش می دهد

خیال پردازی ما را فراتر از واقعیتی که در حال حاضر از خود می شناسیم پیش می برد. در حالی که به نظر می رسد ما به خود اعتماد زیادی داریم، اما محدودیت های بسیاری وجود دارد. برای مثال این عدم اعتماد به نفس در جمله هایی مانند “من نمی توانم چنین کاری کنم!” یا “انجام این کار غیرممکن است!” کاملا هویدا است. خیال پردازی باعث افزایش آگاهی از فراتر از آن چه از خود می شناسیم، می شود.

بهبود خلاقیت

 1. محیط اطراف خود را تغییر دهید

آیا تا به حال فضای کاری جدید و غیرمعمولی (مانند اتومبیل) را امتحان کرده اید؟  اگر معمولاً در کتابخانه کار می کنید، کافه شلوغی را امتحان کنید.

تغییر می تواند تاثیر فوق العاده ای در عملکرد شما داشته باشد با توجه به این موضوع که فضای اصلی کار شما باید محلی باشد که دوست دارید در آن جا وقت بگذرانید. اگر شرایط تغییر محل را ندارید، یک تغییر دکوراسیون می تواند به شما دراین زمینه کمک کند.

 1. اجتماعی باشید

در حالی که بیشتر افراد احساس می کنند افراد خلاق دارای گرایشات ضد اجتماعی هستند، باید بگوییم که سخت در اشتباه اند چرا که روابط اجتماعی را به عنوان یک منبع یادگیری نباید دست کم گرفت. داشتن روابط با کیفیت تاثیر به سزایی در خلاق شدن و بهبود خلاقیت در افراد دارد.

همانطور که فروید می گوید: سلامت روان شامل توانایی کار کردن و عشق ورزیدن است.

فواید روابط اجتماعی و تاثیر آن بر بهبود خلاقیت:

 • به اشتراک گذاشتن تصورات با دوستان

در دوستی ها مردم تصوراتشان را درباره آن چه در ذهنشان می گذرد سهیم هستند و بررسی می کنند. این می تواند به آن ها کمک کند تا در مشکلات به زندگی خود جهت دهند.

 • حمایت دوستان

دانستن این که حمایت و پشتیبانی از طرف دوستان در دسترس است، احساس امنیت را افزایش می دهد و به محافظت در برابر استرس کمک می کند.

 • به اشتراک گذاشتن مشکلات

به اشتراک گذاشتن مشکلات با یک دوست می تواند به کاهش تأثیر منفی آن کمک کند و می تواند منجر به ارائه ایده های جدیدی در مورد چگونگی مقابله با آن مشکلات شود.

 1. از خطر کردن نترسید (ریسک پذیر باشید)

به واقعیت تبدیل کردن ایده های قابل توجه و جذاب می تواند با کمی اعتماد به نفس حاصل شود. از عمل نترسید و قدم در مسیر بگذارید و حرکت کنید و به خودتان شک نکنید.

تمرکز بر پتانسیل خلاقیت کارآفرینانه نیز جالب است زیرا کارآفرینان غالباً به سمت نوآوری کشیده می شوند و با شناسایی فرصت هایی که دیگران فقط خطر را می بینند به خود می بالند و در آن راه قدم می گذارند.

نتیجه گیری

خلاقیت به عنوان پیشرو و محرک نوآوری در جهان امروزشناخته شده است و خلاق بودن یک امتیاز منحصر به فرد برای هر شخصی محسوب می شود.

خلاقیت فقط توسط آن چه در درون ماست تعیین نمی شود اما به خوبی هدایت می شود، پس بهبود خلاقیت به ما کمک می کند در مسیر نوآوری به درستی حرکت کنیم.

امتیاز دهید
منبع https://www.goalcast.com/
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.