نحوه نوشتن بیانیه شخصی یا Personal Statement

مهارت نوشتن بیانیه شخصی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و یا کار کردن در دیگر کشور ها را دارید، باید بیاموزید.
ممکن است برخی از شماها، برای اولین بار تصمیم به نوشتن بیانیه شخصی گرفته باشید و احساس کنید انجام این کار احتمال شبیه به شکستن شاخ یک غول می باشد.
نوشتن بیانیه شخصی
دائما از خود می پرسید چه مواردی را باید بنویسم و چه مواردی نباید نوشته شود یا چگونه استعداد ها و توانایی های خود را بیان کنم بدون این که دستاوردهای خود را به رخ بکشم!
این نوشته به شما کمک می کنید تا سوالات و مشکلات احتمالی را برطرف کنید و یک بیانیه شخصی تاثیر گذار به نگارش درآوردید.

هدف از نوشتن بیانیه شخصی چیست؟

بیانیه شخصی تنها یک هدف ساده دارد و آن معرفی صحیح و موثر شما است.

به عبارتی، این بیانیه باید طوری نوشته شود که تقاضای شما بنا بر دلایل قانع کننده و مناسب، از دیگر تقاضانامه ها متمایز شود و زمانی که خوانده می شود، آن ها به این نتیجه برسند که:

“خدای من، این شخص فوق العادست، حتما باید این فرد در اینجا کنار ما باشد”

با این حال، مبالغه نکنید! این امر در مصاحبه به سرعت مشخص می شود و دانشگاه و شغل مورد نظر خود را از دست می دهید.

پیش نیاز های نوشتن بیانیه شخصی

پیش از نوشتن بیانیه شخصی، مواردی را باید در نظر بگیرید و آن ها را رعایت کنید. مانند هر کار دیگری، نیاز به یک سری پیش نیاز های مهم دارید و با انجام آن پیش نیاز ها در مراحل بعدی به احتمال کمتری با مشکلی روبرو خواهید شد.

الزامات را به دقت بررسی کنید.

به احتمال زیاد برخی محدودیت ها در بیانیه شخصی شما وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود آنچه را که می گویید در تعداد مشخصی از کلمات یا کاراکترها بنویسید یا مسائل خاصی را پوشش دهید. این الزامات را هم قبل از شروع و هم زمانی که فکر می کنید کار را به پایان رسانده اید با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید آن چه می نویسید با خواسته ی آن ها مطابقت داشته باشد.

در مورد موضوعاتی که می خواهید بنویسید، فکر کنید.

لیستی از مواردی که واقعاً می خواهید شخص دریافت کننده را در مورد شما بداند تهیه کنید.

به عنوان مثال، ممکن است قصد داشته باشید به آن ها بگویید چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید و یا چرا می خواهید در این دوره شرکت کنید یا … این موارد را لیست کنید و سپس پس از اتمام کار مجدداً بررسی کنید تا موردی را فراموش نکرده باشید.
در طی نوشتن بیانیه شخصی، می توانید مواردی را که به ذهنتان می رسد، به این لیست اضافه کنید.

در بیانیه شخصی چه بنویسیم؟

هیچ قانون نانوشته و سختی برای این موضوع وجود ندارد و کاملا به خود شما و آنچه قصد دارید از خود نشان دهید، بستگی دارد.

با این حال، می توانید این قوانین ساده را رعایت کنید تا تاثیرگذاری بیانیه خود را افزایش دهید.

1. نشان دهید که می دانید در مورد چه چیزی می نویسید.

وقتی تقاضایی برای درخواست کار می نویسید، باید نشان دهید که ماهیت کار را درک کرده اید. هنگام نوشتن بیانیه شخصی، باید نشان دهید که می دانید برای چه چیزی درخواست می کنید.
اگر برای یک دوره تحصیلی می نویسید، نشان دهید که درباره ی دوره و سرفصل های آن آگاه هستید.
اگر برای یک شغلی می نویسید، نشان دهید که می دانید باید هر روز چه کاری انجام دهید و چه وظایفی خواهید داشت و با شرایط سازمان یا شرکت مورد نظر آشنا هستید و به طور کلی، اطلاعات کاملی از شغل و سازمان مربوطه دارید.

2. بگویید چرا می خواهید در این دانشگاه و رشته درس بخوانید و یا چرا می خواهید این فرصت شغلی را به دست آورید.

شاید این موضوع برای شما کاملا واضح باشد اما خواننده از دلیل های شما اطلاعی ندارد. نوشتن درباره دلیل علاقه به یک رشته و دانشگاه و یا یک شغل می تواند مفید باشد. برای این کار، ابتدا توضیح دهید چگونه با رشته یا کار آشنا شدید و چه چیزهایی در این رشته یا کار برای شما جالب است و سپس راه هایی را که برای آشنایی بیشتر با این موارد امتحان کرده اید را ذکر کنید.
بیانیه شخصی چیست

3. بر آنچه که شما را منحصر به فرد و برجسته می سازد، تمرکز کنید و از شواهدات استفاده کنید.

هدف از بیانیه شخصی این است که شما را به دلایل مناسب از دیگران متمایز کند. بنابراین باید بر آنچه شما را منحصر به فرد می کند تمرکز کنید و اینکه چرا کارفرما/مدرسه یا دانشگاه شما را (و نه دیگر درخواست کننده ها) را انتخاب کند!
بنابراین در نوشتن بیانیه شخصی باید توضیح دهید که چه مهارتهایی دارید و همچنین چرا آن مهارت ها با دوره یا شغل مورد نظر، مرتبط هستند. همیشه شواهدی را برای اثبات ادعاهای خود در مورد مهارت های خود بنویسید. به طور مثال، به جای نوشتن “من واقعا مهارت های ارتباطی خوبی دارم” می توانید بنویسید که” من مهارت های ارتباطی خوبی دارم. یک سالی که در شرکتی با این اسم، به عنوان منشی کار کرده ام، ملاقات ها و رویدادهای زیادی را اداره کرده ام و اکثر شرکت کننده ها از نحوه ی برگزاری و ارتباط برقرار شده، بسیار راضی بودند”
به هر موضوعی که لایق بودن شما را نشان می دهد، از جمله موضوعات شغلی، تحصیلی، مربوط به خانه و زندگی و .. اشاره کنید.
4. فقط و فقط به موضوعات مرتبط اشاره کنید.
بر مواردی تمرکز کنید که واقعا ضروری هستند و چیزی را از قلم نینذازید. مطمئن باشید همه آنچه گفته اید به درخواست موردنظر مربوط است.

ساختار این نوع نوشته

 ممکن است از طرف دانشگاه و یا شرکت مورد نظر، ساختاری برای بیانیه در نظر گرفته شده باشد، در این صورت فقط بر اساس همان ساختار پیش بروید.
در غیر این صورت، قبل از شروع در مورد ساختار نوشته تصمیم بگیرید و به آن پایبند باشید. بهتر است این موارد را رعایت کنید:
  • یک پاراگراف ابتدایی: برای توضیح اینکه چرا می خواهید در آن دانشگاه تحصیل کنید، و چرا می خواهید آن دوره را بگذرانید یا چرا فکر می کنید برای این کار عالی هستید.
  • یک بخش میانی: که همه شواهد را برای حمایت از پاراگراف ابتدایی شما ارائه می دهد.
  • نتیجه گیری: که بیانات شما را خلاصه می کند و به خواننده یادآوری می کند که شما برای دوره یا شغل مورد نظر، مناسب هستید.

نکات مهم و ضروری

1. از کلیشه نویسی و اصطلاحات تخصصی دوری کنید! 

کلیشه؛ کلمه یا عبارتی است که در نوشتن بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. برای بیانیه شخصی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

“من همیشه می خواستم یک وکیل باشم”
و یا
“من کمک کردن به مردم را دوست دارم و به همین خاطر می خواهم در رشته پزشکی تحصیل کنم”
در عوض، سعی کنید از کلمات خودتان استفاده کنید. . آنها را با صدای بلند بخوانید و مطمئن شوید که شبیه شخصیت های یک سریال نیستید.
2. پیش نویسی را فراموش نکنید!
پیش نویسی
بدون شک، در اولین تلاش برای نوشتن بیانیه شخصی، تمام موارد و نکات مهم را رعایت نمی کنید. برای این که هر چه مورد نیاز را یادداشت کنید و اطلاعات نامربوط را حذف کنید، باید چندین بار پیش نویسی را انجام دهید تا به آن چه که می خواهید دست پیدا کنید.
3. از زبان ساده استفاده کنید و این سادگی را حفظ کنید.

سادگی همیشه از پیچیده بودن بهتر است. زبان نوشته را ساده کنید و از جملات کوتاه استفاده کنید.
به عنوان یک قاعده کلی، هر جمله نباید از یک خط بلند تر شود. از جمله واره های منفی استفاده نکنید، آن ها تنها متن شما را پیچیده تر می کنند.
تا جایی که می توانید، نوشته های اضافی را حذف کنید و فقط موارد ضروری را ذکر کنید.

زمانی که کار شما به اتمام رسید
  • یک بار با دقت آن را بخوانید تا از نبود هر گونه خطا یا ناسازگاری مطمئن شوید: هنگامی که فکر می کنید کار خود را تمام کرده اید، بیانیه شخصی خود را با دقت بخوانید و اشتباهات املایی و دستوری را بررسی کنید.
  • از شخص دیگری بخواهید آن را برای شما بررسی کند: این ایده ی بسیاری خوبی است زیرا ممکن است خطاهایی که شما ندیده اید و مواردی که جا انداخته اید، مشخص شود.
  • بررسی کنید که آیا همه چیزهایی که در لیست اولیه بودند، نوشته اید یا خیر: به لیست اولیه ایده های خود برگردید و مطمئن شوید که همه چیز را نوشته اید.

و در پایان

فراموش نکنید که بیانیه شخصی شما باید منحصر به فرد باشد
کپی کردن و استفاده از یک برنامه معین برای نوشتن این بیانیه ایده ی خوبی نیست. البته می توانید از نوشته های قبلی ایده بگیرید اما محتوای هر بیانیه به طور ویژه با نویسنده آن مرتبط و مناسب است.

 

 

 

 

امتیاز دهید
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.