بیان احساسات؛ چگونه احساسات خود را به روشی سالم بیان کنیم؟

اکثر مردم از نظر احساسی دچار مشکل هستند. برخی افراد نمی دانند چگونه احساسات خود را ابراز کنند. ابراز احساسات اشتباه می تواند ما را خسته، گیج و تنها کند. اکثر مردم نمی توانند احساس یا هیجان خود را توصیف کنند، چه رسد به اینکه احساسات را به صورت سالم ابراز کنند.

برخی از مطالعات می گویند در بیان احساسات صریح باشید (یعنی به همان شکلی که احساس می کنید بیان کنید). برخی دیگر می گویند سازگار و متفکر باشید و مراقب واکنش خود باشید. واقعیت این است که ما هیچگاه قبل از ابراز احساسات وقت نمی گذاریم نوع احساسات خود را تجزیه و تحلیل کنیم.

به عنوان مثال، غم و اندوه معنای گسترده و عمیقی دارد. وقتی غمگین هستید، خوشحال نیستید یا اوضاع مطابق انتظار شما نیست. غم و اندوه معانی عمیقی دارد (مانند ناامیدی، غم انگیزی، بدبختی، ناامیدی یا افسردگی. اینها احساساتی هستند که با غم و اندوه مرتبط هستند، اما ما فقط ناراحت بودن را برای همه آنها ابراز می کنیم.

چگونه احساسات خود را به روشی سالم بیان کنیم؟

امسال ساله تلاشه

انسان ها ترکیبی از احساسات مختلف را تجربه می کنند، و صادقانه بگویم، 90 درصد مردم نمی دانند چگونه احساسات خود را ابراز کنند. افراد رک و صریح، احساسات را همانطور که هست می گویند، در حالی که افراد خجالتی احساسات خود را سرکوب می کنند، در درون خود مبارزه می کنند و از راه های خطرناک با آن کنار می آیند. این احساسات سرکوب شده آنها را دچار استرس و افسردگی می کند و آنها مانند بمبی ساعتی هر لحظه ممکن است منفجر شوند.

علیرغم دیوانگی و عواقب مرتبط با نحوه غلط ابراز احساسات، درمقابل بیان مناسب آنها بسیار می تواند آرامش دهنده باشد.

روش های ناسالم دیگری که افراد در ابراز احساسات خود پیش می گیرند:

  • نادیده گرفتن، اجتناب یا سرکوب احساسات
  • تخلیه احساسات به روشی اشتباه مانند فریاد زدن، سوء استفاده و استفاده از خشونت در خانه
  • استفاده از غذایی خاص، مواد مخدر، الکل و رابطه جنسی برای تحت تأثیر قرار دادن احساسات
  • جرم یا مشارکت در جرم دیگران به عنوان راهی برای تخلیه احساسات
  • درگیر شدن بیش از حد در چت و از دست دادن اعتماد به نفس و عزت نفس
  • خودزنی و قربانی کردن خود
  • استفاده از شرایط اطراف خود برای قضاوت و سرکوب احساسات

ابراز احساسات

آیا می دانید بیش از 3000 کلمه در واژگان انگلیسی وجود دارد که احساسات مختلف را توصیف می کند؟ چندتا از این واژگان را بلد هستید؟ و آیا می توانید به درستی از آنها استفاده کنید؟

احساسات بخش بزرگی از زندگی ما هستند. بدون هیجانات زندگی خسته کننده و ناقص خواهد بود. با این حال، تکیه بر روش های بالا برای هر کسی ناسالم و خطرناک است. پس ضروری است که روش های مناسب بیان احساسات را یاد بگیریم.

راه های ارتقاء هوش هیجانی برای بیان بهتر احساسات

برای اینکه بتوانید احساسات خود را بهتر بیان کنید، ابتدا باید هوش هیجانی خود را بهبود ببخشید. در اینجا 10 راهی وجود دارد که می توانید هوش هیجانی خود را بهبود دهید تا بتوانید احساسات خود را بهتر ابراز کنید.

1. احساسات را تجربه کنید

با روند بزرگ شدن، خانواده ها می گویند “پسرها که گریه نمی کنند”. آنها باید قوی و مقاوم باشند و حق بیان احساسات را ندارند. این قبیل رفتارها، تربیت های اجتماعی و خانوادگی هستند که امروزه دسته ای از افراد را تحت تأثیر قرار داده است. هرگز، هرگز احساسات خود را انکار نکنید. در عوض، آنها را تایید و قبول کنید. سعی کنید عوامل محرک را درک کنید و اقدامات مناسبی برای بیان سالم آنها انجام دهید.

2. تغییرات را بپذیرید

ناتوانی ما در بیان سالم احساسات ناشی از عدم تمایل به پذیرش تغییرات اطرافمان است. وقتی افراد در محیط اطراف خود تفاوتی را تجربه می کنند، دو کار انجام می دهند.

به عنوان مثال، یک دختر جوان بخشی از زندگی خود را تنها در کنار پدرش گذرانده است. ناگهان، پدرش با فردی آشنا می شود و در رابطه با عشق و ازدواج با او صحبت می کند. در این بین دختر احساس طرد، رها شدن و دوست نداشته شدن می کند. این ها همه احساساتی است که می توان درباره آنها گفتگو کرد، اما او اجازه می دهد تا آنها جمع شوند، و این به کینه و فرار از خانه یا حتی مصرف مواد مخدر منجر شود.

واکنش احتمالی دیگر این است که او احساس خود را به پدرش ابراز کند، و با عشق توضیح دهد که هیچ کس هرگز جای او را در قلب او نخواهد گرفت. در این حالت او جایگاه خود را درک می کند، و با یک مادر جدید ارتباط برقرار می کند و در جایگاه خود راحت است.

افراد باهوش هیجانی بالا تغییرات پیرامون خود را می پذیرند. آنها نمی گذارند که احساسات و هیجانات تعیین کننده باشد، بلکه با توجه به شرایط هیجانات خود را تغییر می دهند.

3. از طریق انتقاد سازنده رشد کنید

افرادی که نمی توانند انتقاد سازنده را بپذیرند، نمی توانند احساسات خود را به طور سالم ابراز کنند. وقتی احساس می کنید حق با شماست و همه باید فیلمنامه شما را بازی کنند، پس مشکلی وجود دارد. دریافت انتقاد سازنده به معنای تمایل به شنیدن بازخورد دیگران درباره شماست.

به عنوان مثال، رئیستان به طور مکرر از دست شما عصبانی می شود. شما هرگز تمایل نداشته اید که با او بحث حرف بزنید که مشکل چیست. سپس شما با دوست خود در هنگام ناهار، ناامیدی و عصبانیت خود را ابراز می کنید و نتیجه می گیرید که کار را رها کنید. در این هنگام دوست شما مخالف است و دلایلی را که ممکن است واکنش رئیس را توجیح کند را توضیح می دهد، اما شما آن را نمی شنوید زیرا با عقاید شما مطابقت ندارند. شما از حرف و تصمیم خود دفاع می کنید و اصرار دارید که انتقاد سازنده را گوش ندهید. شما باید بیاموزید که دیدگاه شخص مقابل را قبل از سر و صدا کردن یا هر واکنش تکانه ای درک کنید.

4- در مورد موضوع صحبت کنید

هنگامی که افراد در بیان احساسات خود با مشکل روبرو می شوند، صحبت کردن با خود و دیگران را تحقیرآمیز می دانند. اگر نمی دانید چه احساسی دارید، یا چه آرزویی دارید آن را برای دیگران توصیف کنید. بعلاوه، وقتی احساس کردید که احساسی در شما ایجاد می شود، یک مکان ساکت پیدا کنید و درباره آنها با خود حرف بزنید.

5- احساسات خود را بنویسید

ژورنالینگ یک روش عالی برای فهم و در نهایت ابراز احساسات است. در اینجا جاذبه ای وجود دارد، شما باید واژگان احساسی عینی بسازید تا بتوانید با دقت احساسات را توصیف کنید.

برای اینکه احساسات خود را یادداشت کنید، سعی کنید این کار را تا حد ممکن دقیق انجام دهید. دلیل این احساسات، نوع احساس شما و چگونگی کنترل آن را به خاطر بسپارید. احساسات منفی را ابراز نکنید. به جای آن، افکار را از زاویه ای مثبت مشاهده کرده و راه خود را ادامه دهید.

6. ذهن آگاه و هوشیار داشته باشید

ذهن آگاهی با احساسات مثبت بهتر کار می کند زیرا می توانید هیجان را کنترل کرده و نسبت به محیط اطراف خود آگاه باشید. برای احساسات منفی و صدمات، کمی متفاوت است. ذهن آگاهی فرایند مالکیت احساسات و دانستن زمان شروع احساسات است. به عنوان مثال این احساس، در چه وضعیت ذهنی ای اتفاق افتاده است؟ استرس داشته اید، خوشحال بوده اید یا وضعیت دیگری بود؟ توانایی ذهن آگاهی می تواند به شما کمک کند تا افکار و احساسات را به طور صحیح و مناسب هدایت کنید.

7. اعتبار یابی احساسات خود را متوقف کنید

همه ما در مقطعی این کار را انجام می دهیم. اگر در روشی که برای بیان احساسات خود انتخاب می کنید مطمئن باشید، جامعه در مورد شما قضاوت نمی کند. اگر اشتباه می کنید، آن را بپذیرید و دیگر به دنبال جمع کردن تایید دیگران برای احساسات خود نباشید.

به دنبال اعتباریابی بودن نشانه این است که شما نمی دانید چگونه احساسات خود را ابراز کنید. افرادی که به دنبال تأیید احساسات خود توسط دیگران هستند دچار آسیب می شوند و در هر مرحله از راه احساس نیاز به اطمینان و تایید می کنند. این ها احساسات شما هستند، بنابراین احساس راحتی کنید. فقط در این صورت است که آن را به سلامت درک کرده و بیان خواهید کرد.

8- مرزهای سالم را تعیین کنید

دانستن اینکه چه زمانی باید “نه” بگویید در بیان احساسات شما بسیار مهم است. هرگز احساس تکلیف نکنید که کاری را برای دیگری انجام دهید. محدودیت های خود را بشناسید. مرزها شما را تحت کنترل قرار می دهند و شما را قادر می سازند تا واقعیات اطرافتان را درک کنید.

به عنوان مثال، اگر شما فردی بسیار بازیگوشی باشید که خیلی راحت دوستان خود را در آغوش می گیرید یا خیلی زود صمیمی می شوید، قطعا در زمان عصبانیت نیز نمی توانید به طور واقعی عصبانی شوید.

9. بیش از حد فکر کردن را متوقف کنید

خنده دار است که چطور ما از احساسات مثبت غافل می شویم اما می توانیم یک فیلمنامه 2 ساعته درباره افکار و احساسات منفی بنویسیم؟ پس همه چیز در ذهن ماست، اکنون باید جلوی آن را بگیرید. فکر بیش از حد باعث مرگ یا وقایع منفی، انرژی شما را می گیرد و عملکرد شما را تحت تاثیر قرار می دهد. فکر بیش از حد سریعترین راه برای قرار گرفتن در یک مکان ناامن ذهنی است. این کار را نکنید، و از آن اجتناب کنید.

10. توجیح نکنید و تسلیم نشوید

در برهه ای از زندگی، همه در وضعیت عجیبی قرار گرفته ایم. اینکه چگونه مسیر خود را یافته ایم بسیار مهم است. تسلیم شدیم یا اشتباه دیگران را توجیه کردیم؟ در مواجهه با احساسات با خود رو راست باشید و سعی نکنید عقاید، ارزشها و نحوه تفکر صحیح را تغییر دهید.

راه هایی برای بیان احساسات سالم

اکنون که توانستیم احساسات خود را درک کنیم، زمان آن رسیده است که آنها را به درستی ابراز کنیم. مراحل فوق باعث ارتقاء هوش هیجانی شما می شود. هوش هیجانی توانایی تشخیص، کنترل و بیان سالم احساسات یا احساسات از طریق کانال مناسب است. در زیر روش هایی برای بیان صحیح احساسات وجود دارد که می توانید یاد بگیرید و بکار ببندید.

1. ژورنالیسم

ما از ژورنال نویسی به عنوان راهی برای ایجاد یک ذهنیت قوی از نظر عاطفی و هیجانی یاد می کنیم. ژورنالیسم یک روش عالی برای بیان احساسات شما (هر نوع احساسی) است. ژورنالیسم به شما کمک می کند افکار و احساساتی که در سر و قلب شما سرکوب می شود، نوشته شود.

ژورنال نویسی کار سختی نیست. یک دفترچه داشته باشید و اتفاقاتی را که در طول روز اتفاق می افتد و اینکه چگونه احساس می کنید، حک کنید. این روش به شما امکان می دهد آگاهی عاطفی و هیجانی ایجاد کنید و روش هایی برای کنترل و غلبه بر احساساتی که شما را اذیت می کند، ابداع کنید.


مقاله مرتبط: ژورنال نویسی برای توسعه فردی


2. خشم

خشم یک احساس مشترک است که شیوه صحیح ابراز احساسا را آلوده می کند. با این حال، افرادی که این احساس را تجربه می کنند می خواهند ضربه بزنند، مشت بزنند یا احساسا خود را جسمانی کنند. خشم مانند یک نیروی انرژی است که می خواهد بیرون بیاید.

اگر در مطب دکتر عصبانی می شوید، به سرویس بهداشتی بروید و آب سرد به صورت خود بپاشید تا آرام شود. اگر در خانه هستید، به سالن بدن سازی بروید و ضربه بزنید و احساسات خود را از بین ببرید. وقتی آرام و خوشحال هستید، در مورد موضوع بحث کنید و سعی کنید در آینده از چنین شرایطی جلوگیری کنید.

3. ترس

ترس انرژی طاقت فرسایی است که می خواهد تصمیمات ما را تحت تاثیر قرار دهد و ما را در سردرگمی غرق کند. احساسات مرتبط با ترس، احساس عدم موفقیت، عزت نفس پایین و اعتماد به نفس است. ترس باعث می شود که بیش از حد فکر کنید و سوال های زیادی بپرسید.

اگر در این وضعیت ذهنی هستید، احساس خود را با یک شخص مورد اعتماد در میان بگذارید. اگر دور از خانه زندگی می کنید، با والدین، ​​خواهر و برادر خود تماس بگیرید، به یاد داشته باشید فقط با کسی صحبت کنید که شما را قضاوت یا انتقاد نکند.

4. درد و غم

سالم ترین راه این است که فریاد بزنید، گریه کنید، فریاد بزنید، فقط تخلیه کنید و آن را رها کنید. گریه با احساسات ناخوشایند به خوبی کار می کند. چه گریه را به تنهایی انتخاب کنید و چه در مقابل چشمان همه، وقتی جریان اشک و گریه کردن قطع شود احساس بهتری خواهید داشت.

سخن نهایی

این را بخاطر بسپارید: احساسات ما احساساتی هستند که بخشی از ما هستند و بدون آنها نمی توانیم از آنها رها شویم. با این حال، چگونگی بیان این هیجانات و احساسات مهم است.

امتیاز 4.2 (8 مشارکت)
منبع lifehack
مطالب مرتبط
نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.